Param, yurt dışında büyüme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen finteklerinden biri olarak gösterilen Twisto’yu satın aldı.

Bu hamleyle 2022 yılında Param UK markasıyla İngiltere’de başlattığı yurt dışında büyüme stratejisinde hızla ilerleyen Param, Twisto sayesinde milyonlarca yeni müşteriye ve yüz binlerce iş ortağına ulaşacak.

Türkiye’nin en değerli fintek şirketi Param, Avrupa’nın en hızlı büyüyen finteklerinden biri olan Twisto’yu bünyesine kattı. Twisto’nun satın alınmasıyla 27 Avrupa Birliği (AB) üye  ülkesine erişecek olan Param, 8  Avrupa ülkesinde faaliyet izni elde ediyor.  Param, böylelikle yıllık 1,1 trilyon dolarlık hacimle dünyanın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olan Avrupa’da önemli bir oyuncu haline geliyor.

 

 

“Şimdi Al, Sonra Öde” dijital kredi modelinin öncüsü
Avrupa’nın lider “Şimdi Al Sonra Öde” platformlarından biri olan Twisto, 2013 yılında kuruldu. “Şimdi Al, Sonra Öde” dijital kredi modelini Çekya’da ilk başlatan fintek olan Twisto, 2018’den bu yana Polonya pazarında da hizmet veriyor. Ödemeler ve alışveriş için akıllı çözümler sunan Twisto; sanal kartlarla ve cüzdanla ödeme yapma, şirketler için akıllı telefonlarla ödeme alma, taksitli ödeme, fatura ödeme gibi özellikleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Twisto’nun sanal kartları, kısa ve uzun vadeli taksit seçenekleri, hesap tabanlı kredi limiti, Apple Pay ve Google Pay entegrasyonlarına sahip.
Fintek alanında yenilikçi ürünler geliştirerek büyüme yolunda çok hızlı adımlar atan marka, 2021 yılında Avustralya merkezli Zip tarafından 89 milyon dolara satın alınmıştı. Param, Twisto’yu Zip’ten satın almaya karar vererek 2023 yılının dikkat çeken yatırımlarından birine imza attı.
Twisto, 1 milyondan fazla müşteri, toplamda 845 milyon avro işlem hacmi ve 9 binin üzerinde iş ortağıyla güçlü büyüme performansı sergiliyor. Answear, Allegro, KFC ve Pizza Hut gibi Avrupa’daki önemli markalar platformda işlem yapıyor.
Twisto, güvenlik teknolojileriyle de fark yaratıyor. “Nikita” olarak adlandırılan şirket içi kredi ve fraud puanlama motoru, milisaniyeler içinde 500’den fazla faktörü analiz edebiliyor.

 

“Twisto, yeni pazarlardaki rekabette bize güç katacak”

Param Kurucu ve CEO’su Emin Can Yılmaz, Twisto’ya yapılan yatırım hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Twisto’yu satın alma kararımız, Avrupa’da büyüme stratejimize verdiğimiz önemin ve önceliğin en önemli göstergelerinden birini oluşturuyor. Satın alma stratejimiz, hızlı büyüme hedeflerimizin önemli bir parçası olmakla birlikte; seçici davranıyor, aynı vizyonla hareket edebileceğimiz şirketlere yatırım yapıyoruz. Avrupa’nın lider fintekleri arasında bulunan Twisto da Param’ın yan yana yürüyebileceği güçlü bir yol arkadaşı. Başarılarından, ürünlerinden, uzman insan kaynaklarından ve potansiyelinden etkilendiğimiz Twisto’nun yeni pazarlarda ve rekabette bize güç katacağına inanıyoruz. En önemlisi de Twisto sayesinde Avrupa’da da milyonlarca yeni müşteriye ve on binlerce iş ortağına dokunabilir konuma geliyoruz. Köklü deneyimlerimiz ve geliştirdiğimiz üstün finansal teknolojilerle herkes için her yerde fark yaratmaya hazırız. Önümüzdeki dönemde de heyecan yaratacak gelişmeler paylaşmaya devam edeceğiz.”