eLogo Bankacılık ve Fintech Kıdemli İş Geliştirme Uzmanı

Doğa Karaçallık  

 

eLogo Bankacılık ve Fintech Kıdemli İş Geliştirme Uzmanı Doğa Karaçallık, Fintechtime okurları için kaleme aldı “Yapay Zeka ve Otonom Araçların Fintech’teki Önemi”.

“Dijitalleşmede hiç olmadığı kadar hızlı erişim ve işleme imkanı veren,aynı zamanda fiziksel kısıtlamaları ortadan kaldıran teknolojik gelişmeler bumerang etkisi yaratarak kendi iç döngüsünde yeni teknolojilerin hayatımıza girmesini sağlıyor. Bu teknolojilerden birisi de ‘Yapay Zeka ve Otonom araçlar’ olan kavram son yıllarda Finans sektörünün de gözde rotası haline geldi.“

 

Dijital Dönüşümün yapıcı ve yıkıcı etkileriyle; Fintech sahnesindeki dinamiklerin hızla değiştiğini gözlemliyoruz. Sektör oyuncuları; değişimin belirsizliği ve hızı göz önüne alındığında karmaşık yapıya sahip sorunlar dizisi ile yüzleşiyor. Belirsizlik paradigmasında matematiksel ve simülatif çözümler sürekli olarak gelişiyor ve Fintech sahnesine yeni teknolojik kazanımlar getiriyor.

Bu teknolojilerden birisi olan “Yapay Zeka ve Otonom Araçlar” kavramıda son yıllarda Finans sektörünün verimliliğini deneyimliyor. Devrim niteliğindeki gelişmelerin hem müşteri hem de FinTech’ler için katma değeri her geçen gün artarak , ekosisteme ışık tutuyor. Yapay zeka ve otonom araçların günümüzde ki misyonunu; bilgisayar yazılımlarıyla problemler karşısında insan düşünce ve davranışlarına benzer şekilde hareket ederek çözüm üretmesi şeklinde özetleyebiliriz.

Finansal hizmetlerin, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı bu dönemde yapay zeka ve otonom araçlar finans sektörünün yapıcı kozu haline gelmiş durumda. Bu teknoloji beraberinde birçok inovatif gelişmeyi doğuruyor. Dijital kanallarda ses ve görüntü yardımıyla ürün ve hizmetlerin yönetilebilmesinin yanı sıra, müşteri deneyiminin kusursuz hale getirilmesiyle beraber insan bağımsız süreçlerinin geliştirilmesine önemli bir bakış açısının yolunu açıyor.

Müşterilerden elde edilen veriler ve teknolojik gelişmelerin sağladığı olanaklar, büyük veri analitiği kullanılarak, optimum çözümlerin geliştirilmesini sağlıyor. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ürün ve hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlayan altın değerinde veriler temin ediyor. Teknolojinin getirdiği algoritmalar sayesinde kredi tahsis süreçlerinden, müşteri kayıplarını engellemeye kadar birçok noktada finansal servis ve hizmet sağlayıcılarına geri besleme yapılıyor.

Ayrıca diyalog tabanlı sistemler (ChatBot’lar), müşterilere en uygun ürünlerin önerilmesi ve müşteri destek birimlerinin dijitalleştirilmesinde başrol oynuyor. Örneğin bir çok banka ve finansal kuruluş kredi tahsisinden, şubede müşteriyi karşılamaya kadar sayısız alanda müşteri memnuniyetini yükselten yeni uygulamalar sunuyor. Müşteri yatırımlarının yönlendirilmesinden, kart harcamalarına göre avantajlar sunulmasına, hatta hangi lokasyondaki şubeden en uygun ve hızlı hizmeti alacaklarına kadar geniş bir yelpazede hizmet ve ürün sağlıyor.

Yapay zeka sayesinde müşteri memnuniyetini yukarı taşıyan finans sektörü operasyon maliyetlerini de önemli oranda aşağıya çekiyor. Teknolojiyi kullanarak hem müşterilere verilen hizmet mesai saatleri ile sınırlanmıyor ve 7/24 hale getiriliyor, hem de sektör üzerindeki operasyonel yük indirgeniyor. Bu sayede sektördeki çalışanların zamandan tasarruf etmelerine, iş akışlarını geliştirmelerine ve çalışma deneyimlerini arttırmaları sağlanıyor.

Öte yandan sektör özelinde artan veri ihlalleri ve içeriden gelen tehditler, bulut ve mobil uygulamaların gittikçe artan kullanımı ile birleşince sektörde ki verilerin bütünlüğü sürekli olarak risk altında yer alıyor. Yapay zeka ve otonom araçlar hem veri bütünlüğünü korumak hem de sahtecilik, dolandırıcılık gibi konularda da önlem alınmasını sağlayan ileri analitik güvenlik algoritmaları sunuyor.

Ayrıca hisse senedi eğilimlerini tahmin etmek ve finansal riskleri yönetmek için , tahmin sistemleri ve piyasa verileri bu teknoloji sayesinde kolaylaşıyor. Özellikle nispeten basit finansal problemleri olan müşterilere otomatik tavsiye ve öneriler veren robot danışmanlar geliştiriliyor. Müşterilerin harcama, tasarruf ve yatırım alışkanlıklarını en iyi karşılayan ve yol haritasını belirleyen otonom teknolojiler gün yüzüne çıkıyor. Tüm finansal hizmetleri oldukça basite indirgeyen bu teknoloji; uyum ve regülasyon zekası, risk yönetimi ,ticari denetleme ve akıllı nakit yönetiminde gerçek zamanlı veri işleme yeteneği barındırıyor. Milyonlarca yapılandırılmış ve dalgalanan veriyi aynı anda işleyebilmesi ,analiz edebilmesi ve dolayısıyla insan hatalarına yer vermemesi en önemli kazanç getirisi oluyor.

“Yapay Zeka ve Otonom Araçlar” teknolojisi kapsayıcı nitelikte hızla hayatımızın gerçekliği halini alıyor. Hem masrafları azaltabileceği hem de kazançlıları arttırabileceği beklentisinden hareket eden finans sektörü bu teknolojinin potansiyel kullanımı konusunda oldukça kararlı adımlarla ilerliyor. Baktığımız zaman hem finansal müşteriler hem de hizmet ve servis sağlayıcılarının bakış açısıyla kazan-kazan senaryolarının yoğun şekilde yaşandığı bir teknolojik dönemin içindeyiz.

Öyle ki bu teknoloji sayesinde ; 2051 yılında insanların gerçekleştirdiği görevlerin yerini, 2136 yılında ise bütün mesleklerin otomatikleşeceği öngörülüyor. Böylelikle bu aşamada çok gezegenli tür (Multiplanetary Species) oluşacak ve Singularity hipotezini (Teknolojik tekillik) akla getiren bu iddianın gerçekleşmesi halinde yapay zeka insan zekasının bir milyar katı etkili olacak.