2017’nin yaz aylarında Mastercard tarafından testleri yapılmaya başlanan parmak izi okuyuculu kredi kartları resmen kullanıma açıldı.

Bank of Cyprus, kart sahiplerinin PIN kodu girmelerine gerek bırakmayan biyometrik kredi kartı çözümünü kullanıma sundu. Kart üzerinde bulunan sensörler aracılığıyla parmak izi tanıma özelliği sunan kredi kartı, kullanıcısını tanıyor, PIN kodu girmeye gerek kalmadan ödeme yapma imkanı sunuyor.

Kullanıcısını tanıyan kredi kartı

Bank of Cyprus, müşterilerinin kullanımına açtığı biyometrik EMV kartlarının enerjiye ihtiyaç duymadığını söyledi. İçerisinde pil bulunmayan kartlar, şarj olmaya da gerek duymuyor. Alışveriş esnasında kullanıcısının parmak izini bir saniyeden daha kısa süre içinde kontrol eden kart, sakladığı biyometrik verilerle bir karşılaştırma yapıyor.

Mastercard ve Oxford Üniversitesi Biyometrik Doğrulama İşlemlerini Yaygınlaştıracak

İçerisindeki biyometrik veri ile kullanıcının parmak izi örtüşürse alışverişe izin veriliyor. Banka tarafından yapılan açıklamada, kartlarının piyasadaki tüm POS cihazlarıyla uyumlu olduğu da belirtildi.

Parmak izi okuyuculu kredi kartı sahibi olmak isteyen müşteriler, bankaya başvuruda bulunduktan sonra kartın içerisine parmak izi verilerinin aktarılması için özel bir işlem gerçekleştiriyorlar. İçinde veri bulunmayan boş kart, banka tarafından geliştirilmiş özel bir cihaza yaklaştırılıyor ve müşteriden alınan parmak izi bilgisi içerisine aktarılıyor.

Mastercard, yaz aylarında parmak izi sensörü içeren kredi kartlarını test etmeye başlamıştı

Mastercard, kredi kartlarındaki çip teknolojisiyle biyometrik doğrulama işlemini bir araya getiren yeni kartlarını test etmeye başlamıştı. Projenin erken aşamalarının Güney Afrika’da uygulanacağını belirten yetkililer, kredi kartı ile ödeme sistemini farklı bir boyuta taşımayı hedefliyorlar.

Mastercard tarafından geliştirilen yeni nesil kredi kartlarının üzerlerinde parmak izi okuyucular bulunuyor. Kart sahibi, parmağını kartın okuyucu içeren kısmına bastırdığında doğrulama işlemi otomatik olarak yapılıyor ve kullanıcının şifre girmesine gerek kalmadan ödeme gerçekleşiyor.

Tüketicilerin yüzde 60’ı parmak izi konusunda bankalara devletlerden fazla güveniyor

Visa tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların yarısından fazlası parmak izi verilerini devlet kurumlarına vermek yerine bankalara vermeyi yeğliyor. Biyometrik bilgilerinin hükümetlerin eline geçmesinden endişe duyan insanların, aynı bilgiyi banka ya da finans kuruluşlarına vermek konusunda hiçbir endişeleri olmaması dikkat çekiyor.

Devlet Kurumlarından Korkuyorlar

İngiltere’de düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı ankette insanlara güvenlik tercihleri soruldu. Özellikle biyometrik otorizasyon konusunda fikirlerine başvurulan kişilerin yüzde 60’ı, parmak izi ve retina taraması verilerini bankalarla paylaşmaktan yana herhangi bir sıkıntıları olmadığını söyledi. Aynı kişilerin ancak yüzde 33’lük kısmı bu bilgileri devlet kurumlarına vermeye sıcak baktı.

Parmak izi teknolojisine ne kadar güvenebiliriz?

Dijital güvenlik konusunda parmak izleri uzun zamandır nihai bir tamamlayıcı olarak görülüyor. Parmak izi okuyucular bir süredir artık akıllı telefonlara da entegre oldular. Parmakların tamamen kişiye özel ve çalınması imkansız olması nedeniyle parmak izi okuyucularının çok güvenli olmaları bekleniyor. Ama görünen o ki, tam olarak da öyle değiller. Güvenlik uzmanları, parmak iziyle ilgili 3 önemli efsaneyi mercek altına aldılar.

Uzmanlar Biyometrik Verilere Ekstra Güvenlik Oluşturulması Konusunda Hemfikir

Efsane 1: Parmak izleri, parolalardan daha güvenlidir

Birçok insanın düşündüğünün aksine biyometrik okuyucular hatasız değiller. Kendilerine has açıkları, zayıf noktaları var, kandırılabilirler. Ayrıca izleri çalınabilir hatta bir fotoğraftan bile kopyalanabilir.

Efsane 2: Parmak izi kopyalanamaz

Apple 2013 yılında iPhone 5s’e parmak izi okuyucu dahil ederek yeni bir çığır açtı. Hem telefonunuzun süper koruma altında olacağını hem de Touch ID kullanarak iTunes ve Apple Store üzerinden parola girmeye gerek kalmadan kolaylıkla alışveriş yapabileceğinizi vadetti.

Efsane 3: Parmak izleri gelecekte parolaların yerini alacak

Parmak izlerinin kopyalanarak cihazları kandırmak için kullanılabileceklerini düşünürsek, parolaların yakın zamanda işlevsiz hale gelmesi pek de mümkün görünmüyor.

Tüketiciler Biyometrik Doğrulama ile Ödeme Yapmaya Hazır