Lidio Kurucu Ortağı & CEO’su, Mobilexpress CEO’su Emre Güzer ile Fintechtime Kasım & Aralık 2022 sayısı için özel bir röportaj yaptık.

Lidio, sektörde ilkleri gerçekleştirmiş, ödeme sistemleri alanında hem bankalarda hem de önde gelen fintech şirketlerinde deneyimli ekibiyle, en büyük işletmelerin aldığı kalitedeki servisleri artık KOBİ’lerin ve startupların da ulaşmasına olanak tanıyor. Dijital ödemelere aracılık etmek üzere lisans alan Lidio’nun hedeflerini ve çözümlerini öğrenmek üzere şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Emre Güzer ile bir araya geldik.

 

İlk olarak lisans öncesi dönem ile başlamak istiyorum. Mobilexpress ile on yılı geride bıraktınız. Genel değerlendirmeniz eşliğinde Lidio’ya dönüşüm sürecinde neler yaşandı? Bu değişime neden gerek duyuldu? Lisansın geç açıklanması planlama ve stratejinizde bir farklılığa sebep oldu mu?

Ödeme dünyasının yeniliklerini yönlendirirken hem tüketicilerin hem de işletmelerin ihtiyaçlarını şekillendiren felsefemizle yani “ödemelere özgürlük” getirmeyi amaçlayarak bu dönüşüm sürecini başlattık diyebilirim. Finansal teknolojiler alanında bundan 11 yıl önce Mobilexpress markası altında hem ülkemiz hem de bölgemiz için çok önemli bir yolculuğa başlamıştık. Başka bir deyişle Lidio’nun kodlarının kalbinde Mobilexpress’in kodları var diyebiliriz. 2011 yılında kurulan Mobilexpress, özellikle 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı atılımlar ve iş modeli değişikliğiyle bugün Lidio’nun da sunduğu servislerin temellerini attı. Bu yolculukta yıllık 160 milyonun üzerinde işlemle Türkiye’nin en büyük online ödeme platformu haline geldi. Her geçen gün yeni bir ödeme teknolojisi, ödeme yöntemi ve ödeme sağlayıcısı platform hayatlarımıza giriyor. Ödeme sistemlerinin çeşitliliği tüketicilere seçme özgürlüğünü sunarken, işletmelerin de tüketicilerin ihtiyaçlarıyla uyumlu, belirli yeni nesil servislerle sınırlı kalmayan bir ödeme deneyimini keşfetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha fazla özgürlük ve esnekliğin yatırımları hızlandıracağına ve nihayetinde herkes için ödeme deneyimini daha hızlı ve verimli kılacağına inanıyoruz. Bu nedenle finansal teknolojilerinin hızlı dönüşen dünyasında, “Ödemeleri Özgürleştiriyoruz” sloganımızla Lidio’nun yolculuğunu başlattık.

Lisans sürecinin beklenilenden çok daha uzun sürmesi planladığımız yolculuğu uzattıysa da nihai hedefimizden bir şaşma söz konusu değil. Bu dönemde daha önce gördüğümüz boşluğu tam anlamıyla doldurabilen finansal teknoloji girişimlerinin olmaması bizim için halen avantaj. Diğer taraftan dile pelesenk olmuş bir tabir de var biliyorsunuz. Sizi öldürmeyen daha güçlü kılıyor. Bu zaman zarfında gerek ürünlerimiz gerekse ürünlerimizi ulaştırdığımız işletme ve tüketicileri çeşitlendirme ve ölçeklendirme imkanı yakaladık. Bu yüzdendir ki henüz ilk ayını doldurmamasına rağmen 2 milyona yakın tüketiciye hizmet veren Lidio Pass Türkiye’nin en büyük işletmelerinde kullanılabilir durumda.

 

Lidio markanızın hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? Hedef kitlenizde kimler var? Sektörde nasıl konumlanıyorsunuz?

10 yılı aşkın süredir Mobilexpress çatısı altında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerine ödeme servisleri geliştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl neredeyse lisanslı tüm ödeme kuruluşlarının tamamı kadar işlem hacmine tek başımıza aracılık ettik. Daha önce de belirttiğim gibi 160 milyon adedin üzerinde işlem ve 35 milyar TL’den fazla hacim bugün Lidio’nun kalbi olan Mobilexpress platformunda gerçekleşti. Yine platformumuza kayıtlı 54 milyondan fazla kayıtlı kredi kartı var. Neredeyse internet üzerinde kullanılan tüm kredi kartlarını tokenize etmeyi başardık. Türkiye’de özellikle pandemi döneminde böyle bir güç inşaa edebilmiş oldukları için ekibimi ne kadar kutlasam azdır.  Lidio Pass logosunu da en çok tercih edilen işletmelerde görünür kılmaya devam edeceğiz.  Bu deneyimden güç alan Lidio, yalnızca işyerlerinin yerel ve küresel ihtiyaçlarına yönelik değil, temas ettiğimiz milyonlarca tüketiciye de çok kanallı ve özgür ödeme deneyimi sunacak. Lidio bir finansal teknolojiler girişimi olmanın ötesinde ülkemizde ve dünyada “özgür ödeme” anlayışını benimseyen bir ideal. Zira Lidio ödeme deneyiminde sınırları ortadan kaldırarak, tüm işletme ve tüketicilere farklı teknoloji ve yeni nesil servisler arasından seçim yapma imkânı tanıyacak.

 

Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio, KOBİ’den Fortune 500’e her ölçekten şirketin ödemelerini özgürleştiren yeni nesil finansal teknoloji girişimi olarak işletmelere tek noktadan, sınırsız ödeme özgürlüğü imkanı veriyor.

Lidio Kurucu Ortağı & CEO’su, Mobilexpress CEO’su Emre Güzer “Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio, KOBİ’den Fortune 500’e her ölçekten şirketin ödemelerini özgürleştiren yeni nesil finansal teknoloji girişimi olarak işletmelere tek noktadan, sınırsız ödeme özgürlüğü imkanı veriyor.

 

Lidio’nun yeni servisleri ile hangi işlemler yapılabiliyor? Çözümleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? (Çözümlerinizi kimler kullanıyor?)

Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio, KOBİ’den Fortune 500’e her ölçekten şirketin ödemelerini özgürleştiren yeni nesil finansal teknoloji girişimi olarak işletmelere tek noktadan, sınırsız ödeme özgürlüğü imkanı veriyor. Lidio ile Özgür Ödemeler Dünyası, lokal ve global tüm ödeme yöntemlerini bir arada sunan Lidio Core, Türkiye’nin en büyük kayıtlı kart havuzu Lidio Pass, Türkiye’nin en gelişmiş Akıllı POS yönlendirme altyapısı Lidio Smart Switch, uçtan uca pazaryeri operasyonu sunan Lidio Pazaryeri Çözümü, karmaşık bayi tahsilatları için tek çözüm olmaya aday Lidio Bayi Tahsilat Servisi (B2B) gibi ürün ve hizmetler sunuyor. Lidio ayrıca tüm tahsilat işlemleri için tek platform olma özelliğiyle sınır ötesi hizmet sunarken, sahtecilik faaliyetlerini %95’in üzerinde azaltan, işletmelerin maddi kayıplarını önleyen yöntemleri de barındırıyor. Son iki yıl içinde ülkemizdeki önemli işletmeleri Lidio’nun Core adını verdiği platformumuza taşıdık. Lidio’nun müşterileri arasında Tchibo, Mavi, LCW, Mediamarkt, Watsons, Unicef, Altınbaş ve Defacto gibi oldukça önemli markalar yer alıyor.

 

Lidio Pass, ülkemizin perakende devlerinin de tercihi.  Platformunuz nasıl çalışıyor? Hangi avantajları sunuyor?

Mobilexpress yetenekleri üzerinde yükselen Lidio ve onun servisleri bugün Türkiye’nin en büyük online ödeme platformu. Ödemelere sınırsız özgürlük parolasıyla çıktığımız yolculuğumuzda işletmelerin ödeme almaya yönelik lokal ve global tüm ihtiyaçlarını tek bir platformdan üstelik onlarca yenilikçi katma değerli servis ile çözebiliyor olmak en büyük gücümüz.

Lidio Pass tüketicilere görünen yüzümüz. 2016 yılı başında türünün ilk örneği olarak ayağa kaldırdığımız Mobilexpress kart havuzunu, yeni lisansımız ile birlikte Lidio ve Mobilexpress’in ortaklaşa kullandığı Lidio Pass markasına dönüştürüyoruz. O dönemde bu servisin ilk kullanıcılarından biri Gittigidiyor markasıydı. Bu sebeple Gittigidiyor kullanıcıları, Gittigidiyor’da kayıtlı kartları ile ödeme yapan ilk tüketiciler olmuştu.

Bundan böyle Lidio Pass çatısı altında yer alan 1,8 milyon bireysel kullanıcı Türkiye’nin en büyük işletmelerinde pürüzsüz Lidio süreçlerini deneyimlemeye başlayacak. Kullanıcılar kart bilgilerini saklayarak Lidio Pass iş yerlerinde tekrar tekrar kart bilgisi girmek zorunda kalmadan alışveriş yapabilecek. Lidio Pass ile iş yerleri, müşterilerine çeşitli fırsatlar ve kampanyalar sunarken müşteri sadakati geliştirme olanağı ve dönüşüm oranlarında yüzde 15’in üzerinde artışlar sağlayabilecek. Yakın zamanda açık bankacılık, gerçek zamanlı kredi vb onlarca farklı tüketici odaklı çözümü Lidio Pass çatısı altında işyerlerimizin erişimine açacağız. Amacımız her zaman olduğu gibi işletmelerin en yüksek dönüşüm oranı ile mümkün olan en fazla tüketiciye ulaşabilmesi. Bu ürün içerisinde Lidio Core’un bütün katma değerli servisleri de çalışmaya devam edeceği için işletmelere uçtan uca bir çözüm sunacağız. Tüketici açısından bakıldığında ise; bugün için pürüzsüz bir ödeme deneyimini yarın farklı, alternatif birçok ödeme yönteminin yer aldığı yeni bir bireysel ödeme yöntemi inşa edebilme gayesi taşıyoruz. 

 

Yeni lisanslar ile birlikte ekosistem büyüdü. Oluşan rekabet ortamı hakkında neler söylemek istersiniz? Rakiplerinizden neyi farklı yapıyorsunuz? Sunduğunuz avantajları ve öne çıktığınız alanları öğrenebilir miyim?

Dijital ödemeler hızla artarken sektör hiç olmadığı kadar ayrışmış ve bölünmüş durumda. Lidio gibi, rakip dahi olsa tüm ödeme yöntemlerine eşit uzaklıkta durmaya çalışan birleştirici bir güce ihtiyaç var. Rekaberlik masalının yerini “her işi kendim yaparım” iş yapış şekli alalı çok oldu. Bu durum finansal teknoloji girişimlerinin uzun yıllar önce bankalara kızdığı bir konuyken bugün en kızdıkları şeylere dönüşmüş olmaları beni şaşırtmıyor. Zira insanlar gibi şirketlerin de en kızdıkları şeye dönüşme eğiliminde olduklarını sadece bu konuda fırsatını bulamadıklarını düşünüyorum.   

Beni en çok heyecanlandıran konuların başında eski tip çalışan her şeyi yeniden inşa etmek var. Dolayısıyla dönüşüm oranlarını artırmak, yeni tüketicilere dokunabilmek için Türkiye’de kendi aralarında konuşabilen ödeme yöntemleri ve gerçek zamanlı kredi gibi servislerinin kalkındırılması konusunda büyük bir boşluk görüyorum ve burayı doldurma gayretinde olacağımızı söylemek istiyorum.  

Büyüme rakamlarına bakacak olursak; uzun yıllardır konuştuğumuz gibi bu anlamda en hızlı büyüyen ülkelerden bir tanesi olan Türkiye, bu yılı da %100’ün üzerinde bir büyüme ile belki de 1 trilyon TL’lik bir hacimle kapatacak dijital ödemeler pazarı. Bundan 5 yıl sonra sektörde henüz faaliyetine başlamamış oyuncuların da ipi önde göğüsleyeceği bazı yeni servisler olacak. Finansal teknoloji girişimlerimiz çok hızlı gelişmeye ve büyümeye devam edecek. Globalleşme konusunda da son 2 yılda adımlar atılmaya başlandı. Bu sevindirici haber olsa da biliyorsunuz bizim 25 yıldır Türkiye’de uyguladığımız taksit bize BNPL olarak geri satıldı.  

 

Lisans almanızdan önce önemli isimleri kadronuza dahil ettiniz. Lidio’nun idari yapılanması ve ekibiniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Dünyanın birçok yerinde ürün ve hizmetlerini kullanan binlerce iş yerine hitap eden Lidio, her işletmeye göre bir çözüm sunabilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Lidio, sektörde ilkleri gerçekleştirmiş, ödeme sistemleri alanında hem bankalarda hem de önde gelen fintech şirketlerinde deneyimli ekibiyle, en büyük işletmelerin aldığı kalitedeki servisleri artık KOBİ’lerin ve startupların da ulaşmasına olanak tanıyor. Sektörde uzun süredir ödemeler anlamında çalışan, birçok ilke imza atmış son derece değerli isimleri aynı çatı altında toplayabilmiş olmak benim için ayrıca bir gurur kaynağı. En değerli kaynağımızın insan olduğunun bilincindeyiz.

 

2023 yılı hedeflerinizde neler var? Önümüzdeki dönem nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Fırsatlarla dolu bir gelecek için çok heyecanlıyız. Lidio olarak hedefimiz kuracağımız küresel ve dijital köprülerle dünyanın en büyük işletmelerinin işlemlerini Türkiye’de gerçekleştirmek. 2023 itibarıyla 250 milyon TL gelir hedefimiz bulunuyor. Halihazırda Türkiye’nin en deneyimli ekibini de yepyeni yeteneklerle genişletmek istiyoruz. Lidio Pass’te 4 milyon tüketiciye erişmeyi, platformumuz aracılığıyla KOBİ’lerin uluslararası servislerden yararlanan işletmelere dönüşmelerini sağlayacağız. Lidio’nun odaklandığı en büyük alanlardan bir tanesi sınırlar arası ticaret. Lidio ile en büyük işletmelerin aldığı kalitedeki servise artık KOBİ’ler ve startuplar da ulaşabilecek. Küresel iş birlikleriyle dünya devleri Türkiye’de işlem görecek ve Lidio hem işletmelerin hem de tüketicilerin ödeme referansı olarak konumlanacak. Bu önemli yolculukta kendimize beş değer benimsedik: Bütünlük, açıklık, cesurluk, iş birliği ve sahiplik. Bu doğrultuda her zaman adil olmaya, farklı iş yapış şekillerine önem vermeye, sınırları zorlamaya, birleştirici olmaya ve sorumluluk almaya özen göstereceğiz. Bugüne kadar arka planda kaldığımız pek görünür olmadığımız tüm servislerimizi Lidio Pass ile birlikte daha görünür hale getireceğiz.