Adjust, fintech uygulamalarının Z kuşağına nasıl ulaşabileceğini ve bu kuşağın yatırım yapabileceği alanların bir listesini derledi.

Fintech uygulama geliştiricileri ve pazarlamacıları, Gen Z’inin ilgisini çekmek için tekliflerini ve reklam öğelerini gözden geçirmekte acele ediyorlar.

Bununla birlikte, bu nesil “herkese uyan tek boyutlu” bir yaklaşımı reddettiğinden, fintech uygulamaları Z kuşağının ilgisini çekmek için

kullanıcılarına özel ve benzersiz bir yaklaşım getirmeye çalışıyor.

 

Adjust olarak, Fintech uygulamalarının bu aranan nesli başarılı bir şekilde elde etmek için yatırım yapabileceği alanların bir listesini derledik.

Adjust’ın yaptığı açıklamaya göre; İlk dijital yerliler olan Gen Z (1997-2012), dünya çapında iki milyar nüfusa sahip. Genç, teknoloji meraklısı ve finans, ödeme ve bankacılık da dahil olmak üzere günlük yaşamlarında onlara yardımcı olan uygulamaları kullanmaya çok alışıklar. Bu nesil yetişkinliğe adım atmaya başladığında, finansal bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olacak fintech uygulamaları arıyorlar ve Z kuşağı tüketicilerinin% 51’i bir fintech şirketini en güvenilir finansal kurum olarak görüyor.

 

Z kuşağı fintech uygulamaları için neden bu kadar önemli?

En genç üyelerinin sadece on yaşında olmasına rağmen, Z kuşağı, ortalama olarak gelirlerinin yaklaşık üçte birini tasarruf ettikleri için yalnızca ABD’de 360 milyar ABD doları tutarında harcanabilir gelir elde etti. Ve dijital ödemeler için mobil cihazları kullanan on kişiden altısıyla, fintech uygulamaları bu harcanabilir gelirin önemli bir kısmını elde etmeye devam ediyor.

Gen Z işgücüne katıldıkça, daha fazla yatırım ve bütçeleme yapıyor. Araştırmalar, 18-24 yaş grubundakilerin %62’sinin yatırım yaptığını ve %57’sinin yatırım yapmak için uygulamaları zaten kullandığını ortaya koyuyor. Aslında, pandemi sırasında Z kuşağı, finans ve ticaret uygulamalarına harcadığı zamanı iki katına çıkardı ve finansal durumlarına büyük özen gösterdiler. Yatırım ve tasarruf yaptılar. Bu neslin zeka ve artan harcama gücü ile birlikte, fintech uygulamalarının hedef kitlesi haline geldiler.

 

Fintech uygulamalarının Gen Z’nin dikkatini çekebilmesi için önemli olan 6 yol

Fintech uygulamanız bir hizmet ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılamak için konumlandırılmışsa, bu harika, ancak muhtemelen Gen Z’in dikkatini çekmek için bu yeterli olmayacaktır. Teknoloji parmaklarının ucunda büyümüş olan Z kuşağı, ihtiyacı olan uygulamaları seçmek için hepsini inceleyecek. Kullanım kolaylığı, hız ve tam işlevsellik dışında, başka beklentileri de olacağını unutmayın.

Fintech uygulamanızı Z kuşağı için nasıl ilgi çekici hale getireceğinize dair aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

 

  1. Hiper kişiselleştirilmiş hizmetler sunun.

Alicia Silverstone’un sarı ekoseli takım elbisesinin 90’ların hit şarkısı “Clueless”ı tanımlaması gibi, Gen Z’nin telefonundaki uygulamalar da onları tanımlıyor. Bugün, gençler değerlerini yansıtan uygulamalar arıyorlar. Kişilik tabanlı bir para yönetimi uygulaması olan Quirk, tüm pazarlamasını Z kuşağına göre özgünleştiriyor ve potansiyel kullanıcılara “Sıkıcı olan yaşlı bankanıza kişilik katın” diyor. Uygulama, potansiyel kullanıcılardan bir kişilik testi yaparak ve finansal davranışlarına genel bir bakış sağlayarak “gerçek finansal benliklerini” ortaya çıkarmalarını istiyor. Uygulama daha sonra kullanıcılara teste dayalı içgörüler sunarak mali durumlarını yönetmelerine yardımcı oluyor.

 

  1. Finansal konularda eğitim ve danışmanlık verin.

Son çalışmalara göre, Z kuşağının %74’ü kişisel finansal zorlukları yönetmekten dolayı zihinsel stresi artmakta. Aile üyelerine danıştıktan sonra, Z kuşağının %38,8’i YouTube, TikTok veya diğer sosyal medya platformlarından kişisel finans hakkında bilgi ediniyor.

Fintech uygulamaları, bütçeleme, yatırım, kripto para birimleri ve daha fazlası gibi konuları kapsayan sosyal medyada eğitim içeriği sunarlarsa, Z kuşağı için güvenilir bir tavsiye kaynağı olabilir. Ancak uygulamalar, kullanıcının harcama alışkanlıklarına dayalı tavsiyeler sağlayan bütçeleme uygulaması Mint gibi uygulama içi danışmanlık hizmetleri de sağlayabilir. Kullanıcılarınıza özel yatırım planları önermek için bildirimleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

  1. Alternatif ödeme yöntemleri uygulayın.

Genç nesil, ödeme yöntemleri için çıtayı yükseltiyor, uygulamaların kredi kartı ödeme yöntemlerinin ötesine geçmesini talep ediyor. Z kuşağının sadece %27’si mağaza kredi kartlarını kullanıyor; bunun yerine borçlandırma, eşler arası (P2P) ve şimdi satın al-sonra öde (BNPL) ödeme seçeneklerini tercih ediyorlar. ABD’de, PayPal en popüler P2P platformu, ancak Z kuşağının %46’sı da Cash App,%44 Apple Pay ve %27 Apple Cash kullanıyor. Fintech uygulama geliştiricileri, özellikle kripto veya ticaret uygulamaları için olanlar, Z kuşağını tatmin etmek için uygulamalarına hangi ödeme yöntemlerini entegre edebileceklerini araştırmalıdır.

 

  1. Finans yönetimini ilgi çekici hale getirin.

Daha fazla genç insan yaş aldıkça, daha akıllı finansal kararlar almalarına yardımcı olacak kurumlar ve uygulamalar arıyorlar. Kişiselleştirilmiş tekliflere, oyunlaştırılmış öğrenmeye ve Z kuşağı odaklı markalaşmaya yatırım yapan Fintech uygulamaları, yalnızca işlevsel olan bir uygulamadan daha fazla kullanıcı kazanacak.

Tasarruf uygulaması, Long Game Rewards, kullanıcıların tasarruf hesaplarını ortak bankalardan uygulamaya bağlamalarını sağlar. Ardından, kullanıcılar mini oyunlar oynayabilir ve tasarruf hesaplarına 1000 ABD Doları’na kadar eklemek için haftalık bir piyangoya girebilirler. Ayrıca, kullanıcılar uygulama içinde hesaplarına eklemek ve oyunda harcamak için ücretsiz kripto kazanabilirler.

Ya da tutum dolu uygulama Cleo’dan ilham alın. “No b.s.” finansal sağlık uygulaması olarak faturalandırılan Cleo, kullanıcıların gif ve sass kullanarak bütçe ayırmalarına yardımcı olur. Uygulama, finansal hedeflerinin üstünde kalmalarına yardımcı olmak için kullanıcıları ödüllendirecek veya cezalandıracak AI destekli “hype” ve “roast” modları da dahil olmak üzere bir dizi araç sunuyor.

 

  1. Devam edin, bir finfluencer kazanın.

Z kuşağı büyük kurumsal organlardan gelen mesajlara güvenmiyor olabilir, bunun yerine arkadaşlarından, aile üyelerinden ve güvenilir influencer’lardan öneriler alabilir.

Aslında, bu neslin sosyal medyadan finansal tavsiye alma olasılığı 41 yaş ve üstü yetişkinlere göre neredeyse beş kat daha fazla.. Finfluencer’lar, eğlenceyi para ile birleştiriyor ve benzer içerikler büyük ilgi görüyor.

Başarının anahtarı, etkileyiciyi kampanyanızı hedef kitlenizle eşleştirmektir.

 

  1. Şirketinizin değerlerini ürününüze dahil edin.

Z kuşağında beş kişiden dördünün Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim’i (ESG) yatırım tercihlerine dahil ettiğini biliyor muydunuz? Bu, 100’den fazla yatırım fonu ve ETF’nin bir ESG eğimi ile yenilenmesi nedeniyle finans endüstrisinin dikkatinden kaçmadı.

Fintech uygulamaları hızla durumu takip ediyor. Bankacılık uygulaması Bunq, kullanıcıların harcanan her 100 € için bir ağaç dikerek Avrupada Gen Z ile popüler hale geldi. Benzer şekilde, yatırım uygulaması Trine, kullanıcılara güneş enerjisinden erişilebilir elektrik projelerine kadar daha yeşil bir geleceğe doğru çalışan yatırım fırsatları sunuyor.

Fintech uygulamanızın ne anlama geldiği ve topluluğunuzu ve çevrenizi nasıl etkilediği, markanızı incelerken Gen Z’nin bakacağı özelliklerinizdendir. Bu nedenle, uygulamanızın mevcut ESG alaka düzeyini ve değerlerinizi uygulamanızın kullanıcıları ve potansiyel müşterileri ile nasıl artırabileceğinizi belirlemek çok önemlidir.

ESG’deki fintech uygulamaları için içgörü soruları:

  • Uygulamam çevreye nasıl fayda sağlıyor?
  • Şirketim hangi sosyal değeri sağlıyor?
  • Markam veri gizliliği, düzenlemeler ve uyumluluk konusunda şeffaf mı?

Fintech uygulamanıza ESG ışığında baktığınızda, şirketinizin en güçlü olduğu yön hangisi? En güçlü yönlerinizi belirleyin ve o yolda ilerlemeye devam edin. Ancak Z kuşağının gerçek değerlere önem verdiğini ve markalarını sadece yeşil dostu gibi göstermeye çalışan şirketleri tercih etmeyeceğini unutmayın. Bu nedenle şirketinizin ESG ilkelerine bağlılığına yatırım yapın.