Inveo Yatırım Holding; sürdürülebilir bir gelecek için şehirlerde karbon ayak izini azaltan çevreci paylaşımlı elektrikli mobilite platformu HOP!’a ortak oldu.

Paylaşımlı mobilite platformu HOP!, yatırım turunda Inveo Yatırım Holding’den 24.2 milyon TL, toplamda ise 25.9 milyon TL’lık finansman aldı. Sağlanacak finansmanın şirketin gelecek dönemdeki vizyonuna ulaşması için şirketin büyümesini hızlandırmakta ve elektrikli skuter alımında kullanılacağı belirtildi. Inveo liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda, Inveo’nun yanı sıra HiVC GSYO, Koray Gültekin Bahar, Ahmet Bilgen ve İzzet Halyo da pay sahipleri arasında yerini aldı.

 

HOP!, mobil uygulamalar üzerinden kısa mesafeli yolculuklar için paylaşımlı elektrikli araçları kullanıma sunuyor. Kısa mesafe yolculuklarda fosil yakıtlı arabaların kullanımını azaltan paylaşımlı elektrikli araçlar, şehirlerdeki trafik sıkışıklığı ve hava kirliliğini düşürüyor, şehirlerimiz daha yaşanabilir hale geliyor. İlk aşamada paylaşımlı elektrikli skuterlar sunan HOP!, kısa zamanda elektrikli bisiklet, elektrikli moped, hafif elektrikli araba gibi alternatif elektrikli araçları da platformuna entegre etmeyi hedefliyor. Öncelikli olarak resmi otoritelerce tanınan yasal altyapısı oluşan paylaşımlı elektrikli skuter sektörünün ilk lisanslı şirketlerinden biri olan paylaşımlı mobilite platformu HOP! aldığı bu finansman ile mevcut şehirlerdeki araç sayısını arttırarak hizmet ağını kontrollü şekilde genişletecek. Mevcutta hizmet verdiği il ve ilçelere ek olarak önümüzdeki dönemde hizmet vermeye başlayacağı yeni bölgeler ile ülke geneline yayılacak. Alınan finansman ile bölgesel genişlemenin yanı sıra, kullanıcılara en iyi sürüş deneyimini sağlayabilmek adına AR-GE yatırımlarında kullanılacak.

INVEO Yatırım Holding’in HOP!’a yapılan yatırımını da, paylaşımlı mobilite alanına attığı ilk adım, zamanlama ve sürdürülebilir büyüme finansmanı kapsamında geniş çerçevede gözlemlemek ve değerlendirmek gerekiyor.

 

Onur Topaç: “Çevreci girişimleri desteklemekten mutluyuz”

Inveo Yatırım Holding’in teknoloji ve yenilikçi iş modellerine destek verdiğini belirten CEO Onur Topaç, yaptıkları yatırım hakkında şunları söyledi: “Inveo Yatırım Holding, sermaye piyasalarına ve geleceği parlak şirketlere yatırım yapan yeni nesil bir değer yatırımcısı. 2020 yılında öz sermayemizi yüzde 310 büyüterek 148 Milyon TL’den 606 Milyon TL’ye yükselterek güçlendirdik. Inveo olarak yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştireceğimiz yatırımlarla daha da büyümeyi planlıyoruz. Belirlemiş olduğumuz strateji doğrultusunda büyüme potansiyeli yüksek olan teknolojik ve yeni nesil girişimlere yatırım yaparak, onları daha verimli, katma değer üreten, daha karlı yapılara dönüştürmeyi hedefliyoruz. Amacımız finansal ve entelektüel sermaye koyarak desteklediğimiz şirketleri uluslararası piyasalarda rekabet edecek düzeye ulaştırmak. Belirlediğimiz büyüme stratejimiz kapsamında son olarak elektrikli mobilite platformu HOP!’a 24 milyon TL’nin üzerinde finansman sağladık. Sağladığımız finansman ile hedefimiz HOP!’un değerini ve pazar payını arttırarak alanında lider şirket konumuna yükseltmek. Inveo olarak çevreye duyarlı, gürültü kirliliğine yol açmayan, sessiz ve ekonomik bir yolculuk vadeden bu girişimin yatırımcısı olmaktan son derece mutluyuz.

 

Yiğit Kipman: “Inveo’nun desteği bizim için çok değerli”

HOP Teknoloji A.Ş. CEO’su Yiğit Kipman, Inveo Yatırım Holding’in yatırımı hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: ’Inveo Yatırım Holding’in deneyiminden yararlanarak, sağladığımız iş birliği ile markamızın değerini ve pazar payını arttırarak alanımızda lider olmayı hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yatırımların ve büyümemizin sürdürülebilir olması için Inveo’nun desteği bizim için çok değerli. Sunduğumuz araçlar, kısa mesafe yolculuklar için şehirlerin mevcut ulaşım ağına yeni bir ulaşım modu olarak entegre oluyor. Şehirlerde “ilk mil son mil sorunu” olarak bilinen problemi çözerek, geleceğin şehirlerini daha temiz, sürdürülebilir ve yaşanabilir hale getiriyor. Şu anda 3 büyük şehirde hizmet veriyoruz. Hizmetlerimizi mevcut çevre ve kamu düzenini en üst seviyede gözeterek, çizilen kurallar çerçevesinde özenle sunuyoruz. Bu işi uzun dönem sürdürülebilirlik hedefiyle, maliyet efektif yöntemler üzerine kurgulanmış şekilde yürüten dünyadaki sayılı firmalardanız. Aldığımız finansman desteği ile öncelikli olarak Türkiye’nin birçok iline yayılacağız. Devam eden dönemlerde ise bölgedeki diğer ülkelerde hizmet vermeyi planlıyoruz.