Fransa hükümeti teknoloji girişimlerinin desteklenmesi ve yeni “unicorn”ların ortaya çıkması için 5 milyar avro fon oluşturdu.

Kurumsal yatırımcılarla ortak çalışma içine girdiklerini açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede yeni “unicorn”ların oluşması için 5 milyar avroluk fon oluşturduklarını söyledi. The Financial Times gazetesinde yer alan haberde, önümüzdeki üç yıl boyunca teknoloji girişimlerini destekleyecek olan Fransa hükümetinin, ülkenin önde gelen kurumsal yatırımcılarıyla birlikte çalışmaya başladığı bilgisi aktarıldı.

Başkan Macron tarafından yapılan açıklamada, aralarında Axa, Natixis, Aviva ve Allianz gibi isimlerin de olduğu, ülkenin önde gelen varlık yöneticileri ve sigorta şirketleri ile güç birliği yaptıkları ifadesi yer aldı. Ülkedeki teknoloji girişimleri ekosisteminin karşılaştığı en büyük sorunların başında sermaye eksikliğinin geldiğini vurgulayan Macron, küresel ölçekte hizmet sunan markalarla birlikte milyarlarca avroluk kaynak oluşturduklarını söyledi.

Fonun 2 milyar avroluk kısmının, Fransa merkezli risk sermayesi girişiminlerinin geç aşama yatırımları için kullanılacağı bilgisi verildi. Kalan 3 milyar avroluk fon ise, Fransa merkezli varlık yöneticileri tarafından yönetilen ve borsada işlem gören küresel teknoloji girişimlerine ayrılacak.

Unicorn sayısını 7’den 25’e çıkarmayı hedefliyorlar

Teknoloji girişimleri için 5 milyar avroluk fon oluşturulması hakkında görüşlerini bildiren Fransa’nın dijital ekonomi bakanı Cédric O, “Fransa’yı Avrupa’nın önde gelen ekosistemi yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, daha fazla ‘unicorn’ (firma değeri 1 milyar doları aşan girişim) oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Cédric, “Bugün 7 adet unicorn’a sahibiz. 2025 yılında 25 adet unicorn seviyesine ulaşmış girişime sahip olmak istiyoruz. Fransa merkezli teknoloji girişimlerinin 5 milyar, 10 milyar ve 15 milyar avro değerlemelerine ulaşmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

CB Insights verilerine göre Fransız girişimler 2015 yılında 1,8 milyar avro yatırım toplarken, 2018 yılında yatırım miktarı 3,5 milyar avro seviyesine ulaştı. 2019 yılı sonunda ise 5 milyar avro yatırım toplanması bekleniyor.

Fransa’daki girişimlere yapılan yatırım miktarı, İngiltere’nin seviyesine ulaşamasa da, kendine doğrudan rakibi olarak seçtiği Almanya’nın önüne geçmesini sağladı.

Yabancı girişimciler için vize işlemleri kolaylaştırılacak

Teknoloji girişimlerine sağlanacak fonun yanı sıra, çeşitli vergi indirimlerinin de yolda olduğu ifade edildi. Başkan Macron, yabancı girişimlerin iş kurmaları için Fransa vizesi almayı kolaylaştıran bir dizi yeni düzenlemenin işleme alınacağının müjdesini verdi.

Küresel Fintech Yatırımları Sert Düştü