Eçözüm Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe ile Fintechtime Mayıs Haziran sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

Sektörde 20 yılı geride bırakan Eçözüm’ün Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe ile bir araya gelerek şirketin çözümlerini ve 2021 yılı hedeflerini konuştuk.

 

Sektörde 20 yılı geride bıraktınız. Eçözüm’ün vizyonunda yaşanan değişim konusunda neler söylemek istersiniz?

Belirttiğiniz üzere sektördeki 20. yılını kutladığımız firmamız Eçözüm Bilgi Teknolojileri 130’u aşkın personeliyle finansal teknolojiler üretmektedir.

Şirket vizyonumuzda iki önemli dönüm noktası var. Bunlardan birincisi yaklaşık bundan 10 yıl önce gerçekleşti. Özellikle B2B tahsilatlar alanındaki online ihtiyacını fark ederek başlattığımız Netahsilat serüveni bugün hepimizin bildiği gibi çok güzel bir noktaya ulaştı. Yakın zamanda duyurduğumuz Netahsilat verilerinde de açıkça belirttiğimiz üzere 2020 yılında Netahsilat ekosistemi 37 Milyar TL’lik rekor bir işlem hacmine ulaştı. 

Netahsilat Online Tahsilat Sistemi; Türkiye genelinde özellikle bayi ve müşteri ağı olan firmaların tahsilat süreçlerini kolaylaştırdı. İlk başlarda zor anlaşılsa da kısa süre içinde hızla büyüdü ve gelinen noktada 1900’den fazla firma ve 250 bin ’den fazla bayi aktif olarak Netahsilat ekosistemi üzerinden tahsilatlarını gerçekleştiriyor. BKM’nin yayınlamış olduğu verilere baktığımızda internet üzerinden yapılan online tahsilat işlemlerinin %15’i Netahsilat ekosisteminden geçmektedir. Bu başarı hem bizim açımızdan hem de ülkemizdeki teknolojik gelişmeye olan katkı açısından oldukça gurur verici.

Eçözüm Bilgi Teknolojileri vizyonundaki önemli diğer değişiklik ise yaklaşık 5 yıl önce gündemimize girdi. Bankacılık ve finans sektöründeki dijital dönüşüme paralel olarak online bankacılık alanında yaşanan gelişmelerin neticesinde artan ürün çeşitliliği ve online ürünlere kolay erişim sayesinde birçok firma farklı bankalarla çalışmaya başladı. Birden çok banka ile aynı anda çalışan firmalar için farklı bankalarda bulunan hesapların takibi, hesap hareketlerinin muhasebeleştirilmesi gibi süreçlerdeki zorluklar bizi bu alanda yeni bir ürün geliştirmeye iten en önemli faktör oldu.

Bu sürecin en başlarında, bankaların sunmuş olduğu servislerin bizim beklediğimiz seviyede olmaması veya çok kısıtlı olmasının bizi oldukça zorladığını açıkça söylemek gerekir. Bu konuda birçok bankanın kapısını aşındırdığımızı söyleyebiliriz. Bankalardaki servisler belirli bir olgunluğa ulaştığında tüm banka hesaplarının tek bir panel üzerinden takip edilip raporlandığı bir sistem olan NetEkstre ürünümüzü tamamen yeni ve güncel teknolojilerle geliştirmeye başladık ve Açık Bankacılık sektörüne ilk adımımızı atmış olduk. Hem web hem de mobil tabanlı NetEkstre Banka Hesap Entegrasyon ürünümüzü 2018 yılında kullanıma sunduk.

Şu anda finansal teknolojilerin 2 ana kulvarında, Netahsilat (Online Tahsilat Platformu) ve NetEkstre (Açık Bankacılık Platformu) ürünlerimizle aktif olarak hizmet veriyoruz.

 

 

 

2020 yılı genel değerlendirmeniz eşliğinde pandemi süreci nasıl geçti, ekiplerinizi nasıl yönettiniz? Kurumların talep ve ihtiyaçlarından nasıl bir değişim yaşandı?

2020 yılında pandeminin etkisini tüm firmalar gibi bizde yoğun hissettik. Fakat hem teknoloji firması olduğumuz hem de zamanında yapmış olduğumuz doğru altyapı yatırımları ile çok hızlı bir şekilde pandemiye uyum sağladık. 2 günlük test sürecinden sonra Mart ayında, teşvik ettiğimiz ve yaygınlaştırmak istediğimiz evden çalışma modeline geçtik. Ekiplerimiz süreçlerini online ortamlardan yürütmeye başladılar. Müşterilerimiz ile yaptığımız ürün tanıtım toplantılarımızı, sunumlarımızı online olarak gerçekleştirmeye başladık.

İstanbul merkez ile birlikte Anadolu’da 6 ilde temsilciliklerimiz var (Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya, İzmir) ve ülke genelinde firmaların dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz. Her ne kadar biz firma olarak kendi süreçlerimizi hızla online ortama taşımış olsak da online ortama hızlı geçiş sağlayamayan müşteriler ve müşteri adaylarıyla iletişim noktasında sürecin başında biraz sıkıntılar yaşadık. Fakat pandemi süreci birçok sektördeki firmanın dijital dönüşümünü hızlandırarak büyük bir farkındalık oluşturdu. Firmaların yeni şartlara adaptasyonu hızlandı.

Sistemlerimize yeni dahil olacak sektörler ve firmaları da göz önüne alarak artan talepler neticesinde 2021 yılınca Netahsilat ekosisteminde 55 Milyar TL’lik ciro hedefine ulaşmayı planlıyoruz.

Pandemi döneminde farklı sektörler ve sektörlerdeki firmalar nakit akışlarını devam ettirebilmek için temassız ve uzaktan tahsilata yöneldiler. Bu durumun etkisini Netahsilat ekosistemimizde açık bir şekilde hissettik.2020 yılında Netahsilat ekosisteminde 32 Milyar TL tahsilat hacmi hedeflerken, pandeminin etkisiyle yılı 37 Milyar TL tahsilat hacmi ile kapattık.
Benzer şekilde bu dönemde firmaların uzaktan, kolayca hesap işlemlerini takip etme ve yönetmeye olan ihtiyacı açık bankacılık uygulamalarına olan ilgiyi de oldukça artırdı.

Eçözüm olarak açık bankacılık ürünlerinde hizmet verdiğimiz firma sayısı 2020 yılında %330’luk rekor bir artış gösterdi. Böylelikle açık bankacılığın kurumsal ağında ciddi bir farkındalık yaşandı ve ürünlerimiz ile müşteriler sahada buluşmuş oldu.

Yıl içinde Online Tahsilat uygulamalarınızdan çok bahsettik. Öne çıkan çözüm ve uygulamalarınız eşliğinde şirketlerin finansal işlemlerini nasıl kolaylaştırıyor, sektöre nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Netahsilat Online Tahsilat ürünümüz özellikle bayi yapısı olan firmaların online tahsilat süreçlerini kolaylaştıran ve yaklaşık 10 yıldır geliştirdiğimiz bir ürünümüz. Firmalar Netahsilat ile bayilerinden, alt bayilerinden, müşterileri ve bayilerinin müşterilerinden online, güvenli ve hızlı tahsilat yapabiliyorlar.

Oldukça geniş yetenek setine sahip olan Netahsilat pandemi döneminde online tahsilat, uzaktan tahsilat, serbest ödeme, SMS ve email üzerinden link ile ödeme, dövizli tahsilat, periyodik ödeme ve IVR üzerinden tahsilat gibi aktif olarak kullanılan yönetmelerin tamamını içerisinde barındırıyor.

 

 

 

Ayrıca Netahsilat ile süreci bir sonraki aşamaya, yani tahsilatların otomatik muhasebeleştirilmesine taşıyoruz. Netahsilat ürünleri firmaların ERP / muhasebe sistemlerine kolayca entegre olabilmektedir. Dolayısıyla yapılan tahsilatlar aynı anda firmaların muhasebe sistemlerine otomatik olarak işlenir ve cari hesaplar anında güncellenir. Yine firmalar cari hesaplarındaki borç ve alacaklarını da Netahsilat sistemine entegre edip kolayca yönetebilmektedir.

Pandemi ile sisteme üye bayi ve müşterilerin online olarak ödemelerini gerçekleşmesinin yanında öne çıkan başlıca özellikler arasında link ile ve IVR ile tahsilat gelmekte. Birçok firmaya bu hizmeti uzaktan temassız ve hızlı tahsilat için tercih ediyor.

Netahsilat Online Tahsilat sistemini 2020 yıl sonu itibariyle 1900’den fazla firma ve sisteme kayıtlı 400 Binden fazla bayi aktif olarak kullanıyor. Yine 2020 yılında Netahsilat Ekosisteminde 37 Milyar TL Tahsilat hacmine ulaşılarak rekor tazelenmiş oldu.

 

 

 

Geliştirdiğiniz açık bankacılık platform teknolojilerinden de bahsedebilir misiniz? Çözümlerinizde entegrasyon nasıl sağlanıyor ? Sisteme entegre bankalar hangileri?

 

NETEKSTRE
2019 sonrası birçok bankanın API’lerini açtığı ve bankaların adaptasyonunun sağlandığı bir dönem oldu. Eçözüm olarak çok öncesinde çalışmalarını başlattığımız NetEkste ürünümüz şu anda 27 banka ile entegre durumda. Bankalar API’ler ve web servisler ile verilerini paylaşıyor. NetEkstre ise belli periyodlar ile bağlanıp API’ler üzerinden verileri alıyor ve sisteme aktarıyor.

 

 

Böylelikle firmanın çalıştığı tüm bankaları, bankalardaki hesapları ve hesap hareketlerini, konsolide raporlar ile tek bir ekran üzerinde sunabiliyoruz. Yine kurumsal firmalar, holdingler, kendi gruplarındaki diğer firmalarının hesaplarını bütünleşik bir yapı üzerinden tek ekrandan görüntüleyebiliyorlar. NetEkstre gelişmiş raporlama sistemi ile TL veya diğer para birimleriyle kümülatif olarak detaylı raporlar sunuyor.

NetEkstre ile ayrıca tüm hesap hareketleri anında ERP/ muhasebe sistemlerine entegre edilip muhasebeleştirilmektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen 15 ERP sistemi ile direk entegre olan NetEkstre, web servisler ile de diğer tüm ERP sistemlerine anında entegre olabilmektedir.

 

POSRAPOR

Açık bankacılık platformumuza 2020 yılında dahil ettiğimiz PosRapor ürünümüz ile firmalar hem fiziki posları hem de sanal posları üzerinden yapılan pos tahsilatlarını ve bunların akıbetlerini tek ekrandan takip edebiliyor ve ERP sistemlerine entegre edebiliyorlar. PosRapor ürünü le özellikle sanal ve fiziki poslarında banklar ile blokeli çalışan firmalar, pos tahsilatlarındaki geri ödeme takiplerini ve nakit akışlarını çok kolay bir şekilde takip edebiliyorlar. Bunun yanında yapılan işlemlerin hangi poslardan hangi koşullarda gerçekleştiği gibi detayları görmeleri ve bu sayede pos tahsilatlarındaki kaçak ve kayıpları optimize edecek önlemleri almaları mümkün olabiliyor.

 

E-DBS

Pandemi döneminde platformumuza kattığımız diğer bir ürünümüz ise E-DBS oldu. E-DBS ile bayi ağlarında doğrudan borçlanma yapısıyla çalışan firmaların bu süreçlerini kolaylaştırıyor ve tekilleştiriyoruz.

Firmalar bayileri aracılığıyla birçok bankayla çalışıyor ve bayilerinin faturalarını ilgili bankalara yüklüyorlar. Birçok firmada daha önce bu süreçler manuel, excel tabloları veya ftpler ile gerçekleşiyordu.

E-DBS ürünümüz ile bu süreçlerin tamamını otomatize edildi. Hem ERP sistemlerinden faturaları alıp otomatik olarak bankalara yüklendiği, bankalardaki akıbet raporlarının otomatik olarak gözüktüğü bir panel üzerinden takibinin yapıldığı sistem 2020 yılında firmaların kullanımına sunuldu.

Tüm bu geliştirmeler ile firmaların bankalarla olan ihtiyaçlarını tek bir noktadan sağlanması amaçlandı ve yine bu doğrultuda yeni ürünlerimizle de süreci destekliyor olacağız.

Yeni dönemde sektörde nasıl bir değişim beklemeliyiz? Öne çıkacağınız düşündüğünüz konu başlıkları neler?

Yeni dönemde yeni ürünlerimizi sisteme dahil ederek NetEkstre Açık Bankacılık Platformumuzu geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu ürünlerden başlıcası Çek Entegrasyonu olacak ve çek akıbetleri sistemimiz üzerinden görüntülenebiliyor olacak. Yine toplu ödeme talimatları da sistemlerimize eklenecek diğer başlıca özellikler arasında.

Daha önce kurumsal firmalarla başlayan süreçler pandeminin de etkisiyle yeni dönemde orta ölçekli firmalar ve KOBİ’lerde de başlamaya başladı. Yeni regülasyonlar ile artık orta ve küçük firmalarda dijital dönüşümünü hızla tamamlayacaklar.

PSD2 ile Avrupa’da başlayan regülasyon süreci 2019 yılında 6493 sayılı ödeme ve elektronik para kuruluşlarıyla ilgili kanunda da açık bankacılık tarafında yerini buldu. 2020 yılı itibariyle bu değişiklikler bir bir uygulamaya girdi. Merkez bankasının kısa sürede yayınlayacağını beklediğimiz ikincil düzenlemelerin çıkmasıyla birlikte açık bankacılık alanı kanunlarla birlikte ülkemizde regüle olmuş olacak. Bu düzenlemeler ile iki önemli noktada regülasyon geliyor.

Bunlardan ilki hesap bilgisi hizmetinin sağlanması. Şu an ki prosedürde her bankaya ayrı ayrı bağlanıp, ayrı ayrı izin alınıyor. Bundan sonraki süreçte ise BKM üzerinden daha standart bir yapıya doğru gidilecek. Böylelikle bu hesap hareketlerini sadece yetkili ödeme kuruluşları veriyor olacak. Yeni yapıyla birlikte sadece bankalar değil nezdinde ödeme hesabı bulunduran tüm ödeme hizmet sağlayıcıları hesap bilgilerini paylaşıma açacak. Bu alandaki gelişmeleri çok yakından takip ediyor ve ikincil düzenlemelerin devreye girmesiyle birlikte sektörde bu alanda lisans alan ilk ödeme kuruluşlarından birisi olmak istiyoruz.
Diğer bir konu ise ödeme emirlerinin tetiklenmesi. Son dönemde FAST ve kolay adres gibi birçok yeni yapı hayatımıza girdi. Bunları takiben ödeme emrinin başlatılması noktasında da yepyeni bir yapıyla karşılaşacağız. BKM üzerinden yapılacak banka entegrasyonları ile bankaların ekranlarına girmeden EFT / Havale işlemleri kolayca yapılabilecek.

Bu durum başta e-ticaret ve online tahsilat alanlarında yepyeni kanalların açılacağını, EFT/Havale ile ödemelerin çok hızlı bir şekilde bu alanlarda kullanılacağını görüyoruz. Daha önceden yapılan EFT/Havale üzerinden yapılan tahsilatların takibi ve işlenmesi sıkıntısı vardı. Artık tüm bu işlemler anlık ve online olarak ve de banka ara yüzlerine girmeden yapılabiliyor olacak.

Tüm bu yeni yapılarla birlikte şu an aktif olarak kurumsal firmalara sunulan açık bankacılık uygulamaları bireyler seviyesine inecek. Bireyler tüm bankalardaki hesap hareketlerini kolayca tek sistem üzerinden görüp, takip edip, yönetebilecek ve ödeme hesapları arasında kolayca transferler gerçekleştirebilecekler.

2021 yılı hedefleriniz eşliğinde, müşterilerinizi bekleyen yenilikleri öğrenebilir miyiz?

Sistemlerimize yeni dahil olacak sektörler ve firmaları da göz önüne alarak artan talepler neticesinde 2021 yılınca Netahsilat ekosisteminde 55 Milyar TL’lik ciro hedefine ulaşmayı planlıyoruz.

 

 

Açık bankacılık tarafında ise hizmet sunulan firma sayısında %120’lik bir büyüme hedefine sahibiz.
Yukarıda değindiğimiz yeni düzenlemeler ve gelişmeler çerçevesinde müşteri hedef kitlemizde de bir değişim hedefliyoruz. KOBİ’ler ve bireysel kullanıcılar önümüzdeki dönemde hedef kitlemiz arasında yer alıyor.

Diğer taraftan hizmet verdiğimiz sektör ve firma artışıyla birlikte çalışan sayımızda da artış sağlamayı ve uzaktan çalışmayı kurumsal hale getirip pandemi sonrasında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.