Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası kripto para birimlerini incelemeye aldı. Verginin eli kulağında.

Kripto para birimlerinin en ünlüsü durumundaki bitcoin, hükümet yetkililerinin de dikkatini çekiyor. Bitcoin başta olmak üzere, kripto para birimlerini yatırım aracı olarak kulanan ve bu yolla gelir elde eden vatandaşların vergilendirilmesi için harekete geçen devlet yetkilileri, kripto para birimlerini mercek altına aldı. Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası tarafından oluşturulan bir heyet, kripto para birimlerini inceliyor. Kripto para birimlerinin “emtia” olarak değerlendirilmesi halinde, kullanıcılar gelir vergisi ödemek durumunda kalacak. Para birimi olarak değerlendirilmesi durumunda ise vergi sorumluluğu ortadan kalkacak.

Vergi almak için adını koymak gerek

Bitcoin’in popülerliği neticesinde devlet yetkilileri tarafından incelemeye alınan kripto para birimlerinin “ne olduğu” tartışması sürüyor. Kripto para birimlerini yatırım aracı olarak kullanan kimselerin elde ettikleri gelirin vergilendirilmesi için harekete geçen devlet yetkilileri, konuyu belli bir temele oturtmak için kolları sıvadı. Kripto para birimlerinden elde edilen gelirin vergilendirilmesi için, o kazancın ne olduğu konusunda net bir açıklama yapılması gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı: “Bitcoin Caiz Değil”

Habertürk gazetesinde yayımlanan habere göre Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, devlet yetkililerinden yardım istedi. Maliye Bakanlığı, kripto paraya isim konulması için Sermaye Piyasası Kuruluna ve Merkez Bankası’na danıştı. Üç kurumun bir araya gelmesindeki amaç kripto para birimlerine bir isim konulması. Zira kazançtan vergi alınabilmesi için, o kazancın isminin konulması gerekiyor.

Kripto para birimleri emtia mı, menkul kıymet mi, para mı?

Kripto para birimlerine isim verilmesinin vergi alınması için asıl şart olduğunu belirten GİB Başkanı Ertürk, üç konu üzerinde durduklarını belirtti. Ertürk’e göre bitcoin; emtia, menkul kıymet ya da para olarak değerlendirilecek.

SPK’nın menkul kıymet tanımına karşı çıktığını belirten Ertürk, “SPK, bitcoin’in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerektiğini belirttiler,” açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası cephesinde ise paranın bir devletin merkez bankası tarafından ve bir değer karşılığında basılmış olması gerektiğinden yola çıkarak bitcoin’e “para” denilemeyeceği görüşü hakim.

Bitcoin emtia ise gelir vergisi ve KDV alınacak

Türkiye’deki gazetelerin ekonomi servislerine göre Merkez Bankası ve SPK’nın tutumu Türkiye’nin kripto parayı bir emtia olarak kabul edeceği işaret ediyor. Kanada örneğini veren Ertürk, orada da bitcoin’in bir emtia olarak görüldüğünü hatırlattı. Gelir İdaresi’nin, bitcoin’i emtia olarak değerlendirmeye sıcak baktığı söyleniyor.

“Geleneksel Para Birimlerini Kullananlar Gülünç Duruma Düşecek”

Maliye Bakanlığı’nın vergi alabilmesi için ismin konulması şart. İsim konulduktan sonra da durumdan kazanç sağlayanlar vergilenecek. Bitcoin bir emtia olarak değerlendirilirse bu durumda iki türlü vergi talep edilecek:

  • Kişi bir kez bitcoin alıp satmış ve buradan bir gelir elde etmişse bu kazanç ya değer artışı kazancı ya da arizi kazanç olarak vergilenecek. 2017’de 24 bin liradan fazla arizi kazanç elde edenler bunu beyan edip vergisini ödemek zorundalar.
  • Sürekli bitcoin alıp satınlar ise buradan gelir elde etmişse, bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip ödeme yapmak durumunda. Bu verginin oranı yüzde 15’ten başlayıp 35’e kadar çıkıyor. Ayrıca yüzde 18 KDV ödenmesi gerekiyor.

Kimden ne vergisi talep edilebilir:

Madenciler: Hem sermayelerini hem de emeklerini ortaya koydukları için, elde ettikleri gelir “ticari kazanç” olarak nitelendirilecek ve bunun vergisini ödeyecekler.

Kripto para borsaları: Alım-satım işlemlerine aracılık yapan kurumlar, işlem başına elde ettikleri komisyon ücretleri üzerinden vergi ödeyecekler.

Kullanıcılar: Alım-satım kazancı elde eden kullanıcıların vergilendirilebilmesi için kripto paraların düzenleyici ve denetleyici kurumlar tarafından tanımının yapılması gerekiyor. Adı konulduktan sonra elde edilen gelir için beyanname verilecek. Gelir vergisi ve KDV ödenecek.

Bitcoin Hırsızları Gözünü Kullanıcıların Birikimlerine Dikti