Hewlett Packard Enterprise, HPE Aruba Networking Central Platformu’nun AIOps Yeteneklerini Geliştirmek için Üretken Yapay Zekadan Yararlanıyor.

Hewlett Packard Enterprise, HPE GreenLake Bulut Platformu’nda barındırılan HPE’nin buluta özgü ağ yönetimi çözümü HPE Aruba Networking Central’a çoklu üretken yapay zeka (GenAI) Büyük Dil Modellerini (LLM’ler) entegre ederek AIOps ağ yönetimi yeteneklerini genişlettiğini duyurdu. HPE, ayrıca Verizon Business’ın yönetilen hizmetler portföyünü HPE Aruba Networking Central’ı içerecek şekilde genişlettiğini açıkladı.

 

 

 

Genel LLM’lere API çağrıları gönderen diğer GenAI ağ yaklaşımlarından farklı olarak HPE Aruba Networking Central’ın yeni bağımsız LLM model seti; yanıt süresine, doğruluğa ve veri gizliliğine odaklanarak kullanıcı deneyimini ve operasyonel verimliliği iyileştirecek şekilde yenilikçi bir anlayışla tasarlandı. Sektördeki en büyük veri göllerinden birine sahip olan HPE Aruba Networking, yaklaşık dört milyon ağ tarafından yönetilen cihazdan ve bir milyardan fazla benzersiz müşteri uç noktasından gelen telemetri verilerini toplayarak HPE Aruba Networking Central’ın tahmine dayalı analitik ve önerileri için makine öğrenimi modellerini güçlendiriyor. Yeni GenAI LLM işlevi, HPE Aruba Networking Central’ın Yapay Zeka Arama özelliğine dahil edilecek ve daha derin içgörüler, daha iyi analizler ve daha proaktif yetenekler sağlamak üzere HPE Networking Central’daki mevcut makine öğrenimi (ML) tabanlı yapay zekayı tamamlayacak.

 

HPE Aruba Networking Ürünlerden Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi David Hughes, “Modern ağ müşterileri, kritik altyapılarına yönelik güvenlik öncelikli, yapay zeka destekli içgörüler talep ediyor ve biz de bunu sağlıyoruz” dedi. Hughes, HPE’nin bu cesur hamlesiyle HPE Aruba Networking Central’ın GenAI’nin yeteneklerini benimsemek için birden fazla LLM modelini yaygınlaştırmaya yönelik yeni bir yaklaşım geliştirdiğini ve böylece güçlü yapay zekaya yönelik inovasyonu sürdürdüğünü söyledi.

 

HPE Aruba Networking, kullanılan LLM’lerin HPE GreenLake Bulut Platformu üzerinde çalışan HPE Aruba Networking Central dahilinde bir “sandbox” içinde yer alması sayesinde, Tanımlanabilir Kişisel ve Müşteri Bilgilerine (PII/CII) yönelik güvenlik öncelikli yaklaşımını koruyarak yapay zekadan güvenli bir şekilde yararlanma taahhüdünü sürdürüyor. HPE Aruba Networking Central ayrıca ağ operasyonları sorularına saniyeden daha kısa zamanda yanıt verirken, PII/CII verilerini kaldıran ve arama doğruluğunu artıran tescilli, amaca yönelik oluşturulmuş LLM’lerle müşteri veri güvenliğini sağlıyor.

 

Sahip olduğu genişletilmiş yeteneklerin bir parçası olarak, HPE Aruba Networking Central’ın GenAI modellerini hazırlamak için kullandığı eğitim setleri diğer bulut tabanlı platformlardan on kat daha büyük oluşuyla dikkat çekiyor. Bu yapı, kamuya açık alanlarda on binlerce HPE Aruba Networking kaynaklı belgenin yanı sıra uzun yıllar boyunca müşterilerden gelen üç milyondan fazla soruyu içeriyor.

 

HPE Aruba Networking Central, 2014’teki tanıtımından bu yana ağ operasyonları yaşam döngüsü boyunca entegre edilen işlevlerle kablolu ve kablosuz LAN, WAN ve IoT genelindeki ağları yapılandırmak, yönetmek, izlemek ve sorunları gidermek için güçlü özellikler sundu. HPE Aruba Networking Central, Temel ve Gelişmiş olmak üzere iki katmanlı ve yıllık aboneliğe dayalı lisanslama modeliyle satılan bir SaaS teklifi sunuyor. Yeni GenAI LLM tabanlı arama motoru, HPE’nin 2024 mali yılı 2. çeyreğinde kullanıma sunulacak ve tüm lisanslama katmanlarına dahil edilecek. HPE Aruba Networking Central, bağımsız bir SaaS teklifi olmasının yanı sıra HPE GreenLake for Networking (NaaS) aboneliği içeriğinde de yer alıyor ve HPE GreenLake platformu üzerinden kullanılabiliyor.

 

Moor Insights and Strategy Başkan Yardımcısı ve Baş Analisti Will Townsend, şunları söyledi: “Günümüzde müşteriler, işlerinde anlamlı iyileştirmeler yapabilecek pratik yapay zeka uygulamaları arıyor. Etkili ağ yönetimi söz konusu olduğunda, toplanan veriler ve kullanılan modeller önemlidir. Yapay zeka, ağ ve güvenlik operasyonları için yeni değil, ancak doğal dil arayüzü sayesinde üretken yapay zekanın bu alanda getirdiği yenilikler söz konusu. Buradaki zorluk, ilgili ve anlamlı iş sonuçları sunmak için sorguları yapay zeka algoritmalarıyla sıkı bir şekilde hizalamakta yatıyor. Bağımsız bir kum havuzu aracılığıyla sunulan amaca yönelik oluşturulmuş bir dizi LLM, hem gizlilik hem de performans açısından en iyi seçenek. Yeni HPE Aruba Networking Central duyurusuyla HPE, güçlendirilmiş güvenlik sağlarken performanstan ödün vermeyen, ilgi çekici üretken yapay zeka işlevselliğini piyasaya sürüyor.”

 

Verizon Business ve diğer iş ortakları, kurumlarının ağ ve uygulama performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için HPE Aruba Networking Central veya Verizon Managed SD Branch’ten yararlanarak, kurum içi BT kaynaklarına yük olmadan, daha çevik ve öngörülebilir sonuçlar elde ediyor.