Blockchain teknolojilerine uzun zamandır ilgi gösteren Facebook, ilk büyük hamlesini Chainspace girişimini satın alarak yaptı.

Sosyal medya devi Facebook, 2018 yılı boyunca hayata geçirdiği irili ufaklı blockchain projelerinin ardından en büyük kozunu oynadı. Facebook’un, akıllı sözleşme (Smart Contract) çözümleri üreten Birleşik Krallık merkezli blockchain girişimi Chainspace’i satın aldığı iddia edildi. Cheddar tarafından yapılan habere göre Facebook, blockchain alanındaki ilk resmi satın alma işlemini gerçekleştirdi. Blockchain alanında faaliyet gösteren İngiliz Chainspace’i satın aldığı söylenen Facebook’un, ödemeler piyasasına olan ilgisini artırmayı planladığı da ifade edildi.

Chainspace akıllı sözleşme alanında uzman bir firma

PayPal girişiminin bir dönem başkanlığını yapan David Marcus önderliğinde blockchain konusuna eğilen Facebook, dağıtık defter altyapısı üzerinde projeler geliştireceğine dair de açıklamalarda bulunmuştu. Blockchain alanında çalışmalar yaptığı bilinen Facebook’un, ilk ciddi hamlesi 2019 başı itibarıyla geldi. Cheddar haber sitesinin iddiasına göre Facebook, University College London araştırmacıları tarafından kurulmuş ve akıllı sözleşmeler alanında uzmanlaşmış bir blockchain girişimi olan Chainspace’i satın aldı.

Cheddar sitesinde yer alan habere göre, merkezi olmayan blockchain teknolojilerinin kendi sistemine entegre etmek isteyen Facebook, Chainspace ile anlaştı. İngiliz blockchain girişimi Chainspace’in iki çalışanının iş veren tanımını Facebook olarak değiştirmesi de bu iddiaları doğrular nitelikte oldu.

Facebook, blockchain uzmanları için iş ilanı vermişti

Sosyal medya devi Facebook, blockchain altyapısı kurarak yapacağı yeni çalışmaları için konunun uzmanlarına iş duyurusunda bulundu.

Facebook, blockchain alanında önemli hamleler yapmaya hazırlanıyor. Daha önce birkaç kez dağıtık defter sistemleri üzerine çalışma yaptığına dair söylentileri çıkan sosyal medya devinin, ilk ciddi blockchain hamlesi işe alım duyurusu ile ortaya çıktı. Resmi sayfasında iş duyurusunda bulunan sosyal medya devi, beş farklı pozisyonda çalışmak üzere blockchain uzmanlarını işe alacağını ilan etti. Şirketin Menlo Park ofisinde kurulacak blockchain ekibine, öncelikli olarak konu hakkında bilgi sahibi yazılım mühendislerinin, veri uzmanlarının ve ürün pazarlama yöneticilerinin katılacağı bilgisi verildi.

Blockchain alanında çalışma yapacak olan yeni Facebook ekibi, eski PayPal başkanı David Marcus ile birlikte çalışacak. Halihazırda kripto para birimleri üzerinde aktif biçimde çalışan Marcus’un Coinbase yönetim kurulunda da görevini sürdürdüğü ifade ediliyor.

Blockchain araştırmaları emekleme aşamasında

Bugüne kadar defalarca blockchain ve kripto para teknolojileri üzerine çalışmalar yaptığı ifade edilen Facebook’un, ilk kez ciddi biçimde bu konulara eğildiği ortaya çıktı. Sosyal medya devi tarafından yayımlanan bir iş duyurusunda, blockchain konusunda uzman beş yeni personelin ekibe katılmasının istendiği belirtildi. Yapılan iş duyurusunda, Menlo Park California merkez ofisinde çalışmak üzere; blockchain konusunda deneyimli veri mühendisi, veri bilimcisi, yazılım mühendisi ve bir de ürün pazarlama uzmanının arandığı vurgulandı.

Mark Zuckerberg kripto para konusuna da önem veriyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada kripto para birimleri ve diğer merkezi olmayan sistemler üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

Kripto para birimleri ve merkezi olmayan yapıları kendi sosyal medya platformuna adapte etme planları kuran Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, konuya dikkatle eğildiğini ve yoğun bir mesai harcadığını açıkladı. Facebook’un kurucusu, yeni nesil teknolojinin artı ve eksi yönlerini dikkatlice incelediğini belirterek, kripto para birimlerini ve şifreleme standartlarını mercek altına aldığını ifade etti.

SWIFT ve R3’ten Blockchain Ortaklığı