Sosyal medya devi Facebook’un gizliden gizliye yürüttüğü blockchain projesine, ödeme sektörünün gediklileri olan eski PayPal çalışanları katıldı.

Facebook’un ser verip sır vermediği büyük blockchain projesine eski PayPal ekibinden isimler dahil oldu. Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, ödeme konusunda uzman pek çok eski PayPal çalışanı, Facebook’un blockchain projesinde aktif rol alacak. Blockchain tabanlı bir hizmet geliştirdiği bilinen, ancak içeriği hakkında hiçbir resmi açıklama yapmayan Facebook’un kendi kripto para birimini üretmek istediği iddia ediliyor.

Bloomberg’in aktardığı bilgiye göre, Facebook’un blockchain projesinde 50 civarında çalışan yer alıyor. Bu sayının yaklaşık beşte birinin eski PayPal çalışanlarından oluşması ve projenin başında da eski PayPal yöneticisi David Marcus’un bulunması, Facebook’un kendi kripto para birimini geliştirdiği söylentilerini kuvvetlendiriyor.

Ödeme sektörünün gediklileri Facebook’un blockchain projesinde

PayPal eski yöneticisi David Marcus, 2014 yılında Facebook Messenger ekibine katılmıştı. Messenger’ın tek başına uygulama haline gelmesinde etkili olan Marcus, 2018 yılı itibarıyla Facebook’un blockchain teknolojilerinden aktif biçimde yararlanabilmesi için özel bir projenin başına geçti. Sosyal medya devinin blockchain teknolojisinden en verimli biçimde yararlanmasını hedefleyen Marcus, zamanla ekibine yeni isimleri kattı. PayPal eski ekibinin ödeme uzmanlarından olan Christina Smedley, Tomer Barel, John Muller, Meron Colbeci ve Nate Gonzalez gibi isimler Facebook blockchain ekibine katıldı.

Marcus, pazarlama lideri Christina Smedley‘i küresel marka ve iletişim başkan yardımcısı olarak işe aldı. Smedley, daha önce Amazon ve Edelman’da çalışmıştı. Facebook’taki görevi, kullanıcıların yeni para birimine güvenmesini sağlamak olacak.

Neredeyse 10 yılını PayPal’daki riskleri ve sahtekarlıkları izleyerek geçiren Tomer Barel de işe alınan bir başka isim. Neredeyse yirmi yıldır PayPal ve eBay’de çalışan John Muller da ekibin arasında yer alıyor. Muller, grubun genel danışmanı olarak görev yapacak.

David Marcus önderliğinde kurulan Facebook blockchain ekibinin kripto para birimi geliştirdikleri iddiaları basında sıklıkla yer buluyor. Bloomberg tarafından aktarılan haberde de bu iddiaya vurgu yapılıyor. Facebook’un olası kripto para biriminin ABD dolarına ya da içerisinde birden fazla geleneksel para biriminin yer aldığı sepet kura bağlı ve sabit değerli bir “stablecoin” olacağı ifade ediliyor.

Sosyal medya devinin geliştirdiği kripto para biriminin ilk olarak Hindistan’da deneneceği de yurt dışı basında defalarca yer aldı. Hindistan merkezli dijital ödeme projesinin, WhatsApp üzerinden kişiden kişiye para transferi yapılmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Teknoloji Devleri Bankalarla Rekabete Giriyor