Online ödeme çözümleri sağlayıcısı PayPal, Çin’de ödeme lisansı alan ilk yabancı firma oldu.

Çin’de faaliyet gösteren Guofubao Information Technology Co (GoPay) şirketinin yüzde 70’lik hissesini satın alan PayPal, ülkede online ödeme lisansı alan ilk yabancı firma unvanını elde etti. Konu hakkında kısa bir açıklama yayımlayan PayPal CEO’su Dan Schulman, GoPay şirketini devralmalarının Çin Merkez Bankası tarafından onayladığını, dördüncü çeyrekte anlaşmanın tamamlanacağını ifade etti. Yazılı açıklamada, işlemin detayları hakkında bilgi verilmedi.

Halihazırda Çin sınırları içinde ödeme lisansı bulunan GoPay’in çoğunluk hissesini eline geçiren PayPal, ülkede ödeme çözümleri sunan ilk yabancı sermayeli firma oldu. Financial Times sitesinde yer alan habere göre PayPal girişiminin bu hamlesi, Çin hükümetinin yabancı girişimlere kapılarını açacağını duyurmasından yaklaşık iki yıl sonra gerçekleşti.

PayPal şirketinin bu hamlesinden önce kredi kartı devleri Visa ve Mastercard da Çinli yetkililere başvuruda bulunmuş, yerli ve yabancı hizmet sağlayıcılar için “eşit muamele” yapılmasını talep etmişlerdi. Çinli düzenleyiciler Mastercard ve Visa’nın başvurusunu kabul etmemişti.

Çin’de hizmet sunmak için gün sayan PayPal, ülkenin önde gelen ödeme çözümleri sağlayıcıları WeChat Pay ve Alipay ile doğrudan rakip olacak.

Mastercard ve Visa ödeme lisans alamamıştı

Kapalı kutuya benzetilen Çin ödeme ekosistemine uzun zamandır dahil olmaya çalışan isimler bulunuyor. Bilindiği üzere, ABD’li firmaların Çin’de ödeme hizmeti sunmak için birçok başvurusu oldu. 2017 yılından beri süren ve aralarında Mastercard ile Visa gibi ödeme devi isimlerin de olduğu şirketler, ülkede ödeme lisansı almayı başaramamışlardı.

Çin’de bir ilki başaran PayPal, ödeme sağlayıcısı Guofubao (GoPay) şirketinin çoğunluk hissesini satın alarak ülkede ödeme lisansı sahibi oldu. Ülkenin merkez bankası tarafından onaylandığı bildirilen anlaşma kapsamında PayPal, Çin sınırları içinde ödeme hizmetleri sunmaya başlayacak.

UnionPay ödeme altyapısının en büyük hissedarı konumundaki Çin Merkez Bankası’nın, yapılan başvuru hakkındaki net kararını 90 gün içinde açıklaması gerekiyor. Sene sonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşmanın onaylanmasının ardından PayPal, ülkenin önde gelen ödeme sistemleri ile doğrudan rakip haline gelecek. Alibaba’nın sahibi olduğu Alipay ve Tencent bünyesindeki WeChat Pay ödeme hizmetlerine PayPal da alternatif oluşturacak.

Avrupa’da Kartlı Ödemeler İkiye Katlandı