BtcTurk, profesyoneller için geliştirdiği BtcTurk | PRO’da Avalanche (AVAX)’i listeledi.

BtcTurk, profesyonel kriptopara yatırımcıları için geliştirdiği BtcTurk | PRO’ya Avalanche (AVAX)’i ekledi.

AVAX ile BtcTurk | PRO web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden Türk Lirası, USDT işlem çiftlerinde alım satım işlemi yapılabiliyor. BtcTurk | PRO’da AVAX için minimum yatırma ve çekme limiti 1 AVAX olarak uygulanıyor.

 

Avalanche (AVAX) hakkında:

Avalanche (AVAX) merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, dijital varlıklar, alım satım platformları ve benzeri servisler için altyapı sağlayan blokzinciri projesidir. İsteyen herkese yeni bir blokzinciri geliştirmeye gerek kalmadan, merkeziyetsiz platform üzerinde kendi blokzincirini, dijital varlığını ya da kriptoparasını üretme imkânı verir. Avalanche projesinin geliştiricileri arasında yer alan ve Ava Labs’in CEO’su Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer, blokzinciri ve kriptopara ekosisteminin etkili isimlerinden biridir.

 

Avalanche (AVAX) Nasıl Çalışır?

Avalanche projesi üç farklı zincirden oluşmaktadır:

  1. Ana zincir olan X-Chain (Exchange Chain – Değişim Zinciri) başta AVAX olmak üzere blokzinciri üzerinde diğer dijital varlıkları yönetmek için kullanılır.
  2. P-Chain (Platform Chain – Platform Zinciri), AVAX ağında işlemleri doğrulayan Doğrulayıcılar’ı ve ağdaki temel verileri yönetmek ve blokzincirine bağlı alt ağlar oluşturmayı sağlar.
  3.  C-Chain (Contract Chain – Kontrat Zinciri) ise Avalanche ağının akıllı kontrat ağıdır ve bir Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine / EVM) uygulamasıdır. Avalanche üzerindeki Kontrat Zinciri, Ethereum ağı gibi kullanılabilir.

Ağdaki ana zincir, Hisse Kanıtı (Proof of Stake) temelli, blokzinciri için özelleştirilmiş Avalanche mutabakat protokolünü kullanır. Avalanche blokzinciri için ayarlanmış bu protokol yüksek ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik, düşük gecikme süreleri ve yüksek anlık işlem kapasitesi sunar. Merkeziyetsiz blokzincirleri için önemli risklerden biri olan ve %51 saldırısı olarak bilinen, ağdaki işlemci gücünün en az %51’inin kötü niyetli siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesine karşı dirençlidir. Yazılımı düşük sistem kaynakları ile çalışır ve işlem onayları yüksek işlemci gücü gerektirmediği için enerji verimliliği yüksek blokzinciri projelerinden biridir.

Platform ve Kontrat zincirleri Snowman mutabakat mekanizması ile güvence altına alınır. Snowman mutabakat protokolü, Avalanche mutabakat protokolü esas alınarak geliştirilmiştir. Snowman protokolü Platform ve Kontrat zincilerine hız, ölçeklenebilirlik, güvenlik, esneklik ve verimlilik sağlar. Bu protokol sayesinde, zincirlerde akıllı kontratlar çalıştırılabilir. Platform zincirinde özel veya açık blokzinciri oluşturmak mümkündür. Transfer işlemleri 1 saniyenin altında onaylandığı Avanlanche blokzincirinde, kullanıcılar düşük işlem ücretleri ile transfer yapabilir, akıllı kontratlar ve NFT benzeri dijital varlıkları oluşturabilir.

Avalanche (AVAX) ağında madencilik yapılmaz ancak isteyen kullanıcılar Doğrulayıcı (Validator) olabilir. Doğrulayıcı olmak için node (düğüm) çalıştırmak ve 2000 adet AVAX’ı 15 gün ile 1 yıl arasında tercih edilen süre için kilitlemek gerekmektedir. Ağda işlemleri doğrulayan ve onaylayan Doğrulayıcılar, ödül olarak AVAX kazanmaktadır.

Kullanıcılar, AVAX bakiyelerini Doğrulayıcılar’a delege ederek ek gelir elde edebilir. En az 25 adet AVAX’ı 15 gün ile 1 yıl arasında süre için tercih edilen Doğrulayıcı’ya atılarak, Doğrulayıcılar’ın gelirlerinden pay alınabilir.  Doğrulayıcı’lar kullancıların delege ettiği AVAX bakiyesi üzerinden en az %2 ücret almaktadır. Avax cüzdanınızdan delege işlemi yapılırken, seçilen Doğrulayıcı’nın işlem ücretine, node’un kalan süresi görülerek seçim yapılabilir.

 

Avalance (AVAX) Nasıl Saklanır?

Avalanche (AVAX) kendi blokzinciri olan bir kriptoparadır. AVAX bakiyeleri, Avalabs tarafından sunulan Avalance Wallet web arayüzünden (https://wallet.avax.network) yönetilebilir. Avalanche web cüzdan hizmeti ile bir Avalanche cüzdanı oluşturulduğunda 24 kelimelik anahtar kelime grubunun güvenle saklanması gerekir. Anahtar kelimeler, cüzdana erişmek için kullanılmaktadır. Cüzdana, özel anahtar ve şifreli cüzdan dosyası kullanılarak da ulaşılabilir. Avax Wallet web servisi aynı zamanda Ledger donanım cüzdanlarını da desteklemektedir.