Intercontinental Exchange’in iştiraki olan kripto para girişimi Bakkt, vadeli Bitcoin işlemleri yapmak üzere düzenleyicilerden izin almayı başardı.

Finans ve emtia piyasaları için borsa sahibi olan, düzenlemelere uygun 12 borsa ve pazar işleten ABD’li şirket Intercontinental Exchange’in iştiraki olan Bakkt, düzenleyicilerden vadeli Bitcoin işlemi yapma izni aldı.

Fiziksel teslime dayalı vadeli Bitcoin işlem sözleşmeleri sunacak olan Bakkt, 23 Eylül 2019 tarihi itibarıyla New York State Department of Financial Services (New York Eyalet Mali Hizmetler Dairesi) üzerinden gerekli izinleri alarak faaliyetlerine başlayacak. Düzenleyici kurumlardan ilk onayı alan Bakkt, eylül ayı sonunda günlük ve aylık olmak üzere vadeli Bitcoin işlemleri yapar hale gelecek.

Resmi blog hesapları üzerinden bir açıklama yayımlayan Bakkt CEO’su Kelly Loeffler, benzeri görülmemiş ölçekte doğruluk ve güvenlik sağlayan, aynı zamanda kanunlarla düzenlenmiş ve küresel olarak erişilebilir bir altyapı sunduklarını ifade etti.

Bitcoin fiyatlandırması için referans olacaklarını öne süren Loeffler şunları söyledi:

“Diğer tüm çözümlerden farklı olarak, Bakkt üzerinden alınacak Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, düzenlenmemiş spot piyasaların fiyatlarına bel bağlamayacak. Dolayısıyla Bitcoin’in referans fiyatının bulunması için şeffaf bir mekanizma görevi görecek.”

Bakkt ile başlayacak olan, kesintisiz ve aracısız küresel dijital varlık alım satım işlemleri, yakın zaman sonra farklı noktalarda da kullanıma açılacak. Microsoft, Starbucks ve Boston Consulting Group gibi yatırımcılardan destek alan ICE iştiraki Bakkt, 23 Eylül 2019 tarihi itibarıyla fiziksel teslimli vadeli Bitcoin sözleşmeleri sunmaya başlayacak.

Bakkt desteğinin ardından Starbucks’ta Bitcoin ile kahve satın alınacak iddiaları ortaya atılmıştı

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks ile Bakkt isimlerinin yan yana gelmesi, kripto para birimi geliştiriyor iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

2018 yılında Starbucks, dijital para birimlerinin küresel regülasyonlara uygun biçimde kullanılmasını mümkün kılan Bakkt sistemini desteklediğini açıklamıştı. Sistemin başarılı olması durumunda, dijital varlıkların yönetimi ve kullanımı için bir altyapı oluşturmak amacıyla Microsoft’un bulut çözümlerini kullanacağını da belirtmişti. Microsoft’un geliştirdiği, blockchain tabanlı Azure platformunun tercih edileceği de söylenenler arasındaydı. Tüm bu açıklamalar peşi sıra gelince, Starbucks’ın kripto para birimlerine destek vereceği iddiaları da yayılmaya başladı.

Dünyaca ünlü kahve zincirince kripto para birimleri geçerli olacak mı sorusu kafalarda dolaşmaya başlayınca Starbucks’tan açıklama geldi. Böyle bir projelerinin olmadığını söyleyen Starbucks yetkilileri son noktayı koydular: “Şu an için Starbucks’ta Bitcoin ile kahve alınamayacak!”

Türklerin Kripto Paraya İlgisi Anketlere Yansıdı