Ödeme girişimi Square’in sahibi olduğu Caviar, rakibi DoorDash’e 410 milyon dolar karşılığında resmen satıldı.

Yeni nesil ödeme çözümleri sunan fintech girişimi Square, sahibi olduğu yemek sipariş uygulaması Caviar’ı doğrudan rakibi konumundaki DoorDash’e sattı. Kural ihlali nedeniyle yakın geçmişte Caviar için yüklü miktarda ceza ödeyen Square, 410 milyon dolar karşılığında uygulamasını rakibine devretti. İki firma tarafından yapılan ortak açıklamada, anlaşmanın sağlandığı, satın alma işleminin tamamlandığı bildirildi.

Caviar uygulamasını bünyesine resmen kattığını açıklayan DoorDash, ödemenin bir kısmını nakit, bir kısmını ise hisse senedi biçimde ileteceğini duyurdu. Toplam 410 milyon dolarlık ödeme yapan DoorDash, kasım ayı itibarıyla Caviar uygulamasının gelirlerinin sahibi oldu. 2019 yılının ekim ayına kadar geçen sürede, Caviar girişiminin 190 milyon dolar gelir elde ettiği belirtildi. Yılın kalan kısmında ise 32 milyon dolar gelir sağlanmasının tahmin edildiği vurgulandı.

Square, Caviar uygulamasını 2014 yılında 44 milyon dolara satın almıştı.

Uber istedi, DoorDash aldı

Ödeme çözümleri sunan fintech girişimi Square, Caviar uygulamasını satacağına dair açıklamalar yapmaya başladığında talip olan ilk isim Uber olmuştu. İki firma arasında pazarlığın başladığına dair haberler çıkınca, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi söylentileri dindirmek adına, “Caviar girişimi ile kısa süreliğine ilgilendi. Harika bir marka, ancak bizim için doğru bir anlaşma değil” açıklamasında bulunmuştu.

Khosrowshahi, Uber Eats markası olarak, satın alma yerine büyümeye odaklanacaklarını ve yiyecek dağıtımı işinin ilerleyen yıllarda gerçek bir savaş alanına döneceğini belirtmişti. “Yiyecek pazarı her geçen gün daha fazla rekabetçi oluyor” diyen Khosrowshahi, Caviar uygulamasını geri çevirdikleri için pişman olmadıklarını belirtirken, “Biz Uber’iz, herkes bizimle konuşmak istiyor” şeklinde iddialı açıklamada bulundu.

2,2 milyon dolar bahşiş cezası ödemişti

Yemek sipariş uygulaması Caviar ile toplanan bahşişleri kuryelere vermek yerine cebe indiren Square, 2,2 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Mobil ödeme hizmetleri girişimi Square bünyesindeki yemek sipariş uygulaması Caviar’da 2018 yılında bir skandal yaşanmıştı. Müşterilerine sundukları iyi hizmetin karşılığında elde ettikleri bahşişleri alamayan kuryeler Square’e diş gösterince konu mahkemeye taşındı. Elde edilen bahşişleri kuryelere vermek yerine firma kârına ekleyen Square, mahkemede suçlu bulundu. Avukatlar aracılığıyla yapılan uzlaşma görüşmeleri sonuçlandı ve ünlü mobil ödeme hizmetleri girişimi 2,2 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Square, Bitcoin Alım Satım İşlemlerine Göz Kırptı