Türkiye’nin en hızlı büyüyen embeded (gömülü) FinTech hizmetleri platformu Colendi, Londra merkezli blocka yerleşimleri ve ödeme sağlayıcısı SETL’ın tamamını satın aldı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen embeded (gömülü) FinTech hizmetleri platformu Colendi, Londra merkezli blok zinciri yerleşimleri ve ödeme sağlayıcısı SETL’ın tamamını satın aldı. Colendi, bu satın alma ile kurumsal blockchain çözümleri pazarında dünyada önemli bir oyuncu olarak konumlanmasını sağlayacak büyük bir adım attı. İngiltere Merkez Bankası ve finans devlerine hizmet veren SETL, Colendi’nin 100 milyon aktif finansal kullanıcı hedefine de katkı yapacak. Colendi Global CEO’su Bülent Tekmen, “SETL ile birlikte Colendi çatısı altında yeni bir genel blockchain altyapısı hazırlıyoruz ve 10 milyondan fazla kullanıcımızın hizmetine sunacağız” dedi.

 

Colendi’yi 100 Milyon Kullanıcılı Unicorn Yapacak Satın Alma!

Türkiye’nin en büyük sermayeli finansal teknoloji şirketlerinden biri olan Colendi, İngiltere’de stratejik bir satın almaya imza attı. Colendi; merkez bankaları, saklama ve ödeme kurumları ile yaptığı yüksek profilli çalışmaları ile tanınan, Londra merkezli, dünyanın önde gelen kurumsal ve regüle platformlar için blockchain temelli ödeme ve mutabakat sistemleri sağlayıcısı şirketlerinden olan SETL’ın tamamını satın aldı. Satın almayla birlikte büyümesini güçlenerek sürdüren Colendi, 100 milyon aktif finansal kullanıcıya hizmet veren dünyanın en büyük finans teknoloji şirketlerinden ve bölgedeki sayılı unicorn’dan biri olmayı hedefliyor. 

Colendi, 2021 yılında Seri A yatırım turunda, 120 milyon dolar değerleme üzerinden 38 milyon dolarlık yatırım alarak değerlemesini 158 milyon dolara taşımıştı. Seri A yatırım turunda, Re-Pie, Finberg, Startupfon Fund, Longbow Capital Partners, Thomas M. Fitzgerald, Mehmet Sepil, Hasan Aslanoba, Kamani Family Ofice Fund  gibi üst düzey yerli ve yabancı yatırımcılardan yatırım almayı başaran Colendi, 2022’nin ikinci yarısında da Seri B Yatırım turuna başladı.

 

SETL YÖNETİCİLERİ DÜNYACA ÜNLÜ FİNANSÇILAR

İngiltere Eski Merkez Bankası Başkanı Sir David Walker’ın Başkanı olduğu, JP Morgan eski CTO’su Anthony Culligan’ın platformu hazırladığı ve Boston Consulting Group’un eski CEO’su Philippe Morel’in CEO’su olduğu SETL, satın alma sonrasında Colendi’nin İngiltere merkezli ofisi haline geldi.

Colendi Global CEO’su Bülent Tekmen, satın alma hakkında şöyle konuştu: “SETL’ı, Colendi ailesine dahil etmekten mutluluk duyuyoruz. SETL’ın yüzde 100’ünü satın aldık. SETL ekibinin tamamı Colendi’ye katıldı ve görevlerine devam ediyorlar. SETL ile birlikte bu dünyayı Web3 ile entegre etmek ve 100 milyon kullanıcıya ulaşmak üzere teknolojik iş birliği yaratıyoruz. Bu şekilde hem Londra’da bir merkeze, hem iyi bir mühendislik gücüne, hem de gerçek anlamda dünyadaki ‘mutabakat sistemine’ entegrasyona sahip oluyoruz. Ayrıca Fintech dünyası içinde güçlü bir teknoloji ile kendimize yeni bir oyun alanı açıyoruz.

 

YENİ BLOCKCHAIN ALT YAPISI HAZIRLIYOR

Geleceği şekillendirmesi beklenen blockchain teknolojisi, günümüzde kripto para başta olmak üzere finans, sağlık, gayrimenkul, hukuk, politika gibi birçok alanda kullanılıyor. SETL ile birlikte yeni bir genel blok zinciri altyapısı hazırlığı yapan Colendi, bir tür DeFi girişimi oluşturacak. Yani merkeziyetsiz bir ağ üzerinde ürünler geliştirecek ve interneti olan herkesin parasal hizmetlere, finansal ürünlere, yatırım araçlarına, ticaret fırsatlarına erişebilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca, aktif dApp’lere erişim gibi birçok yeniliği de kullanıcılarına sunacak.

Tekmen, “Kullanıcılarımızın için SETL’ın blockchain teknolojisini kullanmayı dört gözle bekliyoruz. İster oyun oynayın, ister alışveriş veya yatırım yapın, isterseniz tasarruf edin. Finansal etkileşimlerinizin deneyiminize gömülü olduğu bir gelecek görüyoruz. Bu alanda çok ciddi geliştirmelerle beraber SETL’ı başka alanlardaki iştiraklerimizin tamamına entegre ederek çalıştıracağımız yeni oyun alanları da çıkartıyoruz” dedi.

 

DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU TEKNOLOJİ

SETL Başkanı Sir David Walker ise “Colendi bizim için tam anlamıyla doğru ortak. Olağanüstü büyümeleri, finansal hizmetleri kapsayan değişiklikleri anladıklarını ve kucakladıklarını gösteriyor. Ortak vizyonumuzu gerçekleştirebilecek küresel bir ‘merkezi olmayan ağ’ oluşturmak için doğru zamanda doğru teknolojiyi getiriyoruz” dedi.

SETL CEO’su Philippe Morel ise “Colendi ile yeni bir tür DeFi girişimi yaratıyoruz. Hızlı ve ucuz bir halka açık blok zinciri, hızla gelişen ekonomilerde milyonlarca cüzdana ayrıcalıklı erişim, aktif dApp’lerden oluşan bir ekosistem ve RegFi aktörlerinin izin verilen defterlerini halka açık bir blok zincirine bağlama fırsatı. Bu fırsatı dış yatırımlara açacağız ve projenin gücü ve vadesi göz önüne alındığında yüksek düzeyde bir ilgi bekliyoruz” diye konuştu.

SETL’ın hizmet verdiği kurumlar arasında merkez bankaları ve finans devleri bulunuyor.  Dünya çapında farklı güçlere, entegrasyonlara sahip olan yapıları Colendi’nin içine aldıklarına dikkat çeken Tekmen, şunları söyledi: “SETL’ın yatırımcıları arasında çok güçlü grupların olması çok önemli. SETL, birçok bankaya teknolojik altyapı sağlıyor. Birçok bankanın da burada kullandığı alt yapı ve teknoloji sayesinde farklı ülke, farklı dinamikler fark etmeksizin dijital olarak tek bir sistem içerisinde, saniyede 1 milyon işlem gerçekleştirebiliyor.’’

 

 

Bülent Tekmen kimdir?

Bülent Tekmen Türkiye’nin önde gelen seri girisimcilerindendir. Son girişimi kurucusu olduğu ve su anda CEO’luğunu yaptığı Colendi.com’dur. Bir önceki BDDK lisanslı şirketi ininal.com 2 milyondan fazla hesaba, aylık 1 milyon aktif dijital cüzdan kullanıcısına ulaşmış olup, halen hızla büyümeyi sürdürmektedir. Cheque-Dejeuner Group’un Mayıs 2016’da ininal’ın çoğunluk hissesini satın almasıyla, Bülent Tekmen tüm odağını yıllardır bankacılık endüstrisi, mikro krediler ve kredibilite dünyasını dijitalleştirme konusunda çalışmakta ve bu vizyon için doğru çözüm olan Colendi’ye yoğunlaştırdı. Bülent tüm bunların yanı sıra aktif bir Melek Yatırımcı’dır ve potansiteli yüksek start-up’lara yatırım yapmaktadır. Monte Karlo’da Accelerating Entrepreneurs programında Türkiye’de Yılın İnternet Yatırımcısı ve EY Yılın Yatırımcısı olarak seçilmesinin yani sıra İninal ile de birçok ödül kazanmıştır. En önemlilerinden bazıları “En İyi FinTech Start-up”, 2013 ve 2014 yıllarında Wired UK dergisinin ininal’ı Avrupa’nın en iyi 100 şirketi arasında gösterdiği ödüller olarak söylenebilir. İninal’dan önce 15 yıldan daha fazla Teknoloji Danışmanlığı ve yazılım geliştirme alanında çalışan Bülent Tekmen, Endüstri mühendisliğinden mezun olmuş, sonrasında Harvard Business School’u bitirmiştir.

 

 

 

 

Colendi Hakkında:

Colendi, tüketicileri, şirketleri ve finans kurumlarını bir araya getirerek bankacılık servislerini demokratize eden bir finansal hizmetler platformudur. Colendi, 3 milyardan fazla banka hesabı olmayan ve 5 milyardan fazla kredi alamayan kişiyi doğrudan etkileyen kronik bir finansal soruna çözüm olmak hedefi ile ilerlemektedir.

Yeni nesil finansal teknoloji çözümlerini yapay zeka ve büyük veri ile birleştirerek skorlama algoritması üzerine kurulu farklı servisler geliştiren Colendi, platform ortakları ve stratejik iş ortakları ile birlikte bugün itibari ile 10 milyon kullanıcısına şimdi al sonra öde ile hızlı ve kolay krediye ulaşım sağlamakta ve finansal okuryazarlık düzeyini artırarak Colendi mikro yatırım platformları aracılığı ile birikim yapabilmelerini sağlamaktadır.

 

 

SETL hakkında:

Kurumsal blok zinciri yerleşimi ve ödeme altyapısı sağlayıcısı SETL, blok zinciri teknolojisine dayalı menkul kıymetler piyasaları ve ödemeler için tokenizasyon, dijital saklama ve dağıtılmış defter teknolojisi sağlayan, platformlar geliştirmede uzmanlaşmış Londra merkezli dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. SETL, blockchain dünyasında, DeFi denilen decentralized finance (merkeziyetsiz) dünyasında çok ciddi bir fark yaratmak üzerine kurulmuş ve Swift, Bank of New York, Singapur Merkez Bankası, Fransız Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası gibi merkez bankaları ve finans devlerine hizmet veriyor. SETL sistemi, piyasa katılımcılarının nakit ve varlıkları doğrudan birbirleri arasında hareket ettirmelerini sağlayarak piyasa işlemlerinin anında ve nihai olarak uzlaştırılmasını kolaylaştırıyor. SETL sistemi, eşleştirme, takas, saklama, kayıt ve işlem raporlama sürecini basitleştiren izinli dağıtılmış bir sahiplik defteri ve işlem kayıtları tutuyor.

SETL, geçen yıl aralık ayında Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) ile birlikte çalışabilirlik Kavram Kanıtı kapsamında bir işbirliği yaptığını duyurdu ve Düzenlenmiş Sorumluluk Ağı’nın (RLN) saniyede bir milyon işlemi (tps) işleyebileceğini gösterdi.