Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı istatistiklere göre, avro bölgesindeki kartlı ödemelerin sayısı on yılda iki kattan fazla arttı.

On yıllık ödeme raporunu paylaşan Avrupa Merkez Bankası, kartlı ödemelerin iki kattan fazla arttığını bildirdi. Yayımlanan rapora göre, banknot ve madeni para taşıyan tüketicilerin sayısı günbegün azalıyor.

2018 yılına ait verilerde kartla yapılan ödemelerin, gerçekleşen tüm nakit dışı ödeme işlemlerinin yarısına tekabül ettiği ortaya konuldu.

Hesaplar arasında gerçekleşen para transferleri ve otomatik ödeme talimatları ise ikinci ve üçüncü en yaygın nakit dışı ödeme yöntemleri olarak kayda geçti. Her iki yöntemin de yüzde 23’lük paya sahip olduğu açıklandı.

İstatistiklere göre elektronik para ve çek kullanımı ise yüzde 7 civarında kaldı.

Öte yandan, Avrupa genelinde elde edilen istatistiklerin ülkeler bazında oluşan verilerle tam anlamıyla örtüşmediği dikkat çekti. Avro bölgesi içinde yer alan ülkeler arasında ödeme yöntemlerinin popülerliği çeşitlilik gösteriyor. Söz gelimi Almanya’da 2018 yılında gerçekleşen kartlı ödemeler, toplam nakit dışı ödemelerin yüzde 23’ünü oluştururken, Portekiz’de kartlı ödeme payı yüzde 70 seviyelerinde geziniyor.

Toplam işlem adedi yükselirken işlem başına tutar azalıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı istatistiklere göre, hem tüketici hem de işletmeler tarafından kartlı ödeme işlem adedi son on yılda ikiye katlandı. 2008 yılında kişi başına 56 kartlı işlem gerçekleşirken 2018 yılında bu sayı 121’e ulaştı. Buna karşın kartla yapılan işlemlerin ortalama tutarları 2008 yılında 54 avro iken, 2018 yılın a gelindiğinde ortalama tutar 44 avroya düştü.

Ülkeler bazında bakıldığında kartlı ödeme işlem sayılarında ciddi farklılıklar göze çarpıyor. Örneğin Finlandiya vatandaşları kartlarını, Almanya’da yaşayan tüketicilere kıyasla beş, İtalyanlara kıyasla altı kat daha fazla kullanıyor.

Ödemelerde kart ve dijital hizmet kullanımı artmasına rağmen ilginç biçimde para çekme işlemlerinde de yükseliş yaşandı. 2008’de kart başına yılda ortalama 1.925 avro nakit çekilirken, 2018 yılında 2.082 avroya ulaşıldı.

Son on yılda Avrupa genelinde kartla para çekme işlemlerinde artış gözlendi. Tıpkı kartlı ödeme işlemlerinde olduğu gibi bu alanda da ülkeler arasında ciddi farklar bulunuyor. Sözgelimi Avusturya’da kart başına yıllık ortalama nakit çekme işlemleri, Lüksemburg’daki işlemlerin dört, Avrupa ortalamasının ise iki katında gerçekleşti.

“Para Kaybetmek İsteyen” Fintech’ler Bankaları Tehdit Ediyor