Lidio Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Güzer, 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısına değer kattı.  

Lidio Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Güzer’inFintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

2022 dijitalleşmede yaşadığımız kart topu efektinin kalıcı olacağının emarelerini gördüğümüz bir yıl oldu. Lidio’nun TC. Merkez Bankası lisansının da resmi gazetede yayımlanması ile birlikte 2 yıldır radarın altında seyrederek, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük işletmelerine verdiğimiz ödeme hizmetlerini, çok daha kapsayıcı ve uçtan uca bir şekilde tüm işletmelerin ve tüketicilerin erişimine açabilmiş olmaktan dolayı bu yılı Lidio’nun yolculuğunda en önemli mihenk taşlarından birisi olarak anacağız.

Lidio’nun temelini üzerine inşaa ettiğimiz, yine Lidio kaynak kodunun içerisinde kendisine çok büyük yer edinmiş olan Mobilexpress bu dönemde hızlı büyümesini sürdürdü ve Türkiye’nin en büyük ödeme platformu pozisyonunu perçinledi. Bu bizlere Lidio’nun varoluş sebebi olan “Ödemelere sınırsız özgürlük” anlayışının da sektörde kendisine yer bulacağına ilişkin önemli bir mesaj veriyordu. Lidio, Mobilexpress ile birlikte, 2022 yılını 16 milyon adet aylık işlem ve Lidio Pass altında 2 milyon tüketici ile kapatacak.

Lidio’nun birinci nesil ödeme kuruluşlarının 5 yılda aldığı yolu sadece birkaç ayda alacağını planlamıştık. Lisanslama sürecinin beklentimizden çok daha uzun sürede, 2 yıl içerisinde sonuçlanmasına rağmen sadece 3 ayda bu ivmeyi yakalayabilmiş olmak bizler için gurur verici.

2023 yılı özellikle uzun süredir üzerinde çalıştığımız birçok global iş birliğini hayata geçireceğimiz bir yıl olacak. Dünya’nın en büyük işletmelerini Türkiye’de, Türkiye’deki tüketiciler için process ederken Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasına aracılık edeceğiz ve bu işletmeleri birer birer Türkiye’ye getireceğiz. 2023 bizlerin çok uzun süredir hayatında olan taksit, puanla ödeme gibi eşsiz servislerimizi ihraç edebileceğimiz bir dönem olacak.

Mobilexpress ile birlikte halihazırda entegre olduğumuz işletmelere ek olarak aramıza yeni katılacak lokal ve gobal işletmeler ile birlikte büyümemizin 10 kat olacağını öngörüyoruz. Takip eden yıllarda üç haneli büyümeye devam edeceğiz.

Ekibimiz 40 kişiden 70 kişiye çıkacak ve bireysel çözümümüz olan Lidio Pass altındaki tüketici sayımız 4 milyona yaklaşacak. Bugün bile müşterilerimiz arasında bulunan Defacto, Özdilek gibi işletmelerde Lidio Pass ile pürüzsüz bir ödeme deneyimi yaşayabilmek mümkün. Yeni yılla birlikte Lidio Pass altına daha fazla ödeme yöntemi eklemeyi ve senkron, asenkron çalışan birçok ödeme yöntemini kendi aralarında konuşturabilmeyi planlıyoruz. Yine halihazırda birlikte çalıştığımız işletmelerin dünyanın her yerinden lokal ödeme araçları ile ödeme alabilmeleri, on milyonlarca yeni tüketiciye erişebilmeleri için platformumuzu global bir ağa eviriyor ve ödemelere sınırsız özgürlük getiriyoruz.