Alman teknoloji perakende devi MediaMarkt, Türkiye’deki gücünü artırmak amacıyla Sabancı Holding’in sahibi olduğu Teknosa ile satın alma görüşmelerine başladı.

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, Alman teknoloji perakendecisi MediaMarkt’ın yetkilileri, Sabancı Holding yöneticileri ile masaya oturacak. Sabancı Holding tarafından yönetilen ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji perakende markalarından olan Teknosa’yı satın almak için teklif verdiği iddia edilen Alman teknoloji perakendecisi MediaMarkt, ülkedeki konumunu yükseltmek istiyor.

Bloomberg’in iddiasına göre Alman teknoloji perakende devi, Teknosa’nın tüm hisselerini satın almak istiyor. Satın almanın gerçekleşmesi durumunda, Mediamarkt’ın sahip olduğu Türkiye genelindeki 45 mağazaya, Teknosa’nın 210 mağazası da eklenecek.

Mağaza sayısı 45’ten 255’e çıkabilir

Türkiye’deki teknoloji perakende sektörünü derinden sarsan haber Bloomberg tarafından yayımlandı. Haber ajansının ortaya attığı iddiaya göre, Alman teknoloji perakende devi MediaMarkt, Türkiye’deki konumunu güçlendirmek ve satış potansiyelini artırmak amacıyla, Teknosa’yı satın almayı planlıyor. Teknosa’nın tüm hisselerini satın almak için çalışmalara başladığı iddia edilen MediaMarkt’ın, Türkiye sınırları içindeki mağaza sayısını 45’ten 255’e çıkarma ihtimali var.

Bloomberg’in yaptığı habere göre MediaMarkt, Teknosa’nın tüm hisselerini satın almak istiyor.

Teknosa hisseleri dalgalandı, MediaMarkt hisseleri uçtu

Bloomberg tarafından ortaya atılan, MediaMarkt’ın Teknosa’yı satın alacağı haberinin ardından her iki ismin de borsadaki hisseleri hareketlendi. Haberin duyulmasının ardından sonrasında Teknosa’nın (TKNS) hisseleri 5,19 TL’den TSİ 16:30’da 5,48 TL’ye yükseldi. Yine TSİ 17:00’da ise 5,21 TL’ye geriledi. MediaMarkt hisseleri ise yüzde 6’dan fazla arttı.

İlk mağazasını 2007 yılının eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açan MediaMarkt, 14 tanesi İstanbul’da olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kayseri, Samsun, Malatya, Mersin, Konya, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da toplam 45 mağazaya sahip.

Firma değeri 170 milyon dolar civarında olan Teknosa, 2017’de 933 milyon dolarlık satış yaptığını açıklamıştı. 2017 yılında 3,1 milyar TL ciroya ulaştığını bildiren Teknosa, Türkiye’nin 70 ilinde toplam 210 mağazası ile hizmet veriyor.

“Perakendeyi Bilen Girişimcileri Arıyoruz”

Fintechtime Yaz 2018 sayısında MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Perakende deneyiminde fark yaratacak girişimleri bir araya getiren MediaMarkt’ın, girişimlerle ilgili çalışmalarını, sundukları yenilikleri ve 2018 yılı hedeflerini Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’a sorduk.

MediaMarkt, Türkiye’deki girişim ekosistemine fırsatlar sunan projesi MediaMarkt Startup Challenge kapsamında, geleceğin perakende deneyiminde fark yaratacak girişimleri bir araya getirdi. MediaMarkt’ın girişimlerle ilgili çalışmalarını, sundukları yenilikleri ve 2018 yılı hedeflerini konuşmak üzere MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ile bir araya geldik.

Türkiye’deki girişim ekosistemine fırsatlar sunan projeniz MediaMarkt Startup Challenge ile geleceğin perakende deneyiminde fark yaratacak girişimlerini bir araya getirdiniz. Proje fikri nasıl oluştu? Hedefleriniz nelerdi?

MediaMarkt olarak 50 yılı aşkın tecrübemizle elektronik perakende sektöründe ilkleri hayata geçirme vizyonuyla faaliyetlerimize devam ediyoruz ve bu hedef doğrultusunda sektörümüze yön veren yenilikçi projeleri kazandırıyoruz. Bu anlayıştan yola çıkarak girişim ekosistemine katkı sağlamak için neler yapabiliriz diye bir planlama yaptık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda ülkemizde perakende sektöründeki girişimler konusunda önemli bir potansiyel olduğunu gördük.

MediaMarkt olarak bu potansiyeli ortaya çıkarmak ve sektörümüzün yararlanabileceği girişimleri ödüllendirmek için MediaMarkt Startup Challenge projesini hayata geçirdik. “Perakendeyi bilen girişimciler arıyoruz” diyerek başlattığımız projemizin önümüzdeki dönemde de hem perakende sektörüne, hem de girişim ekosistemine önemli katkıları olacağını düşünüyoruz.

 

Röportajın devamını Fintechtime Yaz 2018 sayısından okuyabilirsiniz.

Fintechtime Yaz 2018 sayısı bayilerde ve Turkcell Dergilik’te…