Intel, inovasyonları Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları deneyimine taşıyacak yapay zekâ odaklı çözümlerini açıklıyor.

Intel Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için planlarını açıkladı. Yapay zekâyı her alana taşıyan Intel, işlemcilerinin güç verdiği yapay zekâ teknolojisini dünyanın en büyük sahnesinde hayata geçirecek.

 

Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın Dünya Çapındaki Resmi Yapay Zekâ Platformu Ortağı olan Intel, dünyanın dört bir yanındaki taraftarlar, organizatörler, sporcular ve izleyiciler için yeni nesil etkileşim sağlayan, Intel donanım ve yazılımları tabanlı yeni ve inovatif yapay zekâ deneyimleri sunacak.

Kayda değer yapay zekâ uygulamaları arasında şunlar yer alıyor:

  • Taraftarların atletik potansiyeli ölçmek için kullanılan inovatif teknolojiyi tecrübe etmelerine olanak tanıyan sürükleyici bir spor deneyimi;
  • Uçtan uca 8K canlı yayın deneyimi sunan ilk Olimpiyat Oyunları;
  • Olimpik ve Paralimpik tesislerde evrensel erişilebilirlik konusunda kayda değer gelişmeler.

“Olimpik ve Paralimpik Oyunları, en iyi sporcuların yapılabileceklerin sınırlarını zorladığı ve mümkün olduğunu aklımızdan bile geçirmediğimiz şeyleri yaptığı, dünyanın en büyük vitrini” diye belirten Intel’in Olimpik ve Paralimpik Oyunları Ofisi Lideri Sarah Vickers, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu yaz Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda Intel çözümlerini kullanarak dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca izleyici için sürükleyici ve etkileşimli deneyimler yaratmak üzere teknoloji ve yapay zekânın güçlü potansiyelini sergileyecek olan Intel, yapay zekâyı her yere taşıma misyonuna ivme kazandıracak.”

Paris 2024, neredeyse 15.000 sporcu, milyonlarca seyirci ve dünya çapında lineer televizyon ve dijital platformlarda milyarlarca izleyiciyle Fransa’da bugüne kadar düzenlenen en büyük etkinlik olacak. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Intel yapay zekâ platform teknolojisini Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları deneyimi boyunca üç temel alana yerleştirecek.

 

Türünün İlk Örneği Olan Yerinde, Sürükleyici Yapay Zekâ Deneyimleri 

Intel işlemcileri ve yazılım çözümlerinin güç verdiği yapay zekâ uygulamaları, Paris’teki Olimpik ve Paralimpik Oyunları öncesinde ve sırasında teknolojinin sporculara, antrenörlere ve seyircilere ne gibi faydalar sağlayabileceğini gözler önüne serecek.

Intel, etkileşimli ve yapay zekâ destekli bir taraftar aktivasyonu yaratarak seyircileri bir Olimpiyat sporcusu olma yolculuğuna çıkaracak. Intel® Gaudi hızlandırıcıları üzerinde eğitilen, yerleşik yapay zekâ hızlandırmalı Intel® Xeon® işlemciler üzerinde çalışan ve Intel OpenVINO™ ile optimize edilen Intel’in Yapay Zekâ Platformu Deneyimi, Samsung’un işbirliğiyle, sporcuların antrenmanlarını analiz etmek ve katılımcıların her birinin profilini bir Olimpik sporla eşleştirmek için yapay zekâ ve bilgisayarlı görüden yararlanacak.    

Intel’in teknolojisi, tüm bunlara ilave olarak, Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları boyunca görme engelliler için erişilebilirliği de iyileştiriyor. Intel Xeon tabanlı yapay zekâdan yararlanılarak, hem Paris’teki Team USA Yüksek Performans Merkezi’nin hem de Almanya’nın Bonn kentindeki Uluslararası Paralimpik Komitesi genel merkezinin 3 boyutlu modelleri, bir akıllı telefon uygulaması üzerinden iç mekân navigasyonuna ve sesli navigasyona olanak tanıyor.

 

Devrim Niteliğinde 8K Canlı OTT Yayın İş Akışı Sunumu ve Taraftarlara Özel Görüntüleme

Paris 2024, uçtan uca 8K canlı yayın deneyimini sergilemek için Intel Xeon işlemcileri kullanan ilk olimpiyat organizasyonu olacak ve internet üzerinden düşük gecikmeli, 8K çözünürlüklü canlı yayının geleceği için görünür bir yol haritası sağlayacak. Intel® Deep Learning Boost teknolojisine sahip en yeni Intel Xeon Scalable işlemcilerin güç verdiği yayın sunucuları, Olympic Broadcasting Services’in (OBS) sağladığı canlı sinyali milisaniyeler içerisinde 8K/60FPS/HDR’da “Daha Fazla/Daha Hızlı/Daha İyi Pikseller” (48 Gbps RAW’dan VVC standardı kullanılarak 40-60 Mpbs dağıtıma) olarak kodlayacak ve sıkıştıracak. 8K OTT (over-the-top) sinyaliyse, sadece saniyeler içerisinde dünya çapında seçilen konumlarda 8K TV’ye bağlı en yeni Intel tabanlı PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara ulaştırılacak. Bu, dünyanın dört bir yanından izleyicilerin, en yüksek yayın kalitesini temsil eden, yüksek çözünürlüklü bir canlı yayın deneyimiyle gelecekteki Olimpiyat oyunlarının keyfini çıkarmasına olanak tanıyacak.

Yapay zekâyla otomasyon, aynı zamanda yayıncıların izleyicilere her zamankinden daha hızlı bir şekilde daha özelleştirilmiş dijital içerik sunmasını da sağlıyor. Intel® Geti™ teknolojisiyle eğitilen Olympic Broadcasting Services Automatic Highlights Generation (Olimpik Yayın Hizmetleri Otomatik Önemli Anlar Üretimi) teknolojisi, birden fazla branştaki en önemli ve heyecanlı anları paketleyip anında taraftarlara sunarak prodüksiyonda ve kurguda verimlilik yaratabiliyor.

 

Olimpiyat Oyunlarının Mirası Korunuyor

Nöral nesne klonlama teknolojisi, Olimpiyat Oyunlarının mirasını sürdürmeye yardımcı olmak amacıyla Olimpiyat koleksiyonlarının videolarını 3 boyutlu dijital eserlere dönüştürecek. Intel’in Emergent AI Laboratuvarı tarafından geliştirilmiş olan bu çözüm, şu anda, Olimpiyat Müzesi’nin bazı koleksiyonlarını interaktif dijital ortamlara taşımak üzere test ediliyor. Test süreci tamamlandığında, kullanıcılar Olimpiyat tarihinden muazzam eserleri sanki ellerindeymiş gibi döndürebilecek ve keşfedebilecekler.

Intel, Olimpiyat Oyunları öncesinde yapay zekâ teknolojisinin yeni uygulamalarını geliştirmeye ve kullanıma sunmaya devam ederken, önümüzdeki aylarda ilave aktivasyonlar bekleniyor.

 

Intel’in Olimpiyat ve Paralimpik Mirası

Intel, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda deneyimi geliştirmek için 5G, VR, dronlar ve yapay zekâ teknoloji platform teknolojilerin benimsenmesini hızlandıracak bir inovasyon geçmişine sahip. Açılışı unutulmaz Intel® Shooting Star™ dron gösterisiyle yapılan PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları ile başlayan Intel’in bu alandaki deneyimi, Intel® Premium dronların pandeminin ardından küresel dayanışmayı sembolize etmek amacıyla gökyüzüne yükseldiği Tokyo 2020 ile devam etti. Ayrıca 2020 yılında 3 boyutlu sporcu takibi ve VR Training’i (Sanal Gerçeklikle Antrenman) kullanıma sunan Intel, Pekin 2022 Oyunları’nda 5G üzerinden ilk canlı yayının yapılmasına da yardımcı oldu.

“Intel ile kurduğumuz ortaklık; bizi yapay zekânın güç verdiği yeni teknolojilerin seyirciler, sporcular, IOC personeli ve iş ortakları için spor dünyasını yeniden şekillendirdiği bir alana taşıdı” diye belirten Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bilgi teknolojileri sorumlusu Ilario Corna, sözlerine şöyle devam ediyor: “Intel, yapay zekâ destekli çözümleri sayesinde yapay zekâyı benzeri görülmemiş bir hızla kullanmamızı sağladı. İşbirliğimiz Paris 2024’te, spor yoluyla daha iyi bir dünya inşa etme konusundaki ortak kararlılığımızı somutlaştıracak ve emsalsiz bir Olimpiyat deneyimi yaratacak.”

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz ile 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek. Paralimpik Oyunları ise 28 Ağustos ile 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.