Aktif Tech Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Özgür Bilgin ile Fintechtime Haziran sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye’nin en kapsamlı fintech ekosistemi olarak faaliyet gösteren Aktif Bank’ın yeni iştiraki Aktif Tech; finansal teknolojiler, ödeme sistemleri ve biletleme sistemleri yazılımı alanlarında faaliyetlerine başladı. Biz de bu vesileyle Aktif Tech Genel Müdürü Özgür Bilgin ile bir araya gelerek şirketin yol haritası ve hedefleri konusunda bilgi aldık.

 

Türkiye’nin en kapsamlı ekosistemine sahip olan Aktif Bank’ın çok önemli bir parçası olarak faaliyetlerinize başladınız.

İlk olarak kuruluş hikayenizle birlikte Aktif Bank’ta nasıl konumlanacağınızı ve yapbozu nasıl tamamlayacağınızı sormak istiyorum.

Aktif Tech, Aktif Bank’ın finansal teknolojiler ekosisteminin içerisinden doğan bir teknoloji şirketi… Bugüne dek bankamız ve iştiraklerimiz tarafında verdiğimiz bilgi teknolojileri hizmetlerini tecrübemizle birleştirerek ürünleştirip; stratejik olarak belirlediğimiz alanlarda, grup dışına ve özellikle yurt dışına teknoloji ihracı yapmak üzere kurulduk. 2022 yılı Mayıs ayında faaliyetlerimize başladık. Kendi grubumuz içerisindeki ihtiyaçlardan ve tecrübeden yola çıkarak, sektörün ihtiyaç duyduğu ve duyacağı teknolojileri, banka, iştiraklerimiz ve holdingimizin gücü ile sektöre sunmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak tanımladığımız bankamızın, bu çerçevede sunduğu finansal hizmetlerin yanına teknolojik altyapıları da sağlamak amacıyla yola devam ediyoruz.

 

Bankaların ve fintech’lerin teknoloji iştiraklerini duyurdukları bir dönemden geçiyoruz. Neden bu iştiraklerin kurulmasına ihtiyaç duyuluyor? Öngörüleriniz eşliğinde siz bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörde nasıl konumlanacaksınız?

 

"Sektörün ihtiyaç duyduğu ve duyacağı teknolojileri, banka, iştiraklerimiz ve holdingimizin gücü ile sektöre sunmayı hedefliyoruz."

“Sektörün ihtiyaç duyduğu ve duyacağı teknolojileri, banka, iştiraklerimiz ve holdingimizin gücü ile sektöre sunmayı hedefliyoruz.”

Sizin de dediğiniz gibi bankalar ve fintech’lerin son yıllarda sıklıkla kendi içlerinden teknoloji şirketleri çıkardığına şahit oluyoruz. Teknolojiyi dış kaynak yoluyla sağlamak yerine kendi teknoloji iştirakleriyle kendi teknolojisini yaratan kurumlar, günümüzde adeta bir teknoloji fabrikası gibi çalışıyor. Buradaki temel motivasyonu; teknolojik değişime daha hızlı uyum sağlamak, grup içerisindeki tecrübeleri ile ürünleştirilen teknolojik altyapıları ticarileştirerek, teknoloji ekiplerini destek ekibi rolünden daha aktif bir role büründürmek olarak tanımlayabiliriz. Bu sayede sunulan teknolojileri günümüze uygun halde, güncel tutmak daha az maliyetli hale geliyor.

 

Aktif Tech’te nasıl bir yönetim anlayışı benimsediniz? Ekibinizden ve kurum kültürünüzden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 230 kişilik bir ekibimiz var. Çalışma arkadaşlarımızın fikirlerini özgürce ortaya koymalarına imkân sunarak, üretken beyinleri kazanmaya gayret ediyoruz. Hem teknik eğitimler hem de bilgi birikimi konusunda verdiğimiz eğitimlerle çalışma arkadaşlarımızın uzmanlıklarının artması yönünde adeta bir akademi gibi çalışıyoruz. Pandemi sonrasında yeni normalimiz haline gelen hibrit, uzaktan çalışma ve şehir dışı çalışma gibi modelleri de destekliyoruz.

 

Aktif Tech’in hedef kitlesinde kimler var? Şu anda hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Aktif Tech’in teknoloji altyapısı konusunda da bilgi verirseniz sevinirim.

Türkiye’nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak tanımladığımız Aktif Bank ve iştiraklerimiz için verdiğimiz BT hizmetlerinden edindiğimiz tecrübe ile, grup dışında ve özellikle yurt dışındaki müşterilerimize sunmak üzere ürünler hazırlıyoruz. Şu anda Atlas adını verdiğimiz ödeme sistemleri platformumuz, biletleme altyapımız ve toplu ulaşım çözümlerimizle satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hedef kitlemiz; Atlas için ağırlıklı olarak bankalar, ödeme kuruluşları ve e-para şirketlerinden oluşuyor. Toplu ulaşım altyapımız ile yurt içi ve yurt dışındaki şehirlerin ulaşım çözümü beklentilerine karşılık veriyoruz. Biletleme altyapısı tarafında ise 10 yıldır Passolig markası ile elde ettiğimiz tecrübemizle olgunlaştırdığımız çözümlerimizi, tüm spor ve spor dışı etkinlik ihtiyacı olan organizatörler ve spor kulüpleriyle buluşturuyoruz. Tüm çözümlerimizin odağında yapay zeka ve bulut çözümler yer alıyor.

 

Aktif Tech’in fintech’lere sunduğu hizmetler konusunda da bilgi alabilir miyim? Fintech’lere hangi avantajları sunuyorsunuz, sizinle nasıl bir çalışma ortamında buluşuyorlar?

Bankamızı, bankamızın iştiraklerini ve fintech’leri önemli iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Aktif Tech üzerinden fintech’lerin teknolojik altyapı ve danışmanlık ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışırken, banka ve iştiraklerimiz üzerinden verdiğimiz hizmetler ile de fintech’lerle iş birlikleri yapıyoruz. Aktif Tech olarak, fintech ve teknoloji şirketleriyle iş ortaklığı yaparak daha büyük ve daha güçlü bir fintech ekosistemi oluşturabileceğimize inanıyoruz. Bu ekosistem de müşterilere daha iyi hizmetler sunmak ve inovasyonu hızlandırmak için büyük önem taşıyor. Ayrıca bu tarz iş birlikleri, farklı şirketlerin farklı becerilerini birleştirmelerine ve kendi başına yapamayacağı ya da zaman ayıramayacağı inovasyonların yapılmasına imkân tanıyor. Sonuçta ortaya daha iyi ve bütüncül çözümler çıkıyor. Bu da müşteri taleplerine daha geniş çerçevede yanıt vererek, müşteri memnuniyetinin artmasını ve müşterilerin daha fazla ürün-hizmet satın almasını sağlıyor. Aktif Tech kurulduğu ilk günden bu yana, iş birlikleri ile büyümeye ve müşterilerine baştan uca çözümler sunmaya yönelik stratejisine uygun olarak; hizmetlerine katma değer sağlayacak iş ortaklarıyla büyümeye devam ediyor.

 

Sektörün önemli fintech’lerinden olan Finartz ile iş birliğinizi çok konuştuk. Kimlik doğrulama ve risk hesaplama özellikle e-ticaret tarafında elzem bir ihtiyaç. Bu güç birliğinin detaylarını öğrenebilir miyim? Müşterilerinize neler sunacak, nasıl bir fark yaratacaksınız?

Aktif Tech ve Finartz’ın kurduğu iş birliği kapsamında; Finartz’ın, ödeme sistemlerindeki güvenlik sürecini daha akıcı hale getiren EMV 3D Secure ürünlerinin, Aktif Tech’in ATLAS Kart ödeme yazılımına entegre edilmesini sağladık. Böylece sektörde atılan öncü adımlara bir yenisini daha ekledik. Güçlü kimlik doğrulama gerekliliklerini karşılayan bu sistem sayesinde müşteri ile daha az etkileşim kurarken aynı zamanda dolandırıcılık işlemlerinin de önüne geçilebiliyor. Bununla birlikte kullanıcının hem daha akıcı hem daha güvenli bir ödeme deneyimi yaşamasına aracı oluyoruz. Finartz ile gerçekleştirdiğimiz bu güç birliği sayesinde Aktif Tech olarak ödeme hizmetleri sunduğumuz müşteriler, bundan sonraki süreçte risk hesaplama teknolojisine sahip olacak ve böylece ek bir kimlik doğrulama adımı olmadan daha hızlı ve güvenli bir ödeme deneyimi yaşayabilecek. Çevrimiçi ödemelerde yaşanan problemleri iyileştirmek üzere faaliyete geçirdiğimiz bu hizmet ile e-ticaret işlemlerindeki başarı oranlarında ciddi bir artış bekliyoruz.

Fintech’lerle iş birlikleriniz sürecek mi, bu konuda nasıl bir yol izleyeceksiniz? Sizinle iş birliği yapmak isteyen fintech’lere neler önerirsiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi, fintech ve teknoloji şirketlerinin birbirleriyle kurduğu iş birliğinin daha güçlü bir teknoloji ekosistemi oluşturabileceğine; bu ekosistem sayesinde de hizmetler iyileşeceğine ve inovasyonun hızlanacağına inanıyoruz. Biz de kuruluş aşamamızdan itibaren iş birlikleri ile büyümenin gerekliliği ile hareket ediyoruz.   Stratejimizi şekillendiren en önemli unsurların başında gelen müşterilerimize daha bütüncül çözümler sunma olgusu, bu iş birliği kültüründen besleniyor. Dolayısıyla bizim bu anlamdaki iş ortaklıklarımız artarak devam edecek.

 

Dijitalleşmenin derin etkileri hemen tüm sektörleri dönüştürüyor. Son dönem gelişmeleri siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Şirketlerin önceliğine alması gereken konular neler olmalı? Nasıl bir planlama yapılmalı?

"Aktif Tech olarak, fintech ve teknoloji şirketleriyle iş ortaklığı yaparak daha büyük ve daha güçlü bir fintech ekosistemi oluşturabileceğimize inanıyoruz."

“Aktif Tech olarak, fintech ve teknoloji şirketleriyle iş ortaklığı yaparak daha büyük ve daha güçlü bir fintech ekosistemi oluşturabileceğimize inanıyoruz.”

Dijitalleşmenin hızla gelişmesiyle birlikte gelecekte önümüzdeki dönemde beklenen birçok yenilik var. Bunlar arasında yer alan yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain teknolojisi, 5G teknolojisi, regülasyonların izin verdiği ölçüde bulut sistemler ile siber güvenlik ve otonom sistemlerin hayatımızda önemli bir rol oynamasını bekliyoruz. Verinin daha verimli ve anlamlı değerlendirilebilmesi için yapay zeka teknolojilerinin de kullanılmasıyla birlikte; daha esnek şekilde ve daha fazla kaynak kullanımı sağlayan bulut teknolojileri de giderek önem kazanacak. Değişimin baş döndürücü hızı günümüzün gerçeği… Tüm dünyayı kapsayan ve her gün hızlanan bu değişim, olağan dışı gelişmeleri de olağan hale getiriyor. Bu dönüşüm rüzgârı içerisinde kurumlar, teknoloji yatırımlarını daha fazla oranda bu alanda uzman teknoloji şirketlerinden satın alacaklar ve bu da iş birliklerini artıracak. Teknoloji yatırımlarının, kurumlara özel ve zorunlu olan kısımları dışında, teknoloji şirketlerine daha fazla bırakılacağı dönemlere şahit olacağız.

 

2023 yılı ajandanız eşliğinde yakın ve uzak dönem hedeflerinizi öğrenebilir miyim?

Biz, bağlı olduğumuz grup içerisinde sektörde uzun yıllar edindiğimiz deneyim ile, ülkemizde kurumsal bir yapıda bu hizmetlerin buluştuğu bir teknoloji firması yaratmak ve hem ülkemizde hem globalde bu hizmetleri profesyonelce sunmak üzere yola çıktık. Kurduğumuz bu yapıda; hedef kitlemiz içerisinde yer alan tüm şirketlere bütüncül ve komple hizmet vererek, bir çözüm ortağından çok yol arkadaşlığı etme misyonunu benimsiyoruz. Biz, tüm iş ortaklarımızla her iki tarafın da yüzde 100 memnun kaldığı bir birliktelik sağlamayı hedefliyoruz. Halihazırda yürüttüğümüz projeleri 2023 içerisinde başarı ile tamamladıktan sonra, rafa ekleyeceğimiz yeni ürünlerle hedef coğrafyalarda yeni müşteriler edinmeyi planlıyoruz. Ülkemizin bu anlamda bölgesel güç olması yönündeki stratejiye de uygun olarak, global bir teknoloji şirketi olmayı amaçlıyoruz.