GoCardless, kurumsal müşterilerinin farklı para birimleriyle sınır ötesi işlem yapabilmeleri için Transferwise ile el sıkıştı.

Londra merkezli fintech girişimi GoCardless, kurumsal müşterilerinin sınır ötesi işlemlerde, farklı para birimleriyle gerçek değerleri üzerinden işlem yapmaları için Transferwise ile iş birliği kurdu. Dünya çapında 50 binden fazla işletmeye çevrim içi işlem olanağı sunan GoCardless, farklı para birimleriyle düzenli aralıklarla tekrarlanan ödemeleri sadece anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden gerçekleştirebiliyordu. Kurulan ortaklık ile bu işlemler bankalardan bağımsız biçimde tamamlana bilecek.

İki firma arasında yapılan iş birliği anlaşmasının ardından GoCardless, müşterilerine yerel banka hesapları olmadan 30’dan fazla ülkede düzenli ödeme toplamalarını sağlayabilecek. Bunu yaparken de Transferwise for Business tarafından sunulan yabancı para birimi işleme küresel ağ teknolojisini kullanacak.

GoCardless CEO’su Hiroki Takeuchi, küresel ağın firmaların uluslararası ödemeleri toplamalarına yardımcı olacağını, bundan böyle mevcut kart ağlarına ya da uluslararası banka havaleleri gibi insan müdahalesi ile tamamlanan mekanizmalara güvenmek zorunda kalmayacaklarını söyledi. Kapsama alanındaki 30 ülkenin para birimini destekleyen sistem, ödemeleri doğrudan ilgili banka hesabına aktarılabilmesine olanak tanıyacak.

Transferwise değerini ikiye katlamıştı

İkincil piyasa satışından 292 milyon dolar elde eden Transferwise, değerlemesini 3,5 milyar dolara çıkardı ve Avrupa’nın en değerli fintech girişimi oldu.

İngiltere merkezli küresel para transferi girişimi Transferwise, ikincil piyasa satışlarında 292 milyon dolar kazandı. Toplam değerlemesini 3,5 milyar dolar seviyesine çıkaran firma, an itibarıyla Avrupa’nın en değerli fintech girişimi unvanını elde etti. 2017 yılında düzenlediği E serisi yatırım turunda 280 milyon dolar gelir elde eden Transferwise, hızlı bir yükseliş kaydederek, 2019 yılı itibarıyla değerlemesini iki katına çıkardı.

Mevcut hissedarların ellerindeki hisselerin tümünü ya da bir kısmını arz etmeleriyle ve bilançoya nakit girişi sağlanmadan gerçekleşen ikincil piyasa satışı işlemi; Lead Edge Capital, Lone Pine Capital ve Vitruvius Partners isimlerinin önderliğinde tamamlandı. Mevcut yatırımcılar olan Andreessen Horowitz ve Baillie Gifford, Transferwise bünyesindeki hisselerinin oranını artırırken, BlackRock tarafından ek fon sağlandı.

Düzenleyiciler tarafından oluşturulan iklimin artık Transferwise’ın lehine değiştiği belirtilmişti. Transferwise’ın uzun zamandır hayata geçmesi için kulis yaptığı, sınır ötesi ödemeler yönetmeliğindeki döviz cinsinden işlem düzenlemelerinin yürürlüğe girmesi de ellerini kuvvetlendirdi.

PayPal’dan Kredi Girişimi Paidy’e Dev Yatırım