İngiliz ödeme şirketi Worldpay yaptığı resmi bir açıklamayla, ABD kredi kartı ödemeleri firması Vantiv ile 10 milyar dolar karşılığında birleşme konusunda prensipte anlaştığını söyledi. Uzmanlara göre bu birleşmenin ardından global bir ödeme şirketi kurulması planlanıyor.

JPMorgan aradan çekildi

Worldpay tarafından hafta içinde yapılan açıklamada hem Vantiv hem de JPMorgan’dan teklif alındığı belirtilmişti. Vantiv ile prensipte anlaşmış olduklarını açıklamış olsalar da kurallara göre JPMorgan’ın 1 Ağustos tarihine kadar karşı teklifte bulunma hakkı vardı. Ancak JPMorgan tarafından gelen açıklamada yeni bir teklif yapılmayacağı belirtilince, Vantiv ile Worldpay birleşmesi kesinleşmiş oldu.

Birleşmenin duyulmasının ardından her iki firmanın hisselerinde düşüşler yaşandı. Çarşamba günü Worldpay’in  hisseleri yüzde 8 oranında düşerken Vantiv hisseleri ise yüzde 1 civarında geriledi.

Alanlarında güçlü isimler

146 ülkede mobil, online ve mağaza içi ödemeleri gerçekleştiren Worldpay, özellikle İngiltere’de güçlü bir isim. Kendi ülkesindeki tüm dijital para transferi işlemlerinin yüzde 41’ini elinde bulunduruyor.

ABD’de önemli bir kredi kartı işleme şirketi olan Vantiv ise, ödeme endüstrisindeki varlığını genişletmek için yeni hamlelere hazırlanıyor. Worldpay ile anlaşmasının ardından gözünü kurumsal ödeme şirketi Paymetric’e çeviren Vantiv, 2017 tamamlanmadan bu firmayla da masaya oturmayı planlıyor.

Yönetim kadrolarında değişiklik yok

Birleşen şirketler; Worldpay CEO’su Philip Jansen ve Vantiv CEO’su Charles Drucker tarafından yönetilecek. Şirketlerin üst düzey yöneticileri görevlerine devam edecek. Mevcut anlaşmanın şartlarına göre, Worldpay hissedarları birleşmeden sonra birleştirilmiş şirket sermayesinin yaklaşık yüzde 41’ine sahip olacak. Worldpay ayrıca bu birleşme ile Londra borsasından da devralınacak. Şirketlerin yaptığı açıklamada, bu birleşme maliyetleri düşürmenin yanı sıra, gelir artışına yönelik ilave fırsatlar da sunacak.