Küresel ölçekte yapılan araştırmada, 2019 yılında giyilebilir teknolojilerin kullanım oranının yüzde 26 oranında artarak 225 milyona ulaşacağı sonucu çıktı.

Giyilebilir teknolojik ürünlerin kullanım miktarı hakkında araştırma yapan Gartner, 2019 yılında önemli bir artış beklediğini açıkladı. Yayımlanan “Forecast: Wearable Electronic Devices, Worldwide, 2018” raporu sonucunda, giyilebilir teknolojik cihazların 2018’den 2019 yılına kadar yüzde 25,8 oranında artış göstereceği bilgisi verildi. Raporda, dünya çapında giyilebilir cihazların 2019’da 225 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Giyilebilir cihazlara yönelik son kullanıcı harcamalarının 2019’da 42 milyar dolara ulaşmasını beklediğini açıklayan Gartner, akıllı saatlerin payının da 16,2 milyar dolar seviyesine erişeceğini öngörüyor.

Kulağa takılan giyilebilir teknolojik cihazlar piyasayı ele geçirecek

Gartner, 2019 yılında 74 milyon akıllı saatin satışa çıkacağını düşünüyor. Araştırma firması ayrıca, 2022 yılına kadar Apple AirPods, Samsung’un IconX ve Plantronics’in BackBeat FIT gibi kulağa takılan cihazlarının (hearables) en çok satılan giyilebilir satılacak ürün segmenti olarak liderliği alacağını tahmin ediyor. Kulağa takılan giyilebilir teknolojik ürünlerin 158 milyon adet olarak satışa çıkacağını öngörüyor.

Temassız Ödeme ve Giyilebilir Teknoloji Atkı Üzerinde Buluştu

Gartner, gelecek dönemde kulağa yerleştirilen ürünlerin satış sayısı anlamında akıllı telefonları tehdit edeceğini düşünüyor. Raporda, sanal kişisel asistanların yer aldığı kulağa takılan giyilebilir teknolojik cihazların, eller serbest biçimde kullanılmasının cazibesini artırdığını ifade edildi.

Gartner Kıdemli Direktörü Alan Antin yaptığı basın açıklamasında, “Akıllı saat piyasası Apple Watch sayesinde nispeten istikrarlı ve yüksek ortalama satış fiyatı (Average Selling Price – ASP) ile destekleniyor. Ancak, akıllı saatlerin genel ASP’sinin 2018’deki 221,99 dolar seviyesinden, 2022 yılında 210 dolara düşmesi bekleniyor. Çünkü daha düşük fiyatlı rakipler ve daha yüksek hacimler imalat ve parça maliyetlerinde düşüşe neden oluyor. Apple ve geleneksel saat markaları gibi güçlü isimler ise fiyat istikrarını korumak için çalışmalar yapıyor” açıklamasında bulundu.

Modanın ünlü isimleri ve geleneksel saat markaları da akıllı saat işine soyunacak

Apple, Fitbit ve Samsung gibi markalar giyilebilir pazarında lider konumda olmalarına rağmen, diğer markalar da sektörde yer almayı planlıyor. Antin, “Fossil ve Casio gibi geleneksel saat markaları, portföylerinde teknoloji markalarından daha fazla stil ve seçenek sunarak pazar payı kazanacak. Moda sektöründen isimlerin ve geleneksel saat markalarının 2022 yılına kadar pazar payının yüzde 20’sine hitap edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Pilsiz ve Şarjsız Giyilebilir Temassız Ödeme Cihazı: PayWear

Giyilebilir cihazlara yönelik harcamalarının 2019’da 42 milyar dolara ulaşmasını beklediğini açıklayan Gartner, bu harcamalar içinde akıllı saatlerin payının 16,2 milyar dolar olacağını düşünüyor.

Gartner’ın dikkat çektiği ana giyilebilir kategorilerden biri de akıllı çocuk kol saatleri. Bu yılın başlarında bir raporda, giyilebilir cihazlar söz konusu olduğunda, Fitbit ve Garmin’in çocuklara yönelik akıllı saatler üretmesiyle birlikte gelecekteki önemli bir büyümenin eşikte olduğu söylendi.

Bu ürünlerde ödeme özelliği yok, ancak çocukları giyilebilir teknolojiye alıştırmak, genç ve yetişkin olduklarında da kullanmaya devam etmeleri için tasarlanan diğer tipik akıllı saat yeteneklerine sahipler.

Samsung ve HSBC’den Giyilebilir Teknoloji Ortaklığı