Ripple, Swift ağı üzerinden gerçekleşen finansal işlemlerdeki hata oranı hakkında yanlış bilgi vermekle itham ediliyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan blockchain tabanlı fon transfer modeli Ripple, bankacılık kurumlarına sağladığı modern ve etkili ödeme araçları ile biliniyor. Kendi içinde işlemlerin sorunsuz biçimde gerçekleştiği ifade edilen Ripple’ın, Swift ile bütünleşik gerçekleşen işlemlerinin yüzde 6 oranında hatalı olabileceği açıklanmıştı.

London School of Economics tarafından hazırlanan makalede, bankacılık danışmanı Martin Walker, Ripple yöneticilerinin Swift işlemlerinde yüzde 6 başarısızlık oranına sahip olmasının arkasında yatan sebepleri sorguladı. Walker araştırmasını, 2014 yılında Swift Institute tarafından yayımlanan ve iki bağımsız ödeme uzmanı Kimmo Soramäki ve Samantha Cook tarafından yazılan bir bildiri üzerine dayandırıyor.

Swift ağı üzerinden yapılan Ripple işlemlerinin yüzde 6 oranında hatalı gerçekleştiği, sorunların düzeltilmesi için insan müdahalesinin şart olduğu bilinse de, araştırmayı yapan Walker, bu rakamların anlamsız olduğunu iddia ediyor.

“Ripple tarafından açıklanan hata oranları anlamsız”

Yazarlar tarafından oluşturulan modelde yansıtılan hata oranının, mesajlardaki hata oranını değil, modelin doğruluğunu ifade ettiğini belirten Walker, “Başka bir deyişle, ‘yüzde 6 hata oranı’ tamamen anlamsız. Ripple’ın hata oranı hakkında yaptığı açıklama ve bu oranın ne şekilde oluştuğu ile ilgili yorumuyla sonuç arasında bağlantı da hatalı” sözlerini kullandı.

Swift ağında yüzde 100 garantili mesaj iletimi olsa da, bankalar arası ağda gecikmeler ve anlık sorunlar hakkında veri toplayan Swift gpi Tracker’a göre, ödemelerdeki gecikmelerin genellikle bankalar arkasındaki yanlış veri girişlerinden kaynaklanıyor. Bankaların altyapıları, bölgedeki yasal düzenlemeler ve yabancı para birimi kontrolü gibi ek işlemlerden kaynaklanan hataların gerçekleşebildiği vurgulanıyor.

“Ripple’ın verilerinde şeffaflık yok”

Walker’ın ifadesine göre, bankaların talimat iletişim mekanizmalarını değiştirmek, bu sorunların hiçbirini çözmek için yeterli olmayacak. Ripple’dan karşılık gelen bilginin yetersizliği performans oranları hakkında net bir bilgi elde etmeyi güçleştiriyor.

Walker şunları söylüyor:

“Swift’in genel olarak kendi ağı hakkında sağladığı şeffaflık, birçok fintech için tezat oluşturuyor. Ripple Labs’in iş ve ağları hakkında hiçbir zaman temel verileri paylaşmadığını belirtmekte fayda var. Aktif durumda olan ve ödeme yapan müşteri sayısı ya da ödeme yazılımı üzerinden kâr elde edip etmeme konusunda netlik yok. Bankalar için yapılan işlemlerin toplam sayısı veya değeri, XRP şifreleme para birimi kullanarak işledikleri hacimler veya sayısı hakkındaki veriler paylaşılmıyor.”

Dijital İçerik Üreticileri Ripple ile Ödeme Alabilecek