Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley ve Barclays gibi bankacılık devleri, kripto para piyasasındaki değer kaybını kendi yararlarına çevirmenin peşinde.

Kripto para piyasasında uzun süredir yaşanan değer kaybını avantaja çevirmek isteyen bankacılık devleri, müşterilerine kripto para ile işlem yapma imkanı sunmayı planlıyorlar. Bloomberg tarafından yayımlanan habere göre, aralarında Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley ve Barclays gibi isimlerin yer aldığı bankacılık devleri, müşterilerine kripto para birimleri ile ticaret yapma olanağı sunacaklar.

Bloomberg’e demeç veren SolidX Partners CEO’su Daniel H. Gallancy, bugüne kadar bankacılığın dev isimlerinin kripto para birimleriyle işlem yapılmasına sıcak bakmadıklarını, kripto para piyasasındaki değer kaybını kendi avantajlarına çevirmek için şimdilerde işlem izni vermeye yanaştıklarını ifade etti.

Bugüne kadar hiç ciddi kripto para planları olmamıştı

Bankaların kendi cephelerinden yaptıkları açıklamalarda, kripto para birimlerine karşı ılımlı yaklaştıkları görülse de gerçekte bu düşüncenin karşılığına pek rastlanılmıyor. Bloomberg tarafından yapılan haberde Goldman Sachs örneği verildi. Kripto para birimlerine karşı olumlu tavır sergileyen ve konu hakkında pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Goldman Sachs yetkililerinin, aslında hiç de aceleci davranmadıkları söylendi. Bankanın dijital varlıklardan sorumlu ismi Justin Schmidt, düzenlemelerden şikayet etmiş, müşterilere kripto para birimleriyle işlem yapma olanağı sunmalarının çok zor olduğunu vurgulamıştı. Bu açıklamaya rağmen, Goldman Sachs bankasının dijital varlıklar alanında bilgi sahibi personel alımı yapmaya başladığı da biliniyor.

Morgan Stanley cephesinde ise, 2018’in eylül ayında bitcoin ile işlem yapılacağına dair bir proje geliştirilmiş, ancak herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Citigroup ise kripto para birimlerine dair herhangi bir somut adım atmadı. Barclays kurumunun da kripto alım-satım işlemleri hakkında bir planı bulunmuyordu.

Rüzgar bir anda tersine döndü

Dev bankaların kripto para işlemlerine karşı uyuşuk tavırları bir anda değişti. Blockchain yatırım ve danışmanlık firması NKB Group Direktörü Ben Sebley’e göre, kurumsal ticareti mümkün kılmak için inşa edilen altyapının bankaların lehine işliyor. Kripto para birimleri ile işlem yapmaya uzak duran bankacılık kurumlarının, bugüne kadar uyuşuk yaklaştıkları bu alanda daha çevik hamleler yapmaya başlayacaklarını söyledi.

Singapur’da faaliyet gösteren kripto hedge fonu Circuit Capital’in kurucusu ve eski bir Deutsche Bank AG yöneticisi Eugene Ng, kripto para pazarında gelişmenin durma noktasına geliyor gibi göründüğünü, ancak henüz hiçbir şeyin kesinleşmediğini söylüyor. Kripto para ekosisteminde karşı karşıya olduğumuz ayı piyasasının, dev bankacılık kurumları için harekete geçme fırsatı doğurduğunu düşünüyor. Piyasa şartlarının, bankalar için uygun duruma geldiğini, acele etmeden uygun temelleri kurmalarına izin verecek bir ortamın oluştuğunu savunuyor.

Bloomberg’de yayımlanan habere göre bankacılık devleri, kripto para birimleri ile ticaret yapılmasına imkan tanıyacak seçenekler sunmak için ciddi hamleler yapacak. SolidX Partners CEO’su Daniel H. Gallancy‘nin görüşlerini paylaşan haber sitesi, bugüne kadar bankacılığın dev isimlerinin kripto para birimleriyle işlem yapılmasına sıcak bakmadıklarını, ancak kripto para piyasasındaki değer kaybını kendi avantajlarına çevirmek için şimdilerde işlem izni vermeye yanaştıklarını ifade etti.

2018’de Her Gün Altı Adet Kripto Para ATM’si Kullanıma Açıldı