TechOne VC, 2023 yılında 20 girişime yatırım yaparak portföyündeki girişim sayısını 36’e çıkardı.

Yatırımcısı olduğu girişim sayısını 36’ya yükselten TechOne Venture Capital, sahip olduğu geniş ağ ve stratejik iş birliklerini girişimlere açarak girişimlerin globalleşme yolculuklarına katkı sağlıyor.

2023 yılında 20 girişime yatırım yapan TechOne VC, 14 devam yatırımı gerçekleştirerek yatırım yaptığı toplam girişim sayısını 36’ya çıkardı. Girişim dünyasında attığı yeni adımlarla dikkat çeken TechOne VC, yeni girişimlere olan desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda 2023 yılında 14’ü devam yatırımı olmak üzere 20 girişime yatırım yapan şirket, bugüne kadar yatırım yaptığı erken aşama girişim sayısını 36’ya yükseltti. Şu anda aktif olan 36 portföy şirketi 1600’den fazla kişiye istihdam sağlarken bu girişimlerin toplam cirolarının yüzde 93’ü ise global pazardan geliyor.

Geçtiğimiz yıl odak alanını Türkiye’den Orta ve Doğu Avrupa ile Baltık Ülkeleri’ne doğru genişleten ve küresel pazarlara açılma veya bulundukları ülkelerde pazar lideri olma potansiyeli yüksek olan girişimlere yatırım yapan TechOne VC, sahip olduğu geniş ağ ve stratejik iş birliklerini girişimlere açarak girişimlerin globalleşme yolculuklarına katkı sağlıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemde TechOne VC’nin gerçekleştirdiği yatırımlara DFF, Goldman Sachs, Endeavor ve EBRD gibi sektörün önde gelen yatırım şirketleri katıldı.

Yatırım kararlarını alırken ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) kriterlerini dikkate alan TechOne VC, yatırım yaptıktan sonra belirlenen etki hedeflerinin izlenmesi tarafında da çalışmalara başlamış durumda. Mevcut portföy şirketlerine etki skorlamasını entegre ederek sürdürülebilirlik odağını geliştiren fonun yatırımlarının yüzde 60’ını 2X kriterlerine uygun cinsiyet dengesini gözeten yatırımlar oluşturuyor. Ek olarak, veri-odaklı risk sermayesi anlayışını benimseyen TechOne VC, büyük veri setlerini özel olarak geliştirdiği bir platform aracılığıyla işleyerek, potansiyel yatırımların değerlendirilmesinde daha objektif ve kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

 

TechOne VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan 2023 yılı yatırımlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kurulduğumuz günden bu yana erken aşama girişimleri desteklemek adına yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Veri-odaklı yaklaşımımızla birlikte alanlarında geleceğin pazar lideri olma potansiyeli taşıyan girişimci takımlarla yatırım yaparak portföyümüzü genişletiyoruz. Geleceğin lider şirketlerini, işini tutkuyla yapan ve küresel vizyona sahip ekiplerin kuracağına inanıyoruz. TechOne VC olarak, girişimlere stratejik ve operasyonel anlamda değer katmaya devam edeceğiz. 2024 yılında yatırımcısı olduğumuz girişim sayısını 40’ın üzerine çıkarmak istiyoruz.” dedi.