Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan 2016 yılının ilk üç ayına ait temel bankacılık verileri bazı somut gerçekleri de gün yüzüne çıkardı. Yapılan analize göre kredi alımları ocak itibaren yüzde 12 civarında artarken, takip altında olan kredi oranı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla belirgin biçimde artışla karşılaşıldı. Takip altında olan yani kısacası borçlarını ödemeyenlerin sayısındaki artışın en çok yaşandığı alan ise kredi kartları alanı olarak göze çarpıyor.

Yapılan incelemeye göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde kredi borçları hakkında yazılı ve dijital basında 2 bin 806 adet haber yapıldı. Geçen senenin aynı dilimindeki haberleri de inceleyen uzmanlar, 2 bin 597 adet haber yapıldığını ortaya çıkardı. Türkiye’ye yapılan yatırımlar çerçevesinde ticari kredilerde yaşanan artışın ve bununla beraber gelen büyüme hızının yazılı ve dijital medyanın gözünden kaçmadığı da açıkça görülüyor.

Takipte olan kredi kartı sahipleri açısından yüzde 3,3’lük rakamla Türkiye, halen birçok Avrupa ülkesinin gerisinde olması moral depolayan bir durum olsa da, uzmanlara göre takipteki kredi oranının yüzde 4’ün üzerine çıkması durumunda ekonomi için alarm zili çalabilir.