Amazon’un hızlı yükselişine karşı hamle yapmak isteyen ABD’li perakende devi Walmart, 16 milyar dolar karşılığında Flipkart’ın çoğunluk hissesini satın aldı.

ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim devi Amazon’un ivmeli yükselişine karşı hamle yapmak için uzun zamandır fırsat kollayan Walmart, çözümü Hindistan topraklarında buldu. Kalabalık nüfusu ve yüksek potansiyele sahip perakende pazarı ile dikkat çeken Asya ülkesinin en büyük e-ticaret sitesini gözüne kestiren Walmart, sektörün en büyük oyuncularından biri olmaktan asla vazgeçmeyeceğinin sinyallerini verdi.

Reuters’te yayımlanan ve Hintli regülatörler tarafından resmen onaylanan habere göre, ABD’li perakende devi Walmart 16 milyar dolar karşılığında Hindistan’ın önde gelen e-ticaret firması Flipkart’ı bünyesine kattı. Yaklaşık 16 milyar dolarlık ödeme yapan ABD’li perakende devi, Flipkart’ın yüzde 77’lik hissesini elde ederek yönetimde söz sahibi isim oldu.

Değeri on yıl içinde 200 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu

Betonville, Arkansas merkezli Walmart, mayıs ayında yaptığı resmi açıklamada, yaklaşık 16 milyar dolar karşılığında Flipkart’ın yüzde 77’sini satın aldığını açıklamıştı. Hintli regülatörler tarafından bir süredir inceleme altında olan satın alma başvurusu sonunda resmi onay aldı.

Morgan Stanley tarafından on yıl içinde 200 milyar dolar değere ulaşacağı tahmin edilen Flipkart’ın, ABD’li perakende devi Walmart tarafından satın alınmasına karşı çıkanlar olmuştu. Hindistan Ticaret Konfederasyonu (Confederation of All India Traders – CAIT), Walmart ile Flipkart arasındaki anlaşmayı şiddetle reddetmişti. Konfederasyonun yaptığı açıklamada, oluşacak kombinasyonun haksız rekabete yol açacağı ve yerel marketlerin kepenk indirmesine neden olacağı vurgusu yapılmıştı.

Yapılan itirazlara rağmen anlaşma gerçekleşti. Hindistan Rekabet Komisyonu (Competition Commission of India – CCI), Walmart tarafından Flipkart’ın önerilen satın alımını onayladığını Twitter üzerinde paylaştığı mesajla ilan etti.

Bengaluru merkezli Flipkart’ın devralınması, Hindistan’da 21 adet mağaza işleten Walmart’a, Asya’nın en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisinde daha güçlü bir konum elde etme imkanı sundu.

Walmart, ödeme verilerini blockchain ile depolama planı da yapıyor

Walmart, müşterilerinin ödeme işlemlerine ait verilerini blockchain ağı üzerinde depolamak için patent başvurusunda bulundu.

Perakende devi Walmart’ın iki yeni patent başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Müşterilerine ait ödeme verilerini blockchain ağı üzerinde depolamayı planlayan perakende devi, konu hakkında geliştirdiği iki projesi için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (U.S. Patent and Trademark Office) başvuru yaptı. Yayımlanan belgelerde, ödeme verilerinin güvence altına almak ve gizli bilgilere yetkisiz biçimde erişilmesini önlemek ifadeleri yer alıyor. Her iki başvurunun da blockchain tabanlı teknolojiler geliştirilmesi temeline dayandığı belirtildi.

Patent başvurusunda yer alan bilgilere göre, yarı-özel (semi-private) blockchain ağının kurulması planlanıyor. Yapılacak dosyalama işlemleri, alışık olduğumuz blockchain ağlarından farklı olarak yalnızca yetki sahibi node’lar tarafından gerçekleştirilecek. Patent başvurusundaki açıklamaları irdeleyen uzmanlar, açık biçimde ifade edilmemiş olsa da Walmart’ın tamamen açık blockchain ağı kullanmayacağında hemfikirler.

Satıcı ödeme sistemini açıklayan ilk patent başvurusunda, müşteri adına işlemlerin otomatik olarak gerçekleştirilebilmesini sağlayan bir ağ oluşturulması öneriliyor. Ödeme işlemleri bir veya daha fazla satıcı tarafından gerçekleştirilebildiği gibi, oluşturulan dosyanın içinde hangi hizmetin kim tarafından sağlandığı bilgisi de yer alıyor.

2018’deki Blockchain Yatırımları Şimdiden 2017’yi Geçti