12 Kasım 2018’de Fintech, Finans, Teknoloji, Bankacılık alanları başta olmak üzere, günün öne çıkan haberlerini sizin için derledik.

PayPal iş finansmanı programını genişletti

PayPal, iş finansmanı amacıyla geliştirdiği PayPal Working Capital programını Almanya’ya genişlettiğini duyurdu. PayPal, işletmelerin faaliyetlerini daha da büyütmelerine yardımcı olacak bir finansman çözümü sunacak.

Working Capital projesi ile PayPal, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’da 170 binden fazla işletmeye 6 milyar dolardan fazla kaynak sağlayan bir işletme finansmanı ürünü sunuyor. ABD’deki beş yıllık yıldönümünü kısa süre önce kutlayan bu program, tüccarların çevrimiçi bir kredi başvurusunda bulunmalarını ve hızlı bir şekilde karar almalarını sağlıyor. Satıcı, kredi miktarına ve geri ödeme yüzdesine karar verir vermez, PayPal hesabına ödeme yapılıyor. Sistem kredi faizi almıyor, ancak başvuru sahibine önceden belirtilen oranda bir kerelik sabit ücret talep ediyor.

Almanya, Avusturya ve İsviçre PayPal Genel Müdürü Michael Luhnen, “Yaklaşık 15 yıl önce Almanya’da başlattığımız hizmetimizle her büyüklükteki şirketin online işlerini başarılı bir şekilde yürütmelerini destekledik. Yeni projemiz ile şimdi de Almanya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerimize hızlı ve kolay bir fonlama çözümü ve işlerini büyütme yolları sunacağız” şeklinde konuştu.

Dijital banka Niyo, mobil uygulamasına altın satın alma özelliğini ekledi

Mavi yakalı çalışanlar için yeni nesil dijital bankacılık çözümleri sağlayıcısı olan NiYO, SafeGold ile ortaklığa giderek NiGi Bharat uygulamasına altın satın alma seçeneğini eklediğini duyurdu. Bu yeni özellik ile kullanıcılar ilk kez uygulamayı kullanarak yüzde 99,5 saf, 24 ayar altın alıp satabilecekler.

NiYO projesini geliştirmek için, müşterilerin rahatça altın almasını ve satmasını sağlayan dijital bir platform olan SafeGold ile ortaklık kurdu. Bharat uygulamasındaki yeni özellik, geleneksel finansal hizmet sağlayıcıları tarafından ihmal edilen mavi yakalı işçilerin kaliteli altına ulaşmalarını sağlayacak. Bu sadece finansal katılımı teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda “Dijital Hindistan” hedefine yönelik yürüyüşü de destekleyecek.

NiYO Kurucu Ortağı ve CEO’su Vinay Bagri, “Hindistan için altın, her zaman tasarruf için önemli bir araç olmuştur. Müşterilerimize en kaliteli altınları satın almak ve tasarruf etmelerini sağlamak için SafeGold ile ortaklık kurduğumuz için çok memnunuz. Platformumuzun amacı, mavi yakalı kullanıcılarımız arasında uzun vadeli bir tasarruf alışkanlığı yaratmak ve böylece finansal katılımları teşvik etmek” açıklamasını yaptı.

Inamo, ABD’de temassız giyilebilir cihazlarının testlerine başladı

Giyilebilir temassız cihaz üreten bir fintech girişimi olan Inamo, ABD’de EMV ödeme cihazının testlerine başladığını duyurdu. Inamo’nun ilk giyilebilir özellikli cihazı, dayanıklı bir silikondan yapılmış, su geçirmez ve çoğu saatin üzerine eklenebilecek pasif bir mikro kart kullanıyor. Kullanıcılar, Inamo banka hesaplarına herhangi bir ABD bankasından para yükleme yapabilir, ApplePay veya GooglePay’in kabul edildiği her ülkede alışveriş yapabiliyorlar. Cüzdan taşımadan ve akıllı saat kullanmak zorunluluğu da koşmayan Inamo, herhangi bir cihaza temassız ödeme çıkarmasının eklenmesi sayesinde çalışıyor.