Bain & Company raporuna göre, teknoloji şirketleri yeni nesil bankacılık çözümleri sunarak geleneksel finans kurumlarıyla rekabete girmeye hazırlanıyor.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından yayımlanan anket verilerine göre, teknoloji şirketleri bankacılık kurumları için ciddi risk oluşturuyor. Teknoloji devlerinin geliştireceği yeni bankacılık hizmetleri geleneksel bankaların gelirlerini ve müşterilerini kaybetmelerine neden olabilir.

Google, Amazon, Facebook ve Apple gibi teknoloji şirketlerinin vermeye başladığı bankacılık hizmetlerinin tüketicilerin ilgisini çektiği ve bu şirketlerin geliştireceği yeni bankacılık hizmetlerinin geleneksel bankalar için “gelirlerini ve müşterilerini kaybetme riski” oluşturduğu belirtildi.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından 29 ülkede 152 bin banka müşterisi ile yapılan ankete katılanların yüzde 54’ü teknoloji şirketlerinden gelecek finansal ürünlere açık olduklarını belirtti.

Ankete göre, son zamanlarda, teknoloji şirketlerinin finansal ürünlere ilgisi özellikle ödeme işlemlerinde belirginleşiyor. Apple Pay 35 ülkede hizmet verirken, Google Pay da şimdilik 29 ülkede hizmet veriyor.

Bu hizmetler hala kredi kartı şirketlerinin sistemlerine dayansa da geçen yıl yürürlüğe giren Avrupa Ödeme Hizmetleri Direktifi (PSD2) gibi yeni düzenlemeler bankacılık dışı şirketlerinin müşterilerin hesaplarına erişmesine de izin veriyor. Perakende devi Amazon uzun zamandır kendi online ödeme sistemine sahipken, bazı ülkelerde borç verme gibi geleneksel bankacılık faaliyetlerine başladı.

Bain & Company’ın yaptığı ankete göre, teknoloji şirketlerinin bankacılık konusunda iştahları ise bankaların orta vadede gelirlerini ve aynı zamanda müşterileriyle düzenli temaslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor. Ankette, “Teknoloji firmaları, müşterilerin talep ettikleri basit, yüksek kaliteli dijital deneyimler sağlama konusunda geleneksel olarak başarılı olmuşlardır ve şimdi bu tüketici güveninin gücüyle bankacılık sektörüne giriyorlar” değerlendirmesi yapıldı.

Bankalar TechFin’lere karşı cephe aldı

Avrupalı bazı bankalar, finans çözümleri üreten Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerine karşı yetkilileri uyardı.

İspanyol Bankacılık Birliği tarafından Madrid’de yer alan University of Financial Studies (Cunef) bünyesinde düzenlenen bir konferansta, bankacılık çözümleri sunan teknoloji devlerine karşı bankalardan çok sert bir çıkış geldi. Sundukları yeni nesil çözümlerle finans ekosistemine dahil olan teknoloji devlerine karşı tutum sergileyen bankalar, TechFin’lere karşı yetkilileri uyardı. Bankalarla TechFin’ler arasındaki rekabetin sınırlarının iyi çizilmesini isteyen bankacılık kuruluşları, düzenleyicilere açık biçimde çağrı yaparak destek istediler.

PSD2 kurallarına dair tanımların iyi biçimde yapılmasını ve açık bankacılık çözümlerinin sınırlarının çizilmesini isteyen bankalar, TechFin’lerle adil biçimde rekabet edemediklerini vurgulayarak yetkililerden yardım istediler.

TechFin’ler gelecekte daha da güçlenecek

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen konferansta, finans ekosistemindeki yeni nesil teknolojiler hakkında konuşuldu. Teknoloji devlerinin sundukları çözümler hakkında serzenişte bulunan bankalar, PSD2 ve açık bankacılık sistemleri ile önleri iyice açılan TechFin kuruluşlarına karşı yetkililerden destek istediklerini belirttiler.

Amazon, Google, Facebook gibi teknoloji devlerinin finans ekosistemine dahil olmalarıyla birlikte haksız rekabetin oluştuğunu savunan bankalar, PSD2kurallarının sunduğu avantajla gelecek dönemde teknoloji devlerinin ellerinin daha da güçleneceğini savundular.

BBVA’dan Álvaro Martín Enríquez tarafından yapılan açıklamada, yasa düzenleyicilerin gelecek dönem için daha esnek davranmaları gerektiği ve bankacılık sektörüne sonradan dahil olan teknoloji devlerinin neden olabilecekleri “finansal istikrar” sorunlarını hesaba katmaları gerektiğini vurguladı.

Teknoloji ve Perakende Devleri Bankacılık Lisansı Peşinde