2019’un ilk yarısında Türkiye’deki girişimlerin yatırım açısından yüzü gülmedi. Ekosistemi canlandıran ise dev satın almalar oldu.

Girişim analizi platformu Startups.watch, her üç ayda bir gerçekleştirdiği çeyrek yıllık Türkiye Girişim Ekosistemi raporunu paylaştı. Yapılan araştırmaya göre, 2019’in ikinci çeyreğinde Türkiye’deki girişimler 12 yatırım turunda toplam 3,4 milyon dolar yatırım almayı başardı. 2019 ikinci çeyrek sonuçlarını paylaşan Startups.watch, yatırım alan girişimleri; Compay, Kassa, Klonbiyotek, Kolay IK, Lifemote, Minoto, Paym.es, Playz, Price&me, Sertifier, Sopsy ve Thread in Motion şeklinde açıkladı.

2019 yılının ilk altı ayında 24 girişimin yatırım aldığını ileten yetkililer, yatırım açısından son 27 ayın en kötü çeyreğinin geride kaldığını belirten Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, “2019 yılı ekim değil, hasat dönemi oldu. Yatırımlar açısından dibe vurduk, ama iyzico, Foriba ve Paraşüt girişimlerinin satın alınması tüm ekosistem adına süper gelişmeler olarak kayda geçti” açıklamasını yaptı.

Yatırım miktarındaki düşüşün sebebi olarak yeni fonların halen kurulamamış olması, eski fonların ise ikinci fonlarını kurma çalışmalarını sürdürmeleri gösterildi.

Kurumsal yatırımlar ön plana çıktı

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’de 2019’in ikinci çeyreğinde girişimler, 12 turda toplam 3, 4 milyon dolar yatırım aldı. 2019 yılında ilk altı aya bakıldığında ise 24 girişim melek ve girişim sermayelerinden yatırım almayı başardı.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının yaygınlaşması ile kurumsal firmalar, yatırımlarda daha etkin rol üstlenmeye devam etti. Finberg’in Compay yatırımı, Maxis’in Kolay IK yatırımı, QNB Finansbank’ın Kassa yatırımı öne çıkan hamleler arasındaydı.

Türkiye girişim yatırımları açısından bir alt lige düştü

Son üç yılını başarılı geçiren Türkiye, yakın dönemde ilk defa hem Avrupa’da hem Orta Doğu’da melek ve girişim sermayesi yatırımları bakımından bir alt lige düştü. Avrupa’da 33 ülke arasında 26’ncı sırada yer alan Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 10 ülke arasında 7’nci sırada konumlandı.

Yurt dışındaki Türk girişimciler tarafından kurulan girişimler 2019’un ikinci çeyreğinde melek ve girişim sermayesi yatırımcılarından yaklaşık 90 milyon dolar yatırım aldı. Blok-Z, Carbon Health, Firefly, Hazelcast, MenaPay, Naturansa, Pieligence ve Wordego gibi isimler, yurt dışı merkezli olup bu dönemde yatırım alan girişimler olarak kayda geçtiler.

“Exit”ler ekosisteme damga vurdu

Foriba, iyzico, Lala, Panaroma ve Paraşüt satışları, ODC Business Solutions’ın ikincil işlemi en fazla dikkat çeken gelişmelerdi. Gerçekleşen satın alma işlemleri, Revo Capital ve 212 gibi girişim sermayelerinin yeni fonlarını kurma ve büyütmeleri açısından iyi bir başarı hikayesi olurken, girişimciler açısından bir başarı hikayesi olarak da zihinlere kazındı. Dev satın almalar, yakın gelecekte hayata geçecek girişimlere için de ilham kaynağı oldu.

Etkinlikte kadın girişimciliği ile ilgili rakamlara da yer verildi. Girişim ekosistemleri kıyaslamasında, Türkiye yakaladığı yüzde 14 oran ile yüzde 13 olan Avrupa ortalamasının üstüne çıktı.

On Birinci Kalkınma Planı Fintech’ler için Ne Vadediyor?