Avrupa Merkez Bankası, TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) isimli gerçek zamanlı ödeme çözümünü kullanıma açtı.

PayPal ve benzeri gerçek zamanlı ödeme çözümlerine alternatif üretmek için uzun zamandır çalışmakta olan Avrupa Merkez Bankası, 30 Kasım itibarıyla TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) isimli hizmetini kullanıma açtı. TIPS, Avrupa’da yaşayan tüketicilerin birkaç saniye içinde para transferi yapmalarına olanak tanıyor. Fiziksel mağazalarda da ödeme yapmaya izin veren TIPS uygulaması, bankaların çalışma saatlerinden bağımsız biçimde 7 gün 24 saat ödeme ve para transferi olanağı sunacak.

Reuters tarafından yayımlanan haberde, gerçek zamanlı ödeme platformları alanında PayPal, Google, Facebook, Amazon’un yanı sıra Çinli Alibaba ve Tencent gibi şirketlerin hakimiyet kurduğu hatırlatıldı. Avrupa Merkez Bankası’nın da gerçek zamanlı ödeme çözümleri sunarak bu rekabette söz sahibi olmak istediği vurgulandı.

Avrupa Merkez Bankası dijital ödeme devlerine rakip oldu

Gerçek zamanlı ödeme çözümleri sunmaya başlayan Avrupa Merkez Bankası, dijital ödeme çözümleri sunan dev isimlerle rekabete giriyor. Geleneksel bankacılık sistemine alternatif sunmak isteyen Avrupa Merkez Bankası, TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) isimli hizmetini 30 Kasım tarihi ile kullanıma açtı. Bankaların çalışma saatlerinden bağımsız biçimde hizmet sunan TIPS, birkaç saniye içinde para transferlerinin tamamlanmasını sağlıyor. Avrupa Birliği içerisindeki tüketiciler, perakende satış noktalarında da bu hizmetten yararlanabiliyorlar. Avro para cinsi üzerinden yapılan her türlü alım satım işleminde TIPS çözümü kullanılabiliyor.

TIPS hizmeti başlangıç aşamasında sadece belli başlı ülkelerde geçerli olacak. İspanya, Almanya ve Fransa’da belirlenmiş sekiz adet orta veya küçük ölçekli bankada kullanıma açılacak. Katılımcılar arasındaki en büyük banka olarak İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) olarak belirtildi. Diğer bankalar arasında İspanya’dan Abanca Corporación Bancaria, Banco de Crédito Social Cooperativo ve Caja Laboral Popular Cooperativa de Crédito ve ayrıca Almanya’dan Hyp ve TeamBank yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Yves Mersch, İtalya’nın Frascati kentinde TIPS hizmetinin tanıtımını yaparken, ödeme sektöründe bir ​​oyuncu haline gelmeyi tasarladıklarını söyledi. Halihazırda kullanılan kaynakların artırılması ve işlem hacimlerinin yükseltilmesi için ellerin taşın altına koyduklarını ifade etti.

Yapılan açıklamada TIPS çözümünün, Avrupa’daki diğer merkez bankalarıyla iş birliği içinde Banca d’Italia tarafından geliştirildiği söylendi.

İşlem başına sadece 0,002 avro/cent ücret…

TIPS hizmeti üzerinden yapılan para transferlerinden işlem başı alınan ücret tutarı ilk iki yıl için 0,002 avro/cent olarak belirlendi. İşlemlerin 10 saniyeden kısa sürede gerçekleşeceği bilgisi verildi. Sistem üzerinden gerçekleşen ilk 10 milyon transfer de ücretsiz olacak.

Yapılan resmi açıklamada, “Yeni ödeme sistemiyle cazip bir fiyat politikası sunuluyor. Maliyetin yüksek hasılat üzerinden karşılanması prensibiyle faaliyet gösteren TIPS, hesap sahiplerinden katılım veya hesap işletim ücreti talep etmiyor” belirtildi.

Geliştirilen sistem Avrupa Birliği sınırları dahilindeki bankalar arasında hizmet sunacak. TIPS ile sadece avro para cinsinden transferler gerçekleştirilecek. Yeteri talebin gelmesi durumunda farklı para birimleriyle de para transferi mümkün kılınacak.

Avrupa, SWIFT’e Alternatif Ödeme Sistemi Arayışında