MENA Bölgesinin ilk blockchain tabanlı ödeme sistemi MenaPay, iki farklı blok zinciri altyapısını bir uygulamada kullanıma açtı. 

MenaPay kullanıcıları Ethereum ve Stellar altyapılarındaki farklı tokenlarını tek bir uygulamada saklayabilecek ve yönetebilecek.

Blockchain tabanlı mobil cüzdanlar ile ilgili en kritik kullanıcı deneyimini iyileştiren geliştirmelerden birini hayata geçirmek için MenaPay’in 20 kişilik yazılım ve geliştirme ekibi yaklaşık 2 buçuk ay süre ile çalıştı.

Yapılan yeni yatırım ve geliştirme ile güncellenen MenaPay uygulamasında kullanıcılar artık farklı blockchain altyapılarında üretilmiş ve çalışan kripto paralarını tek bir şifre ile girdikleri dijital cüzdanlarında saklayabiliyor ve yönetebiliyorlar.

 

MenaPay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş yayınladıkları güncelleme ile iki farklı blok zinciri altyapısını ilk defa tek uygulamada bir araya getirdiklerini söyledi. Şenkardeş MenaPay’in yenilikçi vizyonunun, şu ana kadar MENA bölgesinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayan geleneksel sistemlerin yerine bütünsel bir yaklaşım ile hizmetlerini geliştirdiğini belirtti. Bu kapsamda yaptıkları güncelleme ile ilgili olarak bilgi veren Çağla Gül Şenkardeş şunları söyledi: “Tek uygulamada iki farklı blok zincir altyapısı kullanan ve birbirinden farklı iki farklı token tutulabilecek. Kullanıcılar MPAY Token’larını MenaCash’leri ile birlikte saklayabilecekler ve yönetebilecekler. Bugüne kadar MenaPay ödeme uygulamasında sadece MenaCash yani sabit kripto para için bir cüzdan vardı. Yeni güncelleme ile kullanıcılarımızın ERC-20 tabanlı tokenları için de bir cüzdan olacak.”

 

Tek Mnemonic ile 2 farklı cüzdan

Yapılan çalışmaların teknik detayları hakkında da bilgi veren Çağla Gül Şenkardeş şu detayları aktardı: “Uygulama içerisinde iki farklı blockchain altyapısı için iki farklı cüzdan oluşturmamız gerekiyor. Blockchain altyapıları birbirinden farklı olduğu için de farklı public key ve private key formatları kullanılıyor. Kullanıcının uygulamayı silmesi veya başka bir telefondan kendi dijital cüzdanına erişmek istemesi senaryosu gereği kullanıcılarımıza ‘mnemonic’ kelimeler veriyoruz. Farklı blockchain altyapıları için farklı mnemonic kelimeler vermenin kullanıcı deneyimi açısından çok zorlayıcı olduğunu yaptığımız araştırma ve gözlemlerimiz sayesinde fark ettiğimizden beri hızlı bir şekilde bu alana yatırım yapma kararı aldık. Bu kararımızı yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonunda hayata geçirdik. Bizim uygulamamızın altyapısı artık aynı mnemonic kelimelerden farklı formatta anahtar ikilileri üretebiliyoruz. Stellar ve Ethereum blockchain altyapıları için farklı kütüphanelerden destek alıyoruz.”

“MenaPay ürün ve hizmetlerimiz alanında uzman yazılım ekibi tarafından geliştirildikten sonra bir test döneminden geçiliyor ve uygulama dükkanlarına teslim ediliyor. Blockchain teknolojisinin katma değer yarattığı hızlı ve güvenli transfer işlemleri ile MENA bölgesinin bu alandaki ilk ürününü çıkartan MenaPay bu yeni teknolojik geliştirmesi ile de kullanıcılar için önemli bir değer yaratıyor.”