Craftgate Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan Erdoğan ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısı için gerçekleştirdiğimiz kapak röportajı yayında. 

Üye işyerlerine, tüm ödeme süreçlerini tek merkezden yönetme imkanı tanıyan ödeme geçidi Craftgate, bir yıl içerisinde 10 kat büyüdü ve sektörde tüm dikkatleri üzerine çekti.

2022 yılı boyunca birçok yeni servisini devreye alan ve üye işyerlerinin büyüme yolculuklarına katkılarını sürdüren şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Hakan Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Craftgate’in bugün geldiği nokta çok heyecan verici. Ödeme alanındaki tecrübelerinizi ve bugüne kadar birçok önemli kuruluşun ödeme sistemlerini geliştirdiğinizi biliyoruz. Peki, ödeme alanındaki tecrübeleriniz Craftgate’in bugünkü haline nasıl evrildi? Çok kısa bahsedebilir misiniz?

Bu soruya cevap verirken, Craftgate’in doğuş hikayesine de değinmek istiyorum. 2007’den bu yana kişisel kariyerim ödeme sistemleri ve startuplar dikeyinde şekillendi. Gittigidiyor, Limango, iyzico gibi şirketlerde ekiplerimle ödeme sistemlerini geliştirdiğim yolculuğum, ortaklarım Murathan Özcan, Lemi Orhan Ergin ve Sabri Onur Tüzün ile ödeme sistemleri alanında servis hizmeti veren Craftbase ile devam etti.

Farmazon ve Koç Grubu gibi önde gelen şirketlere ödeme servisi sağlarken şirket olarak çok karlı bir noktaya gelmiştik. Bununla birlikte, en başından beri hedefimiz kademeli olarak, servis işinden ürün şirketine geçmekti. Nihayetinde, 2020 yılında Craftgate ödeme geçidi ürünümüzü geliştirdik ve yola Craftgate olarak devam etme kararı aldık. Mayıs ayında yatırımcılarımız APY Ventures, Ak Portföy Girişim Sermayesi ve Boğaziçi Ventures’tan toplamda 2 milyon dolar tutarında yatırım aldık.

Biliyorsunuz, çok uzun yıllardır ödeme alanındayız. Bugün Craftgate’te tek işimiz ödeme. Bizi ayrıştıran en önemli 3 nokta bulunuyor: Ödeme sistemleri alanında uzman, tecrübeli ve güçlü ekibimiz, ürün ve teknoloji kalitemiz ve sunduğumuz hızlı destek.

Günden güne geliştirdiğimiz ürünümüz ve katma değer yaratan servislerimizle, üye işyerlerimizin büyüme yolculuklarındaki yol arkadaşları haline geldik.

 

 

Hakan Bey son dönemde Craftgate’den daha fazla bahsetmeye başladık. 2022 yılı Craftgate için nasıl geçti? Geçtiğimiz yıla dair sektörel değerlendirmenizi de almak isterim. Malum yeni lisanslarla birlikte ekosistem büyüdü. 2023 yılının sektör açısından nasıl geçmesini beklemeliyiz?

2022, hedeflerimizin üzerine çıkarak büyüdüğümüz bir yıldı. İlk günden bu yana ortaya koyduğumuz planları bir bir gerçekleştiriyor olmak bizim için oldukça gurur verici.

2021 yılı sonunda Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firmalarının da aralarında olduğu üye işyerlerimizin Craftgate üzerinden geçirdikleri ödeme hacmi 527 milyon TL idi. Bu rakam 2022 yılı sonunda 6 milyar TL oldu. Bir diğer ifadeyle Craftgate bir yıl içerisinde 10 kat büyüdü. 2023’te üzerimizden geçeceğini tahmin ettiğimiz tutar 20 milyar TL olacak.

Türkiye’de ve dünyada gelişen tüketici ihtiyaçları, yeni nesil uygulamalara ve regülasyonlara yön verirken sektör de gün geçtikçe daha da gelişiyor. Önümüzdeki dönemde işletmelerin özellikle operasyonel işlemlerden kaynaklı zaman ve ciro kaybını azaltıcı, aynı zamanda müşteri deneyimini kolaylaştırıcı ve iyileştirici çözümlere yöneleceğini düşünüyorum. “Best practice’ler topluluğu” olarak nitelendirdiğimiz Craftgate Ödeme Geçidi de tam olarak burada devreye giriyor.

Biliyorsunuz, Craftgate’i online ödeme alan işletmelerin tüm ödeme süreçlerini tek noktadan yönetebilecekleri bir ödeme geçidi olarak tasarladık ve geliştirdik. Tecrübeli bir ekip olarak yola çıktığımız ilk andan beri öncelikli hedefimiz, ödeme alanındaki bilgi birikimimizi, üye işyerlerimizin büyüme yolculuklarına destek olacak şekilde aktarabileceğimiz bir ürün ortaya çıkarmaktı. Ne mutlu bize ki bu zamana kadar aldığımız geri dönüşler hep bu yönde oldu. Bir yansımasını da sıfır müşteri kaybı ile ilerleyerek gördük.

Bugün Craftgate, ödeme süreçlerinden kaynaklı giderleri azaltıcı, ödeme başarı oranlarını artırıcı ve müşterilerine kaliteli bir ödeme deneyimi yaşatabilecekleri servisleriyle üye işyerlerimizin yanında.

2022 yılı boyunca üye işyerlerimizin büyüme yolculuğuna olan katkılarımızı artıracak bir çok yeni servisimizi devreye aldık. Elbette bütün servislerimizin yeri ayrı ama Yıldız Teknopark’taki ar-ge projemiz olan ve üye işyerlerimizin 7/24 ödeme almasını sağlayan Autopilot son dönemde çok fazla ilgi gördü. Sanal POS’larda kesinti yaşanması halinde dahi ödeme alınabilmesini sağlamak tahmin edersiniz ki büyük ses getirdi. Bunun yanında, Shopify altyapılı işletmelere diledikleri banka veya ödeme kuruluşuyla çalışabilme imkanı sağlayan Shopify entegrasyonumuzun da aynı derecede ilgi gördüğünü söyleyebilirim.

Özetle; yatırım sürecimiz, ekibimizin genişlemesi, son dönemde çok fazla ilgi gören katma değerli servislerimiz ve basit entegrasyon derken 2022 yılı bizim için heyecanlı ve hızlı bir büyüme ile geçti.

 

 

Yıl boyunca online ve offline’dan aldığınız taleplerde ve işlem haciminizde nasıl bir değişim yaşandı? Hizmet verdiğiniz sektörlere yenileri eklendi mi, yeni müşterilerinizin arasına kimler katıldı?

Az önce de değindiğim gibi 2022, büyüme trendimizi daha da yukarı bir ivmeye taşıdığımız bir yıl oldu. Hizmet verdiğimiz sektörler de tabi ki genişlemeye başladı. Farklı endüstrilerde, alanında öncü birçok üye işyerimiz Craftgate ödeme geçidi deneyimini yaşamaya başladılar. E-ticaret, perakende, taşımacılık, turizm veya sigortacılık gibi çok farklı sektörlerden üye işyerlerimizin 2022 yılı boyunca Craftgate üzerinden geçirdikleri ödeme hacimleri de bunu destekler nitelikte oldu.

Üye işyerlerimizin ve ekosistemin özellikle müşterilerine seçenek yaratma ve ödemeden kaynaklı giderlerini azaltma noktasında bir arayış içerisinde olduklarını gözlemliyoruz. Bu bakımdan, üye işyerlerimize sağladığımız, ödemelerini komisyon oranlarına göre en avantajlı sanal POS’tan geçirme imkanı özellikle dikkat çekiyor. Zira, yüksek hacimde ödeme alan bir işletme için komisyon oranlarının önemi büyük. Bu gideri minimize ettiği noktada Craftgate, öncelikli ve değerli bir tercih sebebi haline geliyor.

Üye işyerlerimizin dikkatini çeken bir diğer nokta da yurt dışından ödeme almak istediklerinde veya operasyonlarını yurt dışına taşımaya karar verdiklerinde Craftgate’in ödeme noktasında onlara sağladıkları avantajlar oluyor. Üye işyerlerimiz Stripe, Payoneer, AliPay, PayPal, Klarna gibi birçok yurt dışı ödeme kuruluşları üzerinden, farklı para cinslerinde ödeme alabiliyorlar. Bunun için her kuruluş için gereklilikleri yerine getirerek ticari anlaşmalarını tamamlamaları yeterli. Daha sonra, Craftgate Panel üzerinden diledikleri ödeme kuruluşunu hızlıca sistemlerine dahil edebiliyorlar.

Bunların yanı sıra, müşterilerine alternatif ödeme yöntemlerini de seçenek olarak sunacak olmaları üye işyerlerimizi ve Craftgate’i ilk kez dinleyenleri çok etkiliyor. Örneğin bir online market zinciriyseniz, müşterilerinize ödemelerinde Sodexo, Edenred gibi yöntemleri de sunuyor olmanız sizi daha tercih edilir hale getiriyor. Craftgate üye işyerlerimizin, yemek kartı veya Papara, GarantiPay, MasterPass gibi birçok alternatif ödeme yöntemleriyle ödeme almalarına da imkan tanıyoruz.

 

Malum Kasım ve Aralık ayları e-ticaret verilerinin en coşkulu dönemini simgeliyor. Müşterileriniz açısından bu dönem nasıl geçti? Beklenen hedeflere ulaşıldı mı? Craftgate entegrasyonu sağlayan firmalar bu dönemde nasıl bir ivme yakaladı?  

Üye işyerlerimizin kasım indirimleri dönemini en verimli şekilde geçirmeleri ve yüksek alışveriş hacminden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için bu gibi yoğun dönemlerde her zamankinden biraz daha fazla efor sarf ettiğimizi söyleyebilirim.

Kasım indirimleri boyunca üye işyerlerimizin Craftgate üzerinden geçirdikleri ödeme hacimlerine dair alışveriş verilerini de geçtiğimiz ay sonunda yayınladık. 20’den fazla servisimiz, teknik tarafta her türlü soruna anında müdahalemiz ve etkin destek sistemimizle kasım ayı indirimlerinde üye işyerlerimizin ödeme tarafında yüzlerinin güldüğünü söyleyebiliriz.

Craftgate, son üç ayda, üye işyerlerimizin toplamda 8,215,870 TL değerindeki ciro kaybının önüne geçmelerine imkan tanıdı. Bir diğer ifadeyle, üye işyerlerimize bu tutarı kazandırmış olduk. Ayrıca, kasım ayı boyunca en yüksek ödeme başarı oranına sahip üye işyerimizin ödeme başarı oranı %90.15’i gördü. Özetle, kasım ayının hem bizim hem de üye işyerlerimizi tatmin ettiğini söyleyebiliriz.

 

Craftgate’in ürünler menüsüne sürekli olarak yenileri ekleniyor. Son dönemde kullanıcılarınıza sunduğunuz ürün, özellik, entegrasyon ve servisleri hatırlatabilir misiniz? Bu yenilikler odağında hedef kitlenizde bir değişim oldu mu?

Üye işyerlerimiz için tüm ödeme süreçlerini tek merkezden yönetebilecekleri gelişmiş bir panel sunmanın yanı sıra; ödeme giderlerini azaltıcı ve cirolarını artırıcı servislerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz.

Öyle ki, 2022 yılında devreye aldığımız birçok özellikle üye işyerlerimiz, ödeme başarı oranlarını %40’lara kadar artırabiliyorlar. Örneğin; Proaktif İzleme özelliğimiz, üye işyerlerimizin sanal POS’larının çalışma durumunu anlık olarak izliyor. Sanal POS’larda bir kesinti yaşanması halinde, Autopilot özelliği devreye giriyor ve Akıllı Dinamik Ödeme Yönlendirme özelliği ile ödemeler avantajlı olan bir diğer POS’a yönlendiriliyor. Autopilot, kesinti yaşayan sanal POS tekrar çalışmaya başladığında ise, ilgili POS’u tekrar devreye alıyor.

Katma değerli servislerimizle üye işyerlerimiz kesintisiz ödeme alabiliyor ve üye işyerlerimiz müşterilerine akıcı bir ödeme deneyimi yaşatabiliyorlar.

 

 

Bir önceki sorumla bağlantılı olarak geliştiriciler için sunduğunuz kaynaklara da yenilerini eklediniz. Geliştiricilerin kütüphanenize ve geliştirici portalınıza ilgisi nasıl? Bir yönetici ve lider olarak ne kadar paylaşımcı olduğunuzu biliyorum, yazılımcılara yönelik yaptığınız çalışmaları özetleyebilir misiniz?

Craftgate’in kurucuları ve çekirdek ekibi yazılım kökenli bir ekip. Craftgate’i inovasyona ve sürekli gelişime dayalı bir kültür üzerine inşa ettik. Son dönemde ekibimize muhasebe, pazarlama, satış tarafında yeni ekip arkadaşlarımız da dahil oldu. Ekibimize katılacak her yeni arkadaşımızın bu kültüre uyumu, dürüstlük, şeffaflık, birlikte çalışma gibi ilkelerimize adaptasyonunu gözetiyoruz. Ekibimizin bu değerlere sahip olması da liderliği ve birlikte çalışmayı daha da keyifli hale getiriyor.

 

Kurucu ortaklarımızdan, Lemi Orhan Ergin ve Sabri Onur Tüzün başta olmak üzere tüm yazılım ekibimiz sürekli gelişime inanan ve bunun için okuyan, yazan, çizen ve hatta yerli ve yabancı konferanslarda konuşmacı olarak katılan kişiler. Ekibimizin kişisel gelişimlerini destekliyor, inisiyatif alabilecekleri sağlıklı bir kültür içerisinde kariyerlerinde ilerlemelerine imkan tanıyan bir ortam sunmaya çalışıyoruz.

Craftgate, 6. nesil geliştirdiğimiz bir ödeme ürünü olduğu için; bir bakıma en iyi ödeme ve yazılım pratiklerinin vücut bulmuş hali oldu. Hal böyle olunca, bizimle iletişime geçen işletmelerin özellikle teknik ekipleri, Craftgate entegrasyonlarını kolaylaştırmak için tasarladığımız açık kaynak kütüphanelerimizden ve Craftgate’i deneyimleyebilecekleri test ortamımızdan çok etkileniyorlar.

Ürünümüze o kadar güveniyoruz ki, API’lerimizi, test ortamımızı, geliştirici portalımızı ve uptime’ımızı rakiplerimizin dahi görüp test edebileceği şekilde, self-servis olarak dışarıya açtık. Merak eden yazılımcı dostlarımız Github üzerinde mühendislerimizce geliştirilen açık kaynak kütüphanelerden yararlanabilirler.

 

Müşteri kaybı yaşamadığınızı biliyorum. Bunu sürdürmeyi nasıl başarıyorsunuz? Hizmet süreciniz içerisinde müşteri beklentilerinde ve taleplerinde bir değişim yaşadınız mı? Aldığınız geri bildirimler konusunda neler söylemek istersiniz?

Craftgate’te en çok önemsediğimiz konulardan biri elbette ki üye işyerlerimizin mutluluğu. Özellikle, servis işi yaparkenki alışkanlığımız ve önceliğimiz müşterilerimizin kendini ayrıcalıklı hissedebilmesi idi. Bugün Craftgate’te de destek süreçleri bizim için aynı şekilde önemli. Zira Craftgate, üye işyerlerimiz için salt bir SaaS ürünü değil. Bu nedenle, entegrasyon süreçlerinden tutun da yaşanabilecek en ufak probleme kadar üye işyerlerimizin her anında onlara destek vermek için hazır olan bir yazılım ekibimiz var. Dikkat ederseniz, destek ekibi değil, yazılım ekibi ifadesini kullandım. Çünkü Craftgate’te üye işyerlerimiz, doğrudan ürünü geliştiren yazılım ekibimizden destek hizmeti alıyorlar.

Üye işyerlerimizin destek ihtiyaçlarında dakikalar içerisinde dönüş yapıyoruz. Ben dahil tüm yazılım ekibi, destek süreçlerinde etkin rol oynuyor. Bunun yanı sıra, ürün kalitemiz de bu noktada üye işyerlerimizin en çok memnun oldukları konuların başında geliyor. Kurulduğumuz günden bu yana %100 uptime ile çalışıyoruz. Hatta üye işyerlerimize herhangi bir taahhüt zorunluluğu da yüklemiyoruz, sağladığımız memnuniyetle sistemde tutuyoruz.

16 yılı aşan bir ödeme tecrübeniz, “best practice”ler bütünü bir ödeme ürününüz ve üzerine bir de yetkin bir ekibiniz varsa, bunun sonucunda üye işyerleriniz mutlu oluyor. Müşterilerinizi kaybetmiyorsunuz ve üye işyerlerinizin mutluluğu sizin de mutluluğunuz oluyor.

Alanında lider üye işyerlerimizin “dışarıdan ürün hizmeti aldığımız en iyi firmasınız” şeklindeki görüşleriyle ekibimiz ve ürünümüzle gurur duyuyor, onların büyüme yolculuğunu kendi büyüme yolculuğumuz gibi benimsiyoruz.

 

 

2022 yılı ajandanız oldukça yoğundu, etkinliklerde yer aldınız. Hatta bir tanesinde sizi dinleme fırsatı buldum. Dinleyicilerin / katılımcıların Craftgate’e ve yöneticilerine ilgisi nasıl? En çok hangi konularda soru alıyorsunuz?  

Evet, geçtiğimiz yıl fazlasıyla görünür olduğumuz bir dönemdi. Yazılım, startup, e-ticaret ve girişimciliğe dair pek çok farklı etkinliklerde sponsor ve konuşmacı olarak yer aldık, konferanslara davet edildik, haber bültenleri, dergiler ve röportajlarda yer aldık. 

Fark etmişsinizdir, ortaklar ve ekip olarak konuşmayı çok seven bir ekibiz. Şaka bir yana, ekosisteme katkı sağlamak, bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi aktarma fırsatı yakalamak ve aynı şekilde yeni şeyler öğrenmek çok keyifli oluyor. 

Kişisel kariyerim startup ve ödeme sistemlerinde geçince, etkinliğin de çok bol olduğu bir alan olması nedeniyle uzun yıllardır sık sık ödeme sistemi anlatıyorum. Dinleyicilerin ilgisi ve olumlu geri dönüşler de ayrıca motive edici oluyor. 

Ekosistemde birçok önemli etkinlikte yer alırken, en son dönemde düzenlenen ve üye işyerlerimiz Boyner, Ebebek ve Navlungo’dan değerli üst düzey yöneticilerin panelist olarak katkılarını sunduğu panelin ardından çok sayıda olumlu geri bildirimler aldık. Üye işyerlerimizin mutluluğunu her zaman gururlanarak anlatıyoruz ama panel sırasında memnuniyetlerini ifade etmeleri, emeklerimizin sonucunu görmemiz açısından mutluluk verici oldu. Ekibim adına kendilerine tekrar teşekkür ederim. 

2023 döneminde de etkinliklerde yer almayı, davetlere de takvimlerimiz uygun olduğu ölçüde katılım göstermeyi planlıyoruz.

 

Bugün Craftgate’te tek işimiz ödeme. Bizi ayrıştıran en önemli 3 nokta bulunuyor: Ödeme sistemleri alanında uzman, tecrübeli ve güçlü ekibimiz, ürün ve teknoloji kalitemiz ve sunduğumuz hızlı destek.

Hakan Erdoğan: “Bugün Craftgate’te tek işimiz ödeme. Bizi ayrıştıran en önemli 3 nokta bulunuyor: Ödeme sistemleri alanında uzman, tecrübeli ve güçlü ekibimiz, ürün ve teknoloji kalitemiz ve sunduğumuz hızlı destek.”

 

Ödemeler tarafında yükselişe geçmesini beklediğiniz trend ve alanlar / olası ihtiyaçlar neler? Sizden hizmet almak isteyen firmalar nasıl bir yol izlemeli?

Günümüz dünyasındaki online süreçleri o kadar çok benimsedik ki “tüketici” kavramının yerini “kullanıcı” kavramı almaya başladı. Tanımı her ne olursa olsun; “ödeme” insana değen bir mekanizma.

İster geleneksel yöntemlerle olsun ister yeni nesil fintech teknolojileriyle olsun; ödeme süreçlerinin, satın alma kararını verilmesinde hem anlık hem de ileriye yönelik olarak belirleyici bir etkisi var. Daha açık bir ifadeyle, müşterinize akıcı bir ödeme deneyimi yaşatırsanız hem anlık olarak müşterinizi memnun edersiniz hem de ileriye yönelik olarak, akılda kalıcı olursunuz.

Bu noktada, satın alma kararını ödeme noktasında daha ikna edici hale getirecek ve ödeme adımını kolaylaştırarak çok küçük bir ayrıntı haline getirecek pratikler daha çok karşımıza çıkacak.

Günümüzde zaman algısı değişti. Saniyelik dahi olsa gecikmeye tahammülümüz yok. Böyle olunca, özellikle online ödeme alıyorsanız ödeme süreçlerinizi müşteri deneyimine en uygun şekilde tasarlamak zorundasınız.

Ödeme alanında yıllardır hem işletmesel hem de tüketici ihtiyaçlarını gözeterek hareket ediyoruz. Bugün Craftgate’te de üye işyerlerimizin ödeme kaynaklı gelirlerini azaltarak ciro kaybına engel olurken; müşterilerine akıcı bir ödeme deneyimi yaşatmalarının ve ödeme noktasında seçenek yaratmalarının da altını çiziyoruz.

Kısacası bugün ve yarın işletmelerin en çok gündeminde olması gereken konu müşteri deneyimine odaklanırken olası ciro kayıplarının da önüne geçebilmek olmalı. Bunun için, bugünün ihtiyaçlarına uygun seçenekleri müşterilerine sunmaları ve mümkün olduğunca ödeme sorunlarında dahi işletmelerinin etkilenmemesini sağlayacak pratiklere yönelmelerini öneririm.

 

2023 yılı ajandanız eşliğinde hedeflerinizi öğrenebilir miyim? Müşterilerinizi hangi yeniliklerle buluşturmaya hazırlanıyorsunuz?

Biliyorsunuz, daha önceden sizinle de paylaştığım ve Twitter’da adım adım hedeflerimizi yazdığım bir liste vardı. Çok karlı bir servis şirketiyken, yönümüzün ürün şirketine evrilmek olduğunu söylemiş, bunu hayata geçirmek için oyun planımızı da tek tek yazmıştım. Bugün hem o adımları hem de daha sonradan önümüze koyduğumuz hedefleri bir bir gerçekleştiriyor olmak heyecan verici.

Bugün ve her zaman en önemli önceliğimiz üye işyerlerimizin ihtiyaçlarını gözeterek onlara yüksek kalitede ödeme geçidi deneyimi yaşatmaya ve onların büyüme yolculuklarına ortak olmaya devam etmek.

2023 itibarıyla gündemimizde olan en önemli konulardan biri de yurt dışı operasyonlarımızı başlatmak. Bu en başından beri hedeflediğimiz bir süreçti. Üye işyerlerimiz ve iş birliği içerisinde olduğumuz ortaklarımızdan ürün kalitemizi yurt dışına taşımamız gerektiğine dair verdikleri geri bildirimler de bu süreci hızlandırmamız gerektiğini gösteriyor.