Finansal Okuryazarlık Girişimcisi, Mon.AI Kurucusu Özlem Denizmen ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde Fintechtime Mart 2023 sayısı için gerçekleştirdiğimiz röportaj yayında. 

Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle daha da önemli hale gelen #8Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için sektörümüzün kadın liderlerinin duygu ve düşüncelerini bir araya getirdiğimiz özel dosya konusu ile sizleri buluşturuyoruz. 

Finansal Okuryazarlık Girişimcisi, Mon.AI Kurucusu Özlem Denizmen ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde Fintechtime Mart 2023 sayısı için gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kadınların daha az bulunduğu fintech sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Ekosistem ile kesişen kariyer öykünüzü sizden dinleyebilir miyiz?

2010 senesinin başında, Türkiye’de büyük bir ihtiyaç olduğunu tespit ettiğim, Finansal Okuryazarlık ve Finansal Kapsayıcılık hareketini başlatmak üzere yola çıktım.12 sene Amerika’da yaşamış, bireysel finans konusunda 17 yaşımdan beri ailemden para almayarak kendi çözümlerini üretme şansı olmuş biri olarak, çevremdeki bu ihtiyacın, farklı modeller ile karşılanması için birçok girişimde bulundum. Para Durumu Eğitim, ParaDurumu .com/TV medya şirketleri ve de Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği FODER kurucu liderliğini yaptım. 

On küsür sene sahada bu alanda çalıştıktan sonra, ölçeklenebilir ve de    teknoloji bazlı bir yapı ile çok daha fazla insana ulaşma kararı alarak Finansal Davranış bilimi bazlı Mon.AI’ı kurdum. Fintech alanında da bir inovasyon, çünkü insanlara finansal ürün değil, finansal ürünü güvenli bir ortamda kişiselleştirebilen sohbet programları sunuyoruz. Yani; Fintech/Wellbeing tech, Ed tech kesişimindeyiz diyebilirim.

 

Şirketinizin kadın çalışan ve yöneticilere bakışı nasıl? Oran veya rakam paylaşırsanız sevinirim.

Mon.AI AŞ şirketimizin yarısı kadın, ve kadın bir lideri var. Yeni gelen arkadaşlarımız, özellikle stajyerlerimizin hepsi kadın. Biz kadınlarda bulunan belli bakış açılarını yansıtabilmek adına, insanların finansal ürün ve servislerle olan ilişkisine daha bütünsel bir açıdan bakabiliyoruz.  Ayrıca, kadınların finansal ürünlerle olan etkileşimi konusunda da farklı bakış açısı getirdiğimizi söyleyebilirim. Tabi biz kadın erkek ayırmak yerine, kapsayıcılık dahilinde, toplumun tüm kesiminin değerleri ve bakış açısına da yansıtmaya özen gösteriyoruz.

 

Sektörde çalışmak isteyen kadınlar nasıl bir yol izlemeli, kendilerine neler önerirsiniz?

Sektörde çalışmak isteyen kadınlar eğer girişimci olmak istiyorlarsa kendilerine bir MENTOR bulmalarını tavsiye ederim. Bulamazlarsa, bana e-mail yazsınlar. Eğer fintech içinde ekip üyesi olarak yer almak istiyorlarsa da: tutkusu olan bir fonksiyonda (her neyse) derinleşip tek başına yedi kişilik iş yapabilmeyi öğrensinler. Böylece gittikleri şirkette büyük bir değer yaratırlar. 

 

 

Kadınlara yönelik beklentiler hem iş hem de sosyal yaşamda oldukça yüksek, teşvik ise yok denecek kadar az. Bu konuda neler yapılabilir?

Evet bu doğru, özellikle doğal afetlerin ve tüm toplumu etkileyen olayların sıklıkla rastlandığı bu yeni dönemde, kadınların ailenin toparlayıcısı olma görevi ve üzerindeki sorumluluklar çok fazla. 

Burada kadınlara değil hepimize düşen görevler var. Erkeklerin daha fazla     bulaşık yıkayıp, erkek çocuklarının yetişirken masayı kurması, kayınvalidelerin ve anneannelerin çalışan kadına eleştiride bulunmaması, şirketlerde cinsiyet bazlı raporlama yapılması gibi yapılabilecek çok şey var. Bu konunun uzun senelerdir içinde olan birisi olarak, farkındalık uyanmasının önemli olduğunu düşünüyorum.  “Ben yaptım onlar da yapsın” ile olmuyor maalesef. Ben de ilk bu konulara girdiğimde o düşüncedeydim, sonradan konu cahili olduğumu keşfettim on sene önce. Ne yazık ki herkes aynı standartlarda ve aynı duygusal yeterliliklerle yetişmiyor. Destek şart. Anlayış şart  

 

Hem Dünya Kadınlar Günü hem de Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu özel yıl vesilesi ile duygularınızı öğrenebilir miyiz?

Ulu önder Atatürk’ün bize açtığı bu yolda 100. yılımızı kutluyor olmamız neredeyse her gün aklıma gelen ve çok önemsediğin bir konu. Cumhuriyetimizin ilelebet sürmesi için hepimizin toplumsal konuların bir yanından tutmamız gerekiyor. Ben tek bir konuya odaklandım ve bu sene 13. seneme giriyorum.  Harika ekipler ve müthiş insanlarla birçok şirket ve alanda faydalı işler ürettik, üretiyoruz. Duygularım ve hayalim şu; Fintech dünyasında daha fazla iş birliği ve kadınların da daha fazla liderlik ettiği, elele çalışabileceğimiz, herkesin birbirine destek olduğu bir ekosistem kurmamız.