Teknoloji devi şirketlerin sunduğu finans hizmetlerinin pazardaki payı bankalara korku salacak seviyeye ulaştı.

Fintech girişimleri ve finans çözümleri sunan teknoloji devlerinin (TechFin) küresel nakit dışı işlemlerdeki payı her geçen gün biraz daha artıyor. Konunun üzerine eğilen Capgemini, yayımladığı “World Payments Report 2019” isimli araştırmada, geleneksel finans kurumlarının açık bankacılık uygulamalarına karşı isteksiz tavırlarını sürdürdüğünü belirtti.

Teknoloji şirketlerinin tüketicilere alternatif finans çözümleri sunmaya başlaması bir tarafa, açık bankacılık sistemi ile müşteri verilerinin üçüncü parti yazılım geliştiricilerine ulaştırılması da geleneksel bankacılık kurumlarının canını sıkıyor. Capgemini raporuna göre, müşteri verilerinin paylaşımı, ortak ekosistem oluşturma ve açık bankacılık sistemlerini benimseme konularında bankalar hiç de hevesli değiller.

Nakit dışı işlem hacmi her sene yüzde 14 artacak

Capgemini’nin yayımladığı “World Payments Report 2019” araştırmasında, nakit dışı ödeme işlem hacminin hızlı biçimde büyüdüğü ifade edildi. Yüzde 32 ile en hızlı büyümenin yaşandığı Asya’yı, Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (yüzde 19 büyüme) takip ediyor. Gelişmekte olan pazarlarda nakit dışı ödeme işlem hacminin yükseldiğini ortaya koyan Capgemini, nakitsiz işlemlerin 2022 yılına kadar sene başına ortalama yüzde 14 artacağını öngörüyor.

Nakit dışı işlemlerde gözle görülür artış yaşanırken, sektörün gidiş yönüne olumsuz bakanlar da yok değil. Araştırmanın düzenlendiği 18 ülkedeki katılımcılar, büyük teknoloji şirketlerinin finans çözümleri sunması ve açık bankacılık kullanımının artmasını olumlu bulmuyor, korku ile karşılıyor.

“TechFin’ler ekosisteme tehdit oluşturuyor”

Araştırmaya katılanların neredeyse üçte ikisi Facebook, Google, Apple ve Amazon gibi finans hizmeti sunan ya da sunmaya başlayacak olan teknoloji devlerinden (TechFin) çekiniyor. Katılımcılar; bahsi geçen teknoloji devlerinin küresel ölçekteki erişim güçleri, marka değerleri, müşteriye sağladıkları güven ve deneyim konusunda ekosisteme tehdit oluşturduklarını söylüyorlar.

Capgemini’nin raporuna göre, araştırmaya dahil edilen bankacılık kurumlarının yüzde 60’ı dijital dönüşüm mevzuatlarına uygun altyapı kurmuş durumda. API’lerin kullanıma açılması hususunda ağır kalan bankaların, bugün bile hesap özeti ve şube / ATM konumu gibi verileri paylaşmakta yavaş kanlılıklarını korudukları belirtiliyor.

API’ler büyüme fırsatından çok yasal zorunluluk olarak görülüyor

Raporda belirtilene göre bankalar, mecbur kalmadıkları müddetçe veri paylaşmak istemiyorlar. Açık Bankacılık uygulamalarının daha etkin biçimde çalışması için ek veri paylaşımı konusuna sıcak bakmıyorlar. Bankalara göre API’ler, büyüme fırsatından çok, yasal bir zorunluluk.

Yayımladıkları raporu değerlendiren Capgemini Finansal Hizmetler Stratejik İş Birimi CEO’su Anirban Bose, “Küresel ödeme ekosistemi önemli bir evrim geçiriyor, ancak katılımcılar değişimin hızı ve yönü konusunda rahat değiller” şeklinde konuştu.

Bankaların Yeni Kabusu: TechFin