Dijital ticaret ödemelerini kolaylaştırmak adına hizmet olarak fintech platformu sunan Rapyd, 100 milyon dolar yatırım aldı.

Hem yerel hem de sınır ötesi ölçekte hizmet sunan elektronik ticaret şirketlerine çözümler üreten Rapyd, 100 milyon dolar fon elde etti. Oak HC / FT liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna, fintech ekosisteminin önemli isimlerinden Stripe da katıldı. Kurumlara özel hizmet olarak fintech platformu geliştiren şirket, tüm ödeme işlemlerini tek ekranda takip etmeyi mümkün kılan bütünleşik bir altyapı sunuyor.

B serisi yatırım turunu yakın zaman önce tamamlayan ve 40 milyon dolar fon kazanan Rapyd girişimi, düzenlediği yeni yatırım turundan da eli boş dönmedi. Kısa aralıklarla düzenlenen her iki yatırım turunda da Tiger Global, Coatue, General Catalyst, Target Global, Stripe ve Entrée Capital isimleri girişime destek verdi.

Rapyd tarafından yapılan açıklamada, büyüyen bir pazar tespit ettikleri ve çözüm ürettikleri alanda yüksek potansiyel keşfettikleri bilgisi verildi. Küresel ölçekte yapılan para transferi işlemlerinin yarısından fazlasının banka havalesi ile gerçekleştiğini söyleyen Rapyd yetkilileri, işletme sahiplerinin yerel ve sınır ötesi işlemleri dijital biçimde entegre etmelerinin zor olduğunu vurguluyorlar.

Elde edilen fon bulut tabanlı platform kurulması için harcanacak

Sundukları ödeme platformunun 100’den fazla ülkede geçerli olduğunu, aralarında banka havalesi, elektronik cüzdan ve nakit de olmak üzere 500’den fazla ödeme türüne destek verdiklerini belirtiyorlar.

İrili ufaklı tüm işletmelere, API’ler yardımıyla dijital entegrasyon olanağı sunduklarını belirten Rapyd yetkilileri, birden fazla ödeme altyapısına uygun biçimde çalışmanın mümkün olduğunun da altını çiziyorlar. İşletmeler, API uygulamaları yardımıyla küresel ölçekte dijital ödeme yapabiliyor ve alabiliyorlar. 170 ülkede desteği olan Rapyd ödeme platformunun, 65 para birimine destek verdiği de ifade ediliyor. Ödeme altyapısında para birimleri arasında değişim sağlandığı gibi, müşterini tanı (Know Your Customer) ve kara para aklamayı önleme (Anti-Money Laundering) sistemleri de bulunuyor.

Rapyd CEO’su Arik Shtilman konu hakkında yaptığı açıklamada, küresel ölçekte ticaret yapan işletmelerin; yeni uygulamaları kullanıma almak, ödeme yöntemlerini işlemek ve kabul etmek, fonlarını ilgili noktalara dağıtmak, risk ve uygunluğu yönetmek gibi konularda zahmet çektiklerini söyledi. Kurdukları platform sayesinde, hiçbir ek altyapıya ihtiyaç duymadan işletmelerin tüm ödeme işlemlerini kolayca gerçekleştirmelerinin sağlandığını ifade etti.

“Bankalar Çinli Teknoloji Devlerinden Korkmalı”