On Birinci Kalkınma Planı’nda dijital merkez bankası parasının uygulamaya konacağının açıklanması büyük bir heyecan dalgası oluşturdu.

Türkiye finans sektörünün kurumsal açıdan güçlenmesi amacıyla, kullanılan enstrümanların çeşidini artırma kararı alan hükümet, 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı içerisinde, blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası geliştirme projesini açıkladı.

Konuyu değerlendiren yenilikçi dijital para şirketi Coiny’nin CEO’su Ayberk Kuday, “Ülkemizde dijital paraların kalkınmanın bir aracı olarak görülmesi ve bu yönde atılacak adımların belirlenmesini çok önemsiyoruz. Hayata geçirilecek dijital para, Türkiye’yi cazibe merkezine dönüştürecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Ülkemizin 2023 yılına kadar başta ekonomi olmak üzere birçok alanda izleyeceği politikaları içeren plana göre; önümüzdeki dönemde blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.

Konuyla ilgili konuşan yenilikçi dijital para şirketi Coiny’nin CEO’su Ayberk Kuday, “On Birinci Kalkınma Planı’nda blockchain tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya konulacağının yer almasını büyük bir heyecanla karşıladık. Günümüzde Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerinin dijital paralara ilgisinin artığını görüyoruz. Dünyadaki birçok hükümet de dijital paralara yönelik politikalar geliştirmeye başladı. Ülkemizde dijital paraların kalkınmanın bir aracı olarak görülmesi ve bu yönde atılacak adımların belirlenmesini çok önemsiyoruz. Hayata geçirilecek dijital para, Türkiye’yi cazibe merkezine dönüştürecektir. Bu süreçte Coiny olarak biz de üzerimize düşen sorumlulukları almak ve Merkez Bankası ile koordineli çalışmak için hazırız” dedi.

Kuday, “Plan kapsamında sadece dijital para değil; uluslararası iyi uygulamalardan yararlanılarak firmalara fırsat eşitliği sağlayan, güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu destekleneceğini de görüyoruz. Fintek ekosisteminin ülkemizde gelişmesine yönelik yol haritasının oluşturulması ve bu alanda çalışmalara hız verilmesi fintek alanında büyük bir potansiyeli barındıran bölge ülkeleri arasında ülkemizi yıldızlaştıracaktır” diye konuştu.

2017 yılında kurulan Coiny, dijital varlıkların alım-satımı, depolanması, yönetilmesi ve ödeme aracı olarak kullanılabilmesi için en kolay, en hızlı ve en güvenilir ürünleri üreten yenilikçi bir dijital para şirketidir. Dijital varlık cüzdanı olan Coiny Wallet ve dijital varlık ticaretinin en hızlı, en kolay ve en güvenilir yolu olan Coiny Pro dijital varlık borsası ile yeni nesil bir ekonomi platformu olarak hizmet vermektedir.

On Birinci Kalkınma Planı Fintech’ler için Ne Vadediyor?