2019’un ilk yarısında gerçekleşen küresel fintech yatırımları, 2018 yılına kıyasla yüzde 29 oranında geriledi.

CB Insights ve Accenture ortaklığında paylaşılan veriler, küresel fintech yatırımlarında gerileme yaşandığını işaret ediyor. 30 Haziran 2019 tarihi itibarıyla sona eren, altı aylık küresel fintech yatırımlarının toplam değeri, bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 oranında azaldı. Açıklanan rakamlara göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde 31,2 milyar dolar olan küresel fintech yatırımları toplamı, 2019 yılının ilk yarısında 22 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Önceki yıla kıyasla yaşanan düşüşün kaynağı olarak, Mayıs 2018’de Ant Financial şirketinin elde ettiği 14 milyar dolarlık rekor yatırım gösterildi. Uzmanların görüşüne göre, Ant Financial tarafından gerçekleştirilen devasa fon ayrı tutulacak olursa, küresel fintech yatırımları toplamı geçen seneye kıyasla yüzde 28 daha fazla gerçekleşti.

Yayımlanan verilere göre, ödeme ve kredi girişimlerine yapılan yatırımlar ön plana çıkarken, Insurtech girişimleri ise toplam yatırımların yüzde 14’ünü oluşturdu.

Fintech yatırımlarında ABD, İngiltere’yi ezdi geçti

2019’un ilk yarısını mercek altına alan küresel fintech yatırımları araştırmasında, en fazla yatırımın ABD’de gerçekleştiği belirtildi. ABD’de toplam 12,7 milyar dolar fintech yatırımı toplandığını aktaran raporda, bu miktarın küresel fintech yatırımlarının yüzde 60’ını oluşturduğu vurgusu yapıldı. 2018 yılının ilk yarısına kıyasla, ABD’deki fintech yatırım işlem adedinde neredeyse hiç değişiklik gözlenmedi. 2018’nin ilk yarısında 564 olan fintech yatırımları, 2019’un ilk çeyreğinde 563 olarak kayda geçti. 2019’un ilk yarısı baz alındığında ABD, fintech yatırımları açısında en büyük ve en hareketli pazar olarak göze çarptı.

2019’un ilk yarısında İngiltere’deki fintech yatırımları, bir önceki yıla kıyasla iki katına çıkarak 2,6 milyar dolar seviyesine ulaştı. Anlaşma sayısında da yüzde 25 yükseliş yakalayan İngiltere’de, 263 adet yatırım gerçekleşti. İngiltere’deki sadece dijital bankalar (Challenger bank) ve ödeme çözümü sunan girişimler en çok yatırım alan girişimler olarak dikkat çektiler.

İngiltere’de öne çıkan girişimler arasında; haziran ayında 144 milyon dolar toplayan Monzo, şubat ayında toplam 211 milyon dolar fon sağlayan Starling Bank, mayıs ayında 292 milyon dolar elde eden Transferwise ve haziran ayında 175 milyon dolar yatırım almayı başaran Worldremit vardı.

Avrupa’daki fintech yatırımları katlandı

Diğer Avrupa pazarlarına bakıldığında, Alman fintech girişimlerine yapılan yatırımların, 2019’un ilk yarısında iki kattan fazla arttığı göze çarptı. Bir önceki yıl toplam 406 milyon dolar olan yatırım miktarı, 829 milyon dolar seviyesine çıktı. Bu yükselişte en büyük pay sahibi, 300 milyon dolar fon sağlayan dijital banka N26 oldu. 125 milyon dolar toplayan Wefox Group onu takip etti.

İsveç’teki yatırım toplamı dört kattan fazla artarak 573 milyon dolara ulaşırken, Fransa’daki fintech girişimleri 2019’un ilk yarısında yüzde 48 artışla 423 milyon dolar yatırım topladı.

Asya Pasifik fintech yatırımlarında coştu

Asya Pasifik bölgesinde de büyük çapta fonlar elde dildi. Singapur’daki anlaşmaların değeri neredeyse dört katına çıkarak 453 milyon dolara ulaştı. Avustralya’daki anlaşmaların değeri ise üç katından fazla artarak 401 milyon dolar seviyesini gördü.

2019’un İlk Yarısında Girişim Satın Almaları Tavan Yaptı