8 Ağustos 2017’de Fintech, Finans, Teknoloji, Bankacılık alanları başta olmak üzere, günün öne çıkan haberlerini sizin için derledik.

Alipay, Rusya’daki ticaret ağını genişletmek için VTB ile ortaklık kurdu

Alipay, Rus bankacılık sektörünün önde gelen isimlerinden VTB Group ile olan ortaklığını duyurdu.

120 binden fazla POS cihaz ağıyla Alipay ödemelerine olanak sağladığını yakın zaman önce basınla paylaşan VTB Group, şimdi de ortaklık kapsamını genişleterek Alipay’in Rusya’daki en büyük ortağı haline geldi. Kurulan yeni ortaktan her yıl 1 milyondan fazla Çinli turistin faydalanması bekleniyor.

Hizmet, ağustos ayı içinde pilot uygulama şeklinde başlayacak. 2017’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğinin sonunda 100 bin işletmeye yeni sistemin entegre edilmesi bekleniyor.

Tantalum Pay, SAP altyapısını kullanan akıllı otomobillerle uyumlu oluyor

Tantalum Corporation, SAP Vehicles Network sistemine bağlı olan akıllı otomobil ağına kendi ödeme sistemi Tantalum Pay’i entegre etmek için SAP ile bir anlaşma yaptığını açıkladı. İnternete bağlanan otomobiller için uçtan uca araç ödeme platformu sunacak olan altyapı, sürücülerin tek bir tıklamayla servis bularak ödeme yapmalarını kolaylaştıracak.

Birçok ödeme işleminde pratik çözüm üretecek olan entegrasyon anlaşmasıyla park ücretlerini ödemek de son derece basit hale gelecek. SAP altyapısını kullanan akıllı otomobiller, mevcut park yerini tespit ettiklerinde otomatik olarak aracın bağlı bulunduğu Tantalum Pay hesabından ödeme yapacak.

Earthport ve Access Bank sınır ötesi ödeme hizmeti altyapısı kuruyor

Ödeme sistemleri sağlayıcısı Earthport, Afrika’nın önde gelen finans kuruluşlarından Access Bank ile Nijerya’ya sınır ötesi ödeme hizmetleri sunmak için ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu yeni ödeme kanalı, gerek ülke dışına gerekse ülke içine para transferi yapma konusunda komisyon ücretlerinden yakınan banka müşterileri için iyi bir alternatif niteliğinde.

Yapılan bu anlaşma, ülkenin GSYİH’sinin yüzde 4,7’sine tekabül eden ve yıllık tahmini 19 milyar dolar büyüklüğündeki pazarın genişlemesini sağlayacak.

Monzo’nun patronu tüm kart sahiplerinden özür diledi

Monzo’nun patronu, tüm kullanıcılarından özür dilemek için bir mail gönderdi:

“Bu maili Monzo kart sahiplerine gönderiyorum: Geçen hafta karşılaştığınız kart işlemlerindeki kesintiler için özür dilemek adına yazıyorum.

Kart işlemcimizde henüz çözemediğimiz teknik sorunla karşı karşıyayız. Yapılan para transferinin ve kart ödemelerinin bir kısmı başarısız oldu. Birkaç dakika ila bir saati bulan kesintiler yaşandı.

Bu sorunlar önümüzdeki birkaç gün daha devam edebilir. Bu nedenle lütfen yanınızda başka bir banka kartı bulundurduğunuzdan emin olun. Ne yazık ki, kart işlemcimizin sorunlarını ne kadar süre içinde düzeltebileceğimizi bilmiyoruz. Ancak durum sayfamızı daima güncel tutacağız.”

Chase, OnDeck ile olan iş birliğinin süresini uzatıyor

JPMorgan Chase ve OnDeck, bankanın dijital küçük işletme kredisi ürünü olan Chase Business Quick Capital’deki iş birliklerini dört yıl daha uzatma kararı aldıklarını açıkladılar.

Chase Business Quick Capital, küçük işletme sahiplerine 200 bin dolara ve 24 aya kadar vadeli kredi sunma konusunda çözümler sunuyor. Chase küçük işletme müşterileri birkaç dakika içinde kredi başvurusu yapabiliyor, istedikleri meblağ aynı gün ya da en geç ertesi gün hesaplarına yatıyor.

Chase Business Banking CEO’su Andrew Kress, “Küçük işletmeler için çalışılması en kolay banka olmak istiyoruz. Kredi ürünlerimize ulaşılmasını basitleştiriyor, firmaların asıl işlerini yürütmek için daha fazla vakit ayırabilmelerini sağlıyoruz,” dedi.

Anlaşma kapsamında OnDeck, Chase’in online kredi verme ürününün dağıtımını desteklemek için gereken teknolojiyi sağlamaya devam edecek.