Bankalara uygulama geliştirme araçları sunan Instabase, 105 milyon dolar yatırım alarak firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı.

Kurumsal şirketlere ve bankalara uygulama geliştirme araçları üreten ABD’li teknoloji girişimi Instabase, Index Ventures liderliğinde gerçekleşen B serisi yatırım turunda 105 milyon dolar fon elde etmeyi başardı. Aldığı yatırımların ardından toplam firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkaran Instabase, “unicorn” sıfatına sahip oldu.

Mevcut yatırımcılar olan Greylock Partners, New Enterprise Associates ve Andreessen Horowitz gibi isimlerin yanı sıra Spark Capital, Tribe Capital, SC Ventures ve Glynn Capital firmalarının da destek verdiği girişim bugüne kadar toplam 132 milyon dolar yatırım topladı.

2015 yılında San Francisco’da kurulan Instabase, kurumsal ölçekte hizmet veriyor. Müşterilerine, şirketleri içinde gerçekleşen işlemleri otomatikleştirmelerine olanak tanıyan araçlar üretiyor. Kişiye özel uygulama geliştirme imkanı bulunan Instabase sisteminde, şirketlere özel analiz uygulamaları da yer alıyor.

Müşteriler; gelir istatistikleri, medya analizi, kimlik doğrulama, ticari finansman ve sözleşme analizi gibi kategorilerde önceden hazırlanmış paket yazılımları uygulamalarına ilave edebiliyorlar.

Kurumsal firmalara özel uygulama mağazası geliştiriyorlar

ABD’nin en büyük 10 bankasıyla çalıştıklarını belirten Instabase yetkilileri, yeni müşteri kayıtları, kredi belgeleri oluşturma ve Müşterini Tanı işlemlerini otomatikleştirmek için Standard Chartered tarafından seçildiklerini belirtiyorlar.

Instabase CEO’su Anant Bhardwaj sundukları sistemi şu şekilde açıklıyor:

“Akıllı telefonunuzda kapınıza yiyecek getirecek bir düzine uygulama bulabileceğiniz uygulama mağazanız var. Buna rağmen büyük işletmelere özel bir uygulama mağazası yok. Sunduğumuz hizmet sayesinde bankalar gelir doğrulaması için uygulama bulabilirler veya bir sigorta şirketi talepleri işleme almak için uygulama edinebilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı bünyesinde doktora yaparken Instabase fikrini kafasında kurduğunu açıklayan Bhardwaj, şu an için bankacılık alanında çözümler üretmelerine rağmen ileride farklı sektörlere de hizmet sunacaklarını söyledi.

Yatırımcılar, Bhardwaj’ın girişimi için “inanılmaz bir şey” tanımlamasını yaparlarken, NEA Partneri ve Kurumsal Yatırım Sorumlusu Pete Sosini ise “otomasyonun geleceğinin öncüsü” ifadesini kullanıyor.

Çiçeği burnunda unicorn olan firmasının ABD’deki en iyi 10 finans kurumunun dışındaki isimlerle bir araya getirmeyi planladığını ifade eden Bhardwaj, lojistik, sağlık, kamu ve telekomünikasyon gibi alanlarda projeler üretmek istediklerini vurguladı.

Paytm 2 Milyar Dolar Yatırım Alacak