Deloitte’un dünyada çeyrek asrı aşkın zamandır sürdürdüğü Deloitte Teknoloji Fast 50 programının sonuçları açıklandı.

Meta iş birliği ile Türkiye’de bu yıl 17’ncisinin düzenlendiği programda, ShipEntegra yüzde 8 bin 545’lik büyüme oranıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi oldu.

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye programının bu yılki kazananları belli oldu. Deloitte’un 1995 yılından bu yana dünya çapında yürüttüğü Deloitte Teknoloji Fast 50 programı Türkiye’de hızla büyüyen teknoloji şirketlerini belirliyor. Liste hazırlanırken şirketlerin son üç yıldaki net satış gelirlerindeki büyüme oranları değerlendiriliyor.

Meta iş birliği ile bu yıl 17’ncisi düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast 50 Programının bu yılki birincisi, son bir yılda yüzde 8 bin 545 büyüme gösteren ShipEntegra oldu. ShipEntegra’yı yüzde 3 bin 49 büyüme gösteren Mentor4B ve yüzde bin 511 büyüme oranına ulaşan Madduck takip etti.

 

3 alanda özel ödül verildi

Programda bu yıl da gelirleri 40 milyon Euro ve üzerinde olan teknoloji şirketlerine ‘Big Stars Ödülü’ verildi. Ödüle hak kazanan firmalar sırasıyla ASELSAN, General Mobile, İnnova Bilişim Çözümleri, Paycell ve Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri oldu. Kadının teknoloji sektöründeki istihdamını destekleyen firmalara verilen ‘Meta Teknolojide Kadın’ ödülünü yazılım firması Hitit alırken, topluma ve çevreye yarattığı etki ile en fazla öne çıkan teknoloji firmaları için verilen ‘Deloitte Etki Ödülü’nün sahibi ise Asay İletişim oldu.

 

Metin Aslantaş: Listeye giren firmalar arasında yazılım firmaları ağırlıklı 

Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, pandemi sonrasında yaşanan global ekonomik kriz ve bölgesel gelişmelere rağmen Türk teknoloji sektöründeki şirketlerin bir kez daha üstün bir büyüme performansı gösterdiklerini belirtti. Bu yıl listeye giren her Türk şirketinin yüzde 100’ün üzerinde büyüdüğünü ve özellikle yazılım firmalarının öne çıktığını belirten Aslantaş “Listemizin yüzde 60’ını yazılım firmaları oluşturuyor. Aralarında rekor büyümeler elde edenler var. Bu da Türk teknoloji firmalarının sadece Türkiye’de değil küresel olarak da birçok soruna çözüm getirdiklerini ve bu sayede ürettiklerinin küresel piyasalarda talep gördüğünü gösteriyor. Gördüğümüz gibi iyi fikirler, belirsizliğin arttığı dönemlerde bile başarılı oluyor. Bizi en çok memnun eden ise ilk 50’ye giren firmaların 9’unun bu listede daha önce yer almaması. Bu da Türkiye’deki teknoloji firmalarının her yıl farklılık yaratarak ihtiyaç duyulan alanlara yönelik çözümler sunabildiklerini gösteriyor” diye konuştu.

Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş da törende yaptığı konuşmada “Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nı teknoloji ve girişimci ekosistemini bir araya getirmesi, farkındalık kazandırması ve desteklemesi itibariyle çok önemsiyoruz. Son 3 yılda pandemi, doğal afetler ve küresel ekonomik krizle gelen problemler yepyeni çözümler doğurdu. Daha büyük çözümler üreten firmaların hem ölçeklenme hem de büyüme gibi fırsatlardan daha çok faydalandığını görüyoruz. Bu yeni girişimlerin en önemli ihtiyacının görünmek, keşfedilmek olduğunu düşündüğümüzde yapay zekanın ve keşfetme stratejilerinin çok önemli olacağı bir döneme giriyoruz, dolayısıyla bu yıl seçilen temanın (Yapay Zeka Güdümlü Pazarlama) da çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Ödül alan tüm firmaları tebrik ederim” dedi.

 

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda listeye giren firmalar; yerel, bölgesel ve uluslararası bilinirliklerini artırırken ilgilendikleri sektörlerdeki firmalarla iletişim ağlarını kuvvetlendiriyor, şirket imajlarını güçlendiriyor ve gelecek dönemler için yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2022’de listeye giren ilk 10 şirket: 

SıraKurum AdıBüyüme oranıFaaliyet Alanı 
1ShipEntegra%8545Yazılım
2Mentor4B%3049Yazılım
3madduck%1511Yazılım
4Litum%1285Donanım
5Deka Technology%987Yazılım
6BİTES%980Yazılım
7Patika Global Teknoloji%884Yazılım
8Sanction Scanner%698Fintech
9obilet.com%655Yazılım
10PROFEN%609İletişim

 

Big Stars ödülünün kazananları:

SıraKurum Adı Faaliyet Alanı
1ASELSANİletişim
2General Mobileİletişim
3İnnova Bilişim ÇözümleriYazılım
4PaycellFintech
5Smart Güneş Enerjisi TeknolojileriÇevre teknolojisi

 

Meta Teknolojide Kadın ödülünün kazananı: 

SıraKurum AdıFaaliyet Alanı 
1HititYazılım

 

Deloitte Etki Ödülü’nün kazananı: 

SıraKurum AdıFaaliyet Alanı
1techasaYİletişim