Kartsız online alışveriş olanağı sunan Paidy, Paypal liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 143 milyon dolar fon elde etti.

Japonya merkezli gerçek zamanlı kredi girişimi Paidy, düzenlediği C serisi yatırım turunda 143 milyon dolar sermaye artırımı sağladı. Paypal Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım sürecinde 83 milyon dolar ek finansman elde eden Paidy’e, ayrıca 60 milyon dolar borç finansmanı da sunuldu. Yapılan yüklü sermaye artırımı ile Paidy’nin sunduğu hizmetlerin kapsamının genişletilmesi hedefleniyor. Yeni finans hizmetleri sunmak için gün sayan fintech girişimi, 2020 yılının sonuna kadar 11 milyon hesabı yönetme hedefi koyduğunu açıkladı.

PayPal Ventures firmasının liderlik ettiği uzatılmış C serisi yatırım turunda ayrıca, Soros Capital Management, JS Capital Management ve Tybourne Capital Management isimleri de yer aldı. Resmi açıklamada, adı paylaşılmayan bir yatırım şirketinin daha bulunduğu bildirildi. 60 milyon dolar tutarındaki borç finansmanı; Goldman Sachs Japan, Mizuho Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve Sumitomo Mitsui Trust Bank şirketleri tarafından sağlandı.

Japon fintech sektörü için bir rekor

Yapılan resmi açıklamada, 143 milyon dolar tutarında yatırım elde eden Paidy’nin, Japon fintech sektörü adına bir rekora imza attığı ifadesi kullanıldı. Girişim, mevcut yatırımcıların özkaynak oranını korumak ve önceki yatırım turlarında oluşturulan hisse senetlerinin yapısını aynı şekilde sunmak için D turuna geçmek yerine C serisini uzatmaya karar verdiğini belirtti.

2014 yılında faaliyete geçen Paidy, yeni nesil kredi çözümleri üretiyor. Japonya’da kredi kartı penetrasyonu oldukça yüksek olmasına rağmen, tüketicilerin önemli bir kısmı internet üzerinden yaptıkları alışveriş işlemlerinde kart kullanmayı tercih etmiyorlar. Japon tüketicilerin önemli miktarı teslimat esnasında ödeme yapmayı istiyor. Bu durum alışveriş yapan tüketiciler için kolaylık sağlamasına rağmen, satıcılar açısından çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Satıcılar, bedeli henüz tahsil edilmemiş ürünlerin ve tamamlanmamış teslimat işlemlerinin ödemelerini peşin yapmak durumunda kalıyorlar.

Paidy, Japonya’ya özgü tüketici ile satıcı arasında oluşan ödeme sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Tüketiciler, herhangi bir kart kullanmaya gerek kalmadan online işlem yapabiliyor, ödeme gerçekleştirebiliyorlar. Paidy’i ödeme yöntemi olarak sunan satıcılar, müşterilerin cep telefonu numaralarını ve e-posta adreslerini kullanarak ödemelerini tahsil edebiliyorlar.

PayPal Çin’de Ödeme Lisansı Aldı