SAS, belirli sektörlerin ihtiyaçlarını hedef alan ileri analitik çözümlerini daha da geliştirmek için önümüzdeki üç yıl içinde 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

SAS, bankacılık, kamu, sigorta, sağlık hizmetleri, perakende, üretim, enerji ve daha birçok sektörün karşılaştığı zorluklara özgü çözümler sunma konusunda onlarca yıldır sürdürdüğü çalışmalarını daha da genişletecek. Söz konusu sektörlere yönelik geliştirmeler ve sunulan çözümlerle gelen hızlı değer sunma yeteneği, SAS’ı farklılaştıran temel unsurları oluşturuyor.

Tüm sektör çözümleri, SAS’ın buluta uyumlu yapay zeka ve analitik platformu SAS® Viya® üzerinde çalışacak.

SAS CEO’su Jim Goodnight, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “İşletmeler, ekonomik durgunluk tehdidi ve tedarik zincirine dair sıkıntılardan, işgücü azlığı ve mevzuat değişikliklerine kadar pek çok zorlukla karşı karşıya. Sektör odaklı analitikten elde edilen içgörülerle direnç kazanan kuruluşlar, söz konusu zorluklara rağmen yeni fırsatların kapılarını aralayabilirler. Yapacağımız bu yatırım sayesinde SAS, sahtecilik ile mücadele etmek, riskleri yönetmek, müşterilere ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak ve bundan çok daha fazlası için yapay zeka, makine öğrenimi ve ileri analitik kullanan şirketleri desteklemeye devam edecek. Pazarın en iyi analitiğini sunarken, inovasyona olan bağlılığımızı da sürdüreceğiz.

 

Ar-Ge inovasyonu + sektör uzmanlığı = Toplum için analitik

Milyar dolarlık yatırım, doğrudan araştırma ve geliştirme, sektör odaklı iş kolu ekipleri ve sektörel pazarlama çabalarına ayrılacak. Ayrıca SAS veri bilimcilerinin, istatistikçilerinin ve yazılım geliştiricilerinin danışmanlar, sistem mühendisleri ve belirli sektör deneyimine sahip pazarlamacılarla birlikte gerçekleştirdiği inovatif çalışmaları finanse edecek.

Söz konusu yatırım veri analitiğinin demokratikleştirilmesi yönündeki eğilimle de uyumlu olacak. İleri analitiğin gücünün farklı deneyimlere ve iş görevlerine sahip daha fazla insanın elinde olması, kuruluşlara ve topluma fayda sağlayacak. SAS bu yaklaşımı herkes için, her yerde analitik olarak tanımlıyor.

Kurumlar değerli içgörüler elde etmek için yapay zeka, makine öğrenimi, bilgisayarlı görü ve nesnelerin internetine (IoT) dair analitik yaklaşımları benimsemeye devam ederken, tüm yetkinlik düzeylerine sahip bireyler SAS Viya üzerinde çalışan çözümlerin sunduğu, çok az kod kullanılan veya hiç kod kullanılmayan seçenekler aracılığıyla analitik sürecine katılabiliyor.

Veri bilimciler ve istatistikçiler SAS’ın sektörel çözümlerini kullanarak yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer güçlü analitik yeteneklerinden faydalanabiliyor. Daha da önemlisi, sahteciliği daha iyi tespit etmek ve önlemek için tüm bunları iş analistleri, kamu sağlığını ve güvenliğini iyileştirmek için çalışan şehir planlamacıları, hasta bakımını iyileştirmek için çalışan tıbbi personel ve üretim montaj hatlarını optimize etmek için ön saflarda yer alan çalışanlar da kullanabiliyor.