Adjust’ın verilerine göre, 2022 yılbaşı sezonunda online satışlar Kasım ve Aralık aylarında küresel olarak 1.12 trilyon dolara ulaşacak 1.12 trilyon dolara ulaşacak.

Mobil Pazarlama Analitik Platformu Adjust’ın verilerine göre, Yılbaşı sezonuna yaklaştığımız bu günlerde, geleneksel Black Friday kampanyaları bu yıl Ekim ayında erken bir başlangıç yapmış gibi görünüyor. Yılbaşı sezonlarının aynı zamanda alışveriş sezonları olmasına karşın, tüketicilerin davranışları da her yıl değişmeye devam ediyor. Bu yılın getirdiği zorlukların arasında yükselen enflasyon, işgücü ve tedarik zincirindeki aksaklıklar ve artan yakıt fiyatları yer alıyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Salesforce Shopping Index’in tahminlerine göre yılbaşı sezonunda online satışlar, Kasım ve Aralık aylarında küresel olarak 1.12 trilyon dolara ulaşacak. Geçtiğimiz yıla dair Salesforce verilerine göre, 2021 Kasım ve Aralık aylarında yıllık %5’lik artışla 1.14 trilyon dolara ulaşan satış rakamları bu yıl da temelde aynı artış seviyesini izliyor. Ancak Deloitte’in yılbaşı sezonuna dair e-ticaret tahminleri daha iyimser bir tablo çiziyor: 2022 yılbaşı sezonunda online satışlarında 2021’e kıyasla %12.8 ile %14.3 arasında bir artış öngörülüyor.

Tüketiciler, yükselen fiyatlarla birlikte daha yüksek değer sağlayan seçeneklere yöneliyorlar ve alışverişlerini daha erken yaparken kişiselleştirilmiş deneyimler bekliyorlar. Satıcılar ise bu duruma kampanyalarını ve indirimlerini normalden daha erken sunarak yanıt verdiler ve bu sayede tüketicilerin bütçelerini daha uzun bir döneme yaymalarına ve en iyi fırsatları kaçırmamalarını sağladılar. Örneğin Amazon, her yıl bir kere düzenlediği Prime Day kampanyasını bu yıl iki kere yaparak (Prime Early Access Sale) ikinci kampanyayı 11 ve 12 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdi.

Alışveriş sezonunun zirvesine yaklaşıyoruz ve e-ticaret uygulamalarının pazarlama çalışmalarını güçlendirmeleri gerekiyor. Bu yılbaşı sezonu, kullanıcı kazanımı bütçelerini en üst seviyeye taşımak için mükemmel bir zaman. Aynı zamanda kazandığınız kullanıcıları güçlü stratejiler ile elinizde tutarak 2023’e oldukça avantajlı bir konumda girebilirsiniz.

Bu makalede mobil pazarlamacıların kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamalarına ve bu yılbaşı sezonundan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için e-ticaret uygulamalarının geçtiğimiz iki yılın Kasım aylarındaki kurulumlarını, oturumlarını ve oturum sürelerini inceliyoruz. Ayrıca tüm verileri alt sektör ve bölgelere göre ayrıntılandırıyoruz.

 

E-ticaret kurulumları, Kasım ayının ilk iki haftasında zirveye çıkıyor

Adjust’ın verilerine göre E-ticaret uygulamalarının küresel kurulum sayıları Kasım 2021’in ilk iki haftasında en yüksek seviyesine ulaştı ve Kasım’ın ilk iki haftasındaki ortalama kurulum oranı, yıllık ortalamanın %18 üzerindeydi. Kurulumlar üçüncü haftada biraz düşüş gösterse de, Black Friday’de 2021 ortalamasının %31 üzerine çıkarak önemli bir artış yakaladı.

E-ticaret uygulamalarındaki oturumlar Black Friday’de en üst seviyeye ulaşıyor

E-ticaret uygulamalarının oturumları Kasım 2021’de farklı bir seyir izledi. Kasım ayının ikinci haftasında çok büyük bir büyüme gösterdikten sonra Black Friday’den önceki beş gün içinde en yüksek büyüme seviyesini yakaladı. Kasım ayının ikinci haftasındaki oturumlar yıllık ortalamanın %15 üzerinde gerçekleşti ve Black Friday sırasındaki oturumlar %23 daha yüksek oldu.

 

Alışveriş ve kampanya keşfi uygulamaları iyi bir sezon geçiriyor

Alışveriş uygulamalarının Kasım 2021’deki küresel kurulum ve oturumları, yıllık ortalamaya göre %24 gibi önemli bir artış gösterdi. Kampanya keşfi uygulamalarının kurulum ve oturumları, geçtiğimiz yılın Kasım ayında sırasıyla %21 ve %15 arttı. 2021 ortalamaları ile karşılaştırıldığında bu, tüketicilerin en iyi kampanya ve indirimlere olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

 

Tüketiciler Kasım ayında e-ticaret uygulamalarında daha fazla zaman geçirdi

Kasım 2021’de e-ticaret uygulamalarının küresel ortalama oturum süresi 11.42 dakika oldu ve 10.57 dakika olan yıllık ortalamayı geride bıraktı. Kullanıcılar e-ticaret uygulamalarında 11.35 dakika geçirdiler ve Black Friday’in kendisi de ortalamanın üzerinde bir kullanıcı etkileşimi gösterdi. Uzmanlara göre Black Friday, daha yeni ve pahalı ürünler satın almak için daha iyi bir zaman. Tüketiciler bu nedenle en iyi indirimleri bulmak için daha fazla zaman harcıyor.

Kasım ayındaki oturum süreleri yıllık bazda büyüme gösterdi

Adjust verilerine göre tüketiciler e-ticaret uygulamalarında her yıl daha fazla zaman geçiriyor. COVID-19 sırasında artan benimseme ve küresel olarak akıllı telefonlara ve mobil internete daha kolay erişim gibi faktörler bu durumda önemli bir rol oynuyor.  Ayrıca kullanıcılar yüksek değerli ürünler için en iyi fiyatı bulmak adına daha fazla zaman harcıyor gibi görünüyor. E-ticaret sektöründeki oturum uzunlukları küresel olarak 2019’dan bu yana her yıl artarak 2020’de 10.02 dakikadan 10.73 dakikaya ve 2021’de 11.42 dakikaya ulaştı.