Teknoloji tabanlı atık yönetim çözümleri sunan Fazla, Esor Investments’tan 1 milyon 500 bin euro yatırım aldı.

Gıdadan ambalaja, tekstilden kimyasala farklı endüstrilerdeki atık oluşumunu azaltmak ve oluşan atığı en yüksek çevresel, sosyal ve finansal faydayla geri kazandırmak için teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetimi çözümleri geliştiren Fazla, Esor Investments’tan 1 milyon 500 bin euro yatırım aldı.

 

Esor Investments Kurucu Ortağı Şevki Kuyulu, teknoloji tabanlı çözüm önerilerinin günümüzde artık her alanda kullanılmaya başladığının altını çizdi. Özellikle geleceğimiz ve dünyamız için çok önemli bir konu haline gelen sürdürülebilir atık yönetimi alanında  teknoloji tabanlı çözümleri sunan Fazla’nın çalışmalarıyla ilgi alanlarına girdiğini belirten Kuyulu, “Fazla tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde  atık oluşumu kaynağında azaltılıyor. Oluşumu önlenemeyen atıklar ise en yüksek ekonomik, çevresel ve sosyal fayda ile geri kazanılıyor. Tüm tedarik zinciri süreçlerindeki atık oluşumu ve üretim döngülerindeki ham madde ihtiyacı düşüyor.  Oluşan atıklar ise sorumlu bir şekilde bertaraf  ediliyor. Dünya için sağladığı faydalar sebebiyle, 2023 yılının ilk yatırımını Fazla’ya yapmaya karar verdik. Çünkü inanıyoruz ki günümüzde yaşadığımız atık problemi geleceğimiz  için çok önemli ve şimdiden alınan önlemler ile  daha sağlıklı bir dünya mümkün” diye konuştu.

Fazla’nın, gıdadan ambalaja, tekstilden kimyasala farklı endüstrilerdeki atık oluşumunu azaltmak için gayret gösterdiğinin altını çizen Kuyulu, “Çalışmalarını gerçekleştirirken teknoloji tabanlı sistemler kuran ve oluşan atığı en yüksek çevresel, sosyal ve finansal fayda ile geri kazandıran Fazla’nın, geliştirdiği servisler ile daha sağlıklı bir gelecek için fayda sağladığına inanıyoruz.

 

“FAZLAYI FAYDAYA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Fazla Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı ise insanlığın iki farklı dünya varmış gibi yaşadığının altını çizerek, “Üretim döngülerinde kaynak kullanımına yeterince dikkat etmiyor, dünyanın dengesini bozuyoruz. Bizler de, 2016 yılından itibaren Fazla olarak teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetim çözümleri üretiyoruz. Gıda, ambalaj, tekstil ve kimyasal gibi farklı atık kollarında değer yaratmak için çalışıyoruz. Tedarik zinciri boyunca oluşan atıkların azaltılması ve oluşan atıkların güvenli ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlıyoruz. Böylece hem atık oluşumunu kaynağında önlüyoruz, hem de oluşan atıkların en yüksek çevresel, sosyal ve ekonomik fayda ile döngüsel ekonomiye kazandırarak fazlayı faydaya dönüştürüyoruz. Dolayısıyla Esor Investments tarafından aldığımız yatırım bizler için çok değerli. Bu destekle birlikte gelecek için attığımız adımları daha sağlam atacağız ve  dünyamızı korumak adına geliştirdiğimiz teknoloji tabanlı bütünsel çözümler ile etkimizi artırarak büyüteceğiz.” diye konuştu.