Mark Zuckerberg, kripto para birimi Libra hakkında yaptığı açıklamada, ABD’nin bir an evvel inisiyatif alması gerektiğini belirtti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, henüz geliştirilme aşamasında olmasına rağmen gündemde devamlı yer tutan kripto para birimleri Libra hakkında açıklamalarda bulundu. Libra gibi bir küresel ödeme sisteminin geliştirilmesinin elzem olduğunu savunan Zuckerberg, ABD’nin vakit kaybetmeden inisiyatif alması gerektiğini, aksi halde finansal liderliğini Çin’e kaptıracağını iddia etti.

Zuckerberg, Libra’nın tanıtımı ve düzenleyici kurumlara karşı haklarını savunma anlamında şirketinin “ideal bir yüz olmadığını” kabul ettiğini belirtti.

Paylaşılan açıklamada, Libra’nın resmi dokümanının yayımlanmasından bu yana defalarca politikacılar ve düzenleyici kurumlar tarafından eleştirilere maruz kaldığı bilgisine yer verildi.

“Milyarlarca insanı finansal sisteme dahil edecek bir araç”

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde boy gösterecek olan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, komite karşısına çıkmadan önce ifadesini yazılı olarak sundu.

Zuckerberg, geliştirilme aşamasındaki Libra kripto para birimini tanımlarken, “dünyanın dört yanındaki milyarlarca insanın finansal sisteme dahil olmasına yardımcı olacak bir araç” tarifini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Finans endüstrisi durgun bir süreçte ve ihtiyaç duyulan yeniliği destekleyecek dijital bir finansal altyapı yok. Bu sorunun çözülebileceğine ve Libra projesinin de buna yardımcı olabileceğine inanıyorum. [Libra’nın] hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu fikri öne sürecek doğru tanıtım yüzü olmadığımızın da farkındayım. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birçok sorunla karşılaştık. Eminim ki insanlar, Facebook’tan başka bir ismin bu fikirleri öne sürmesini beklerdi.”

Facebook’un kripto para birimi Libra için kurulan birliğin 21 üyeden oluştuğuna dikkat çeken Zuckerberg, komisyonun bağımsız biçimde çalıştığını vurguladı.

ABD düzenleyicileri tarafından onaylanana kadar Libra’nın hiçbir yerde ödeme işlemlerine başlamayacağının da altını çizdi.

“Hamle yapılmazsa finansal liderliğimiz garanti edilemez!”

Hem kripto para birimi Libra, hem de dijital cüzdan hizmeti Calibra’nın, düzenlemelere uygun biçimde geliştirileceğini ısrarla vurgulayan Zuckerberg, ABD’nin dijital ödeme sistemlerine öncülük etmesi gerektiğini de ayrıca belirtti. Zuckerberg’e göre, dijital ödemeler konusunda ABD radikal hamleler yapmazsa, farklı ülkelerden gelen girişimler ekosistemde öncü konumuna geçecek.

Zuckerberg, “Libra ABD doları ile desteklenecek. ABD’nin finansal liderliğini, demokratik değerlerini ve dünyadaki gücünü artıracağına inanıyorum. ABD inovasyon yapmazsa, finansal liderliğimiz garanti edilmez” şeklinde konuştu.

“Libra, Facebook’tan Bağımsız Yönetilmeli”