Dijital platformlar üzerinde faaliyet gösteren bankacılık girişimi N26, 470 milyon dolar yatırım aldı. Firmanın değeri 3,5 milyar doları aştı.

Almanya merkezli dijital bankacılık girişimi N26, düzenlediği D serisi yatırım turunda 470 milyon dolar fon elde etti. Firma değerini 3,5 milyar doların üzerine çıkaran N26, dünyanın en değerli ilk 10 fintech girişimi arasına girmeyi başardı.

Ocak ayında 300 milyon dolar yatırım toplayan Alman fintech girişimi, 170 milyon dolar ek fon sağlayarak D serisi yatırım turunu 470 milyon dolarda tamamladı. Yatırım turunun ilk ayağına destek veren isimlerden olan Insight Venture Partners, GIC (Singapur’un önde gelen servet fonu), Tencent, Allianz X, Peter Thiel’s Valar Ventures, Earlybird Venture Capital ve Greyhound Capital ikinci aşamada da yine boy gösterdiler.

2015’te Almanya ve Avusturya’da faaliyete geçen N26, Mastercard ile entegre biçimde çalışan basit bir cari hesap uygulaması olarak çalışmalarına başladı. An itibarıyla tam teşekküllü bir banka haline bürünen fintech “unicorn“u, 24 Avrupa pazarında 3,5 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyor.

Kurulduğu günden bu yana 670 milyon dolardan fazla yatırım aldığı bilinen N26, Avrupa sınırlarını aşarak ABD’de hizmet vermeye başladı. Bölgede pilot uygulamasını başlatan girişim, bekleme listesine adını yazdıran 100 bin ABD’li müşteriye hizmet sunuyor.

ABD’den sonra sıradaki durak Brezilya

D serisi yatırım turunu 170 milyon ek fon sağlayarak tamamladığını açıklayan dijital banka N26, 470 milyon dolar elde etti. Toplam değeri 3,5 milyar doları aşan N26, Avrupa’nın en değerli fintech girişimi olurken, dünyanın en değerli 10 fintech girişimi listesine girmeye hak kazandı.

N26 Kurucu Ortağı Maximilian Tayenthal, “Bir kez daha, yatırımcılarımız bize güvendi. Bu yatırım, Avrupa dışındaki küresel genişlememizi hızlandırmamızı sağlayacak. Firma değerlemesindeki artış, şirketimizin son aylarda gösterdiği gelişimin en büyük kanıtı” şeklinde konuştu.

Yayımlanan istatistiklere göre, N26 üzerinden ayda ortalama 16 milyon bankacılık hizmeti gerçekleştiriliyor. Kısa süre önce Avrupa dışında ilk pazarı olan ABD’de mobil bankacılık uygulamasını başlatan girişim, bir sonraki adım için Brezilya’yı gözüne kestirdi. An itibarıyla 3,5 milyon müşterisi bulunan dijital bankanın gelecek hedefi 50 milyon müşteriye ulaşmak.

Son bir yıllık sürede büyük ilerleme kaydeden N26, iş gücünü de bin 300’ün üzerine çıkardı.

Fintech Girişimi Curve 55 Milyon Dolar Yatırım Aldı